Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Casa 50 mp ,pret intre 18000-20000 eur,pareri

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Salut

Este mai avantajos sa cumpar o casa,de maxim 10 ani construita,din bca,suprafata pana in
50-60mp,la 20 km de oras ,care arata f bine ,sau sa o fac eu in banii acestia?
Am gasit multe oferte de acest gen,la cheie(lumina,gaz tras) .

Multumesc

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Este mult mai avantajos, cu conditia obligatorie sa stii ce sa alegi. Altfel te trezesti ca ai facut o investitie foarte proasta.

Edited by pasilla, 17 August 2016 - 21:13.


#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
baga poze. eu in banii aia am facut una de 150 mp, semifinisata

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,539
  • Înscris: 30.07.2007
Esti foarte evaziv. Spune unde-i terenul, pune poze cu proiectul casei, poze din fazele executiei, cu facturi si devize, si-apoi poate se-ncumeta careva....

#5
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu zic za iti faci un calcul foarte strict la costurile pe care le vei avea daca vei construi pe cont propriu.
E posibil sa iesi la pret dublu, doar utilitatile, avizele, hartogaraia, costa o caruta de bani

#6
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015

 xkos, on 17 august 2016 - 21:19, said:

baga poze. eu in banii aia am facut una de 150 mp, semifinisata
Asta nu cred.De 48 mp suprafata desfasurata,adica vreo 37 mp utili,cred ca vad
cum se vand ,dar 150mp exclus in acesti bani=>IMPOSIBIL,nici materialele nu le cumperi toate.

Edited by mishale, 17 August 2016 - 21:31.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
ba e posibil, cineva a reusit cu 17.000 euro s-o faca la rosu, un coleg pe forum. Eu am avut terenul, si timp necesar sa stau cu mesterii minune, mana de lucru ieftina in regie proprie o parte, restul cu firma. Includ aici si tencuitul. Geamuri, finisaj final, centrala si restul nu le-am inclus. Alea mai duc inca jumate din suma cel putin. Or mai fi garduri calumea cam 10000 euroi, piscina, garaj, 10000 euro, asa ajungi la sume dragute. Si da, racordarile te omoara la bani, alea nu le-am inclus. M-am referit doar la casa. Ca bani o suma de 60.000 ron e de ajuns ptr materiale cu negocieri strong( aici poti scuti 6000-9000 ron daca stii sa umbli bine si sa iei multe odata de la un depozit cu discount masiv, mesterii sa mai fie 30000 daca ii gasesti. Pe firma am gasit la 35 euro mp. Se poate putin m jos dar poate la fel de bine sa fie si 100 euro mp construit.
Acum, daca vanzatorul are teren multicel, zona buna, casa e ok zic ca merita si pretul ala, cu timpul o extinzi. Uneori terenul poate costa 10-15 euro mp daca zona e bunicica. Ai un acoperis deasupra capului, nu stai 1-2 ani sa faci o casa. Poate si m bine daca nu-s banii sau disponibili meseriasii.
La mine e pe nivel, 75 utili jos, 75 la etaj, casa in forma de cub aproape, fara chestii complexe de executat. La iarna cand oi avea timp voi deschide un jurnal si voi anexa cheltuielile facute, am o agenda intreaga cu tot felul de notari, a devenit un haos, sunt pe final, astept sa scap de calvar.

Edited by xkos, 17 August 2016 - 21:53.


#8
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Depinde de:
1)Ce îți dorești(casă în oraș sau în afara orașului);
2)Depinde:dacă poți face o casă în oraș(în zona care-ți place),cel puțin ca acea casă(de la 20km),dar costul să fie cât ai plăti pentru casa de la 20 km.

Doar tu îți poți răspunde.

Edited by ASCENDED, 17 August 2016 - 22:11.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 xkos, on 17 august 2016 - 21:19, said:

baga poze. eu in banii aia am facut una de 150 mp, semifinisata

mai era unul pe aici, cu ceva timp in urma, care se lauda cu ceva similar. dupa un timp a admis ca materialele pentru parter le-a primit cadou si asa a reusit sa construiasca "ieftin" :)

#10
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Mai trebuie luat in calcul un lucru, meseriasii sunt din ce in ce mai putini si mai scumpi.
Saptamanile trecute imi spunea cineva ca nu gaseste un meserias sa-i puna faianta , absolut toti erau ocupati.
Probabil multi au plecat peste hotare, in timp ce romanii construiesc din ce in ce mai mult.
Incet incet meseriasii vor fi la fel de scumpi ca in celelalte tari europene, nu va mai accepta nimeni sa munceasca pe 2 lei

#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
sunt ocupati ca si se construieste mult/renoveaza mult si toti vor acum buluc sa li se faca pe loc. Se gaseste liber in toamna/iarna si la pret bun garantat.

Edited by xkos, 17 August 2016 - 23:03.


#12
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Eu zic ca merita din plin. Fata de ce preturi practica unii pe constructii gata sau pe jumate asta e chilipir. Unii fac cate o dinasta si mai fac 2-3 anexe si mansarda din lemne si o vand apoi cu 100 000 euro adica mult prea supraevaluata. Am fost la unul era intradevar ca un cub si avea in interior pereti de tabla si de lemn, te simteai ca-n garaj
Intra si terenul in pretul asta?

Edited by pisoiu22, 17 August 2016 - 22:56.


#13
nevident

nevident

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 31.07.2016

 xkos, on 17 august 2016 - 21:19, said:

baga poze. eu in banii aia am facut una de 150 mp, semifinisata

ce e semi?

#14
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 13.08.2015
Vor fi la fel de scumpi ca in celelalte tari europene, da sa aibe si cine sa-i plateasca!
Pana una alta in provincie gasesti meseriasi cu duiumul.

#15
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

 xkos, on 17 august 2016 - 21:41, said:

ba e posibil, cineva a reusit cu 17.000 euro s-o faca la rosu, un coleg pe forum. Eu am avut terenul, si timp necesar sa stau cu mesterii minune, mana de lucru ieftina in regie proprie o parte, restul cu firma. Includ aici si tencuitul. Geamuri, finisaj final, centrala si restul nu le-am inclus. Alea mai duc inca jumate din suma cel putin. Or mai fi garduri calumea cam 10000 euroi, piscina, garaj, 10000 euro, asa ajungi la sume dragute. Si da, racordarile te omoara la bani, alea nu le-am inclus. M-am referit doar la casa. Ca bani o suma de 60.000 ron e de ajuns ptr materiale cu negocieri strong( aici poti scuti 6000-9000 ron daca stii sa umbli bine si sa iei multe odata de la un depozit cu discount masiv, mesterii sa mai fie 30000 daca ii gasesti. Pe firma am gasit la 35 euro mp. Se poate putin m jos dar poate la fel de bine sa fie si 100 euro mp construit.
Acum, daca vanzatorul are teren multicel, zona buna, casa e ok zic ca merita si pretul ala, cu timpul o extinzi. Uneori terenul poate costa 10-15 euro mp daca zona e bunicica. Ai un acoperis deasupra capului, nu stai 1-2 ani sa faci o casa. Poate si m bine daca nu-s banii sau disponibili meseriasii.
La mine e pe nivel, 75 utili jos, 75 la etaj, casa in forma de cub aproape, fara chestii complexe de executat. La iarna cand oi avea timp voi deschide un jurnal si voi anexa cheltuielile facute, am o agenda intreaga cu tot felul de notari, a devenit un haos, sunt pe final, astept sa scap de calvar.

Astept cu interes suma finala si calitatea lucrarii. Astea sunt vise...150 mp cu 20.000E. Cu banii astia puteai sa zici si 400mp, dar doar fundatia, stalpii si placa peste parter. Bine ca ai fost de bun simt sa completezi ca, de fapt, ce consideri tu semifinisat, e o casa putin peste stadiul la "rosu". Asa ca mai e cale lunga pana sa ai si casa functionala. In rest, poti face o casa intr-adevar ieftini, tencuiala la sac, tabla tip lindab, lemnul folosit sa se apropie de scoarta de copac, capriori 8x8 ca merge si asa, geamuri termopan(doar cu numele), finisaj final - glet+glet finisare sau doar tinci, instalatia electrica, fara circuite separate, impamantare doar cu un tarus(daca o fi si ala), instalatii cu teava "pexal" chinezeasca, parchet si gresie la 15 ron mp si lista de imbunatatiri poate continua. Dar te vei simti confortabil intr-o astfel de casa?

A construi o casa nu e in mod sigur o joaca, dar sansa sa cumperi o casa bine facuta la pret mic e ca la loterie, nu prea castigi.

Edited by St3garu, 18 August 2016 - 02:02.


#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 nevident, on 17 august 2016 - 23:49, said:


ce e semi?

O fi facut si cosul de fum si de aici "semi" finisata. Mai trebuie o soba si-i gata sandramaua.

#17
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016

 xkos, on 17 august 2016 - 21:19, said:

baga poze. eu in banii aia am facut una de 150 mp, semifinisata
Aberezi total costul minim pe metru patrat de constructie NICIODATA n-ai sa-l scoti sub 350 euro

Edited by macarony1980, 18 August 2016 - 06:56.


#18
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
350 euro?  daca bag si gardurile, garajul, piscina neaparat+ termoizolarea exterioara cred ca ajung si eu pe la 300 euro/mp. Dar mai am pana acolo. Poate ca am o eroare de 3000 euro, voi recalcula notarile, cum ziceam sunt amestecate.
Revenim si on topic. Daca terenul e bun, are racordari, casa e ok si se poate si extinde e buna afacerea. Altfel mai bine o faci tu.

Edited by xkos, 18 August 2016 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate