Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Achiziție macbook air

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Salut!
De câteva zile îmi caut un macbook air.
Imi trebuie ceva foarte portabil, probabil folosit cu Photoshop și tableta grafica uneori, în rest multimedia. Treaba serioasa, precum Autocad/3dmax și altele de genul o fac pe un rog.
Merita sa cumpăr un macbook air early 2015?
Ecranul ala e nasol tare ? Am mai avut înainte de rog un Lenovo cu 1366x768, tot glossy și nu pot sa zic ca era chiar asa rau.
Poate duce Photoshop în condiții ok? Poate duce și Autocad ?(asta cu autocadul nu ma interesează neapărat, mai mult curiozitate.
Ma gândeam sa iau modelul de 11 inch pentru ca tot ma interesează portabilitatea. În principal m-a atras durata de viata a bateriei și softul.
Astept părerile voastre. Mulțumesc!

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Diferenta in dimensiuni de la Air la Pro nu e asa mare (cel de 13")

Uita de Air.

Edited by lex404, 18 August 2016 - 11:30.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Laptopul perfect pt mine ar fi un Macbook Air 13, cu Retina.
Din pacate refuza sa faca unul cu retina, pt ca ar muri vanzarile la cel de 15 inch!

Pe scurt, avantajul Air e portabilitatea, dar nu se da peste cap la performanta, accentul fiind pe baterie.
Poti merge pe cel de 11 inch, cu retina.
Bateria e fenomenala, iar rezolutia ajuta mai mult decat ecranul normal de 13 inch.

Bateria tine peste 6 ore; pt munca, totusi Macbook Retina de 15 inch e cea mai buna achizitie, mai ales SH.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu as merge pe Pro Retina 13"
Height: 0.71 inch (1.8 cm)
Width: 12.35 inches (31.4 cm)
Depth: 8.62 inches (21.9 cm)
Weight: 3.48 pounds (1.58 kg)2


fata de Air

Height: 0.11-0.68 inch (0.3-1.7 cm)
Width: 12.8 inches (32.5 cm)
Depth: 8.94 inches (22.7 cm)
Weight: 2.96 pounds (1.35 kg)3


Diferentele is foarte mici. Display-ul la Air e naspa, bezel urat, rezolutie groaznica, etc. Singurul avantaj e bateria.

Nici Macbook retina (12") nu imi inspira altceva decat...portabilitate. Performanta sub Air care e cu mult sub Pro.

#5
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu mai bine iei un surface?

#6
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
As zice pas, oricum ma confrunt cu problemele Windows pe celălalt laptop. Driverul pentru placa mea video n-a funcționat bine niciodată si deși a primit o grămada de update-uri, nu exista săptămana sa nu imi iau un bsod din cauza lui.


#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Adica iei bsod pe ROG si tu faci productie pe el?

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View PostLiptonel, on 18 august 2016 - 12:24, said:

As zice pas, oricum ma confrunt cu problemele Windows pe celălalt laptop. Driverul pentru placa mea video n-a funcționat bine niciodată si deși a primit o grămada de update-uri, nu exista săptămana sa nu imi iau un bsod din cauza lui.

Eu am probleme cu windows 10 pe MBA2015... Iar El Cap. imi facea probleme destul de des, la 2-3 saptamani trebuia sa fac force-restart...
Cu sierra nu am mai avut probleme :)
Cumpara neaparat cu 8GB ram! Nu ca as avea probleme, dar constant sunt la limita de ram.. Si am doar safari, spotify si cateva programe deschise...

Daca vrei Photoshop, MBA nu e bun, are panel TN!

#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
*Un TN care bate multe IPS-uri.

#10
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010

View PostLiptonel, on 18 august 2016 - 12:24, said:

As zice pas, oricum ma confrunt cu problemele Windows pe celălalt laptop. Driverul pentru placa mea video n-a funcționat bine niciodată si deși a primit o grămada de update-uri, nu exista săptămana sa nu imi iau un bsod din cauza lui.

Greu de crezut ca tu produci cu asa scula defecta. Vezi ca, mai ales in cazul Asus, este un singur driver la placa video care merge: acela pe care il gasesti pe site-ul Asus. Alte drivere (eventual mai noi) de la Nvidia sau AMD e posibil sa nu mearga.

"Treaba serioasa" se face pe un desktop.

#11
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Cu scula defecta produc de acasă. Și da produc. Un bsod ocazional nu înseamnă că e defect ci ca am o eroare de care nu am scăpat încă.
La serviciu sunt desktop-uri, dar eu am preferat sa îmi iau laptop din motive de portabilitate.
Cel de-al doilea laptop, mai mic, mai compact e pentru multimedia, pentru călătorii și ocazional, la nevoie pentru foarte putina productivitate.


#12
RazvanClaudiu111

RazvanClaudiu111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 28.03.2015

View PostLiptonel, on 18 august 2016 - 11:22, said:

Salut!
De câteva zile îmi caut un macbook air.
Imi trebuie ceva foarte portabil, probabil folosit cu Photoshop și tableta grafica uneori, în rest multimedia. Treaba serioasa, precum Autocad/3dmax și altele de genul o fac pe un rog.
Merita sa cumpăr un macbook air early 2015?
Ecranul ala e nasol tare ? Am mai avut înainte de rog un Lenovo cu 1366x768, tot glossy și nu pot sa zic ca era chiar asa rau.
Poate duce Photoshop în condiții ok? Poate duce și Autocad ?(asta cu autocadul nu ma interesează neapărat, mai mult curiozitate.
Ma gândeam sa iau modelul de 11 inch pentru ca tot ma interesează portabilitatea. În principal m-a atras durata de viata a bateriei și softul.
Astept părerile voastre. Mulțumesc!

Salut,

Nu stiu daca te ajuta insa iti recomand Air-ul de 11.6. Il am de aproape un an. Baterie foarte buna, tastatura este identica cu cea de pe 13 inch. Ecranul este mai mic si are mai putine porturi insa ai fi surprins de cat de capabil este. Nu stiu ce performante are in Photoshop insa pentru munca normala de birou este supracalificat. Cat despre ecran, eu sunt multumit cu el. Nu este retina insa are unghiuri de vizualizare foarte bune, luminozitate mare si culori decente. Inca o data, nu stiu cat de bun este pentru design grafic insa pentru mine este destul de bun.

#13
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Salut. Merci de sfat. Am luat deja de vreo doua luni un air de 11.6. E perfect pentru ce aveam nevoie. Mulțumesc !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate