Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Cum se fac masinile in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcalinkgb, on 17 august 2016 - 20:35, said:

Se poate, Kroghy, se poate....
Masina de care zic, era un S-class, W140.
Au murit parca 3 oameni cand s-a rupt in doua dupa un impact cu o Vectra.
Si la vremea respectiva masina nu era mai veche de 5 ani...
Se poate dar sunt cazuri extrem de rare raportat la cazurile in care intr-un accident in care e implicat un Logan cei si cei din Logan ajung la morga.

View Posttruet, on 17 august 2016 - 20:37, said:

Ghici ce... nu te ajuta cu nimic. Degeaba conduci tu preventiv daca celalalt nu... va intra in tine si iti va arata cat de fraier esti cu preventia ta si el va fi in viata si tu in mormant :D
Pana acum nu m-a ajutat nimeni ci m-am ajutat singur.
Conducerea preventiva m-a scapat de multe drumuri la service si poate chiar si de spital.
Am cascat ochii si am evitat neacordarile de prioritate iar la drum lung am lasat bizonii sa-si faca damblaua si am ajuns cu bine acasa.
Nu e mai bine asa?

Edited by Kroghy, 17 August 2016 - 20:41.


#20
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ok, ok. sa ramanem la LEGO-ul din primul post, va rog Posted Image

@Kroghy
De ce nu putem ramane on-topic? Ce treaba are Loganul cu "masina" din primul post? Posted Image
Fara suparare, da' aia e o mizerie care NU ar trebui sa circule. Nu ma omor dupa mandria nationala, da' asta e adevarul.

Edited by calinkgb, 17 August 2016 - 20:41.


#21
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Dar nu toate maşinile sunt făcute din bucăţi?   :huh:
W123 ("Cobra") şi W124 cum erau făcute?

#22
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View PostKroghy, on 17 august 2016 - 20:24, said:

Asa ceva e foarte rar si nici nu merita dpvd financiar.
Dar pana la urma ceea ce conteaza e sa dormi bine si sa crezi ca Loganul nou e mai bun decat restul de A6 si E si seria 5 de care sunt pline strazile.

Ce treaba are topicul cu  Loganul nene?
Daca-s asa proaste de ce le dai atat atentie si ai atatea frustrari cu ele?
La accidentul lui  Huidu a fost  Logan  vs SUV, nu ar fi avut  mari sanse in  nicio alta  masina de marimea si  greutatea Daciei.

Na accident Logan vs Mondeo:  ala din Logan a scapat aproape fara nimic, cel din  Mondeo terci...
http://www.4tuning.r...omor-30452.html
Dar ma  rog,  poate la un  moment dat realizezi si tu ca spui  povesti nemuritoare...si ca siguranta unei  masini e  o chestie foarte relativa. Una e sa  spui  in topicele despre  Logan, dar tu de  acum esti chiar ridicol:la  orice subiect care  pune  la  indoiala cazanele sh aduse din vest tu  pomenesti Loganul,  macar realizezi ca mai  mult le faci reclama daciilor?

Edited by ipopovici11, 17 August 2016 - 20:46.


#23
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Djl, ramai la patefon, sincer ;)

#24
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postcalinkgb, on 17 august 2016 - 20:39, said:

De ce nu putem ramane on-topic? Ce treaba are Loganul cu "masina" din primul post?
Fara suparare, da' aia e o mizerie care NU ar trebui sa circule. Nu ma omor dupa mandria nationala, da' asta e adevarul.
Doar o comparatie de genul rade ciob de oala sparta.
Cat timp avem Loganuri pe strada nu cred ca putem rade de acel A6.
Eu as prefera sa evit orice impact insa daca nu se poate evita eu as alege sa fiu in acel A6 decat intr-un Logan nou nout.

Edited by Kroghy, 17 August 2016 - 20:45.


#25
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postcalinkgb, on 17 august 2016 - 20:39, said:

@Kroghy
De ce nu putem ramane on-topic? Ce treaba are Loganul cu "masina" din primul post? Posted Image


E, de-ar fi prima data...are el o  obsesie, ii  incurca  Loganurile cu ceva socotelile :))

#26
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@DJL
Una e cand o face fabrica, alta cand o face nea Gica tinichigiul in garajul propriu. Incepand de la masuratori, pana la tehnica de sudura...
Am avut masini cu RK facut la tablarie, dar aia e cu totul altceva fata de a taia doua masini si a le suda intre ele. Mai ales ca aici nu avem un sasiu separat care sa asigire rigiditatea ansamblului...

@Kroghy
Fara suparare, dar iar te incapatanezi sa demonstrezi...ce?
Da, ai dreptate, nu suporta comparatie - o masina intreaga fata de una facuta din bucati.
Te rog, nu mai insista aiurea in off-topic!

#27
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

View Postalexa32, on 17 august 2016 - 20:27, said:

Un Logan neaccidenta e mult mai bun decat un A6 ca in pozele de mai sus. dpdv al sigurantei.
Aia de sus numai e masina, macheta poate.

Profesorii de VW de aici de pe forum stiu ca sunt parti de caroserie care nu ai voie sa le sudezi. ;)

Nu inteleg de ce trebuie facuta mereu comparatie cu Logan. De ce trebuie raportat la ea?Ca e cea mai slaba?

Edited by ionutz_joe2009, 17 August 2016 - 20:47.


#28
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
pai pune poze incontinuare cu evolutia masiniii

#29
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016
Sunt cred destul de putine cazurile ca cel prezentat aici. Nu cred ca face sens financiar. Si in plus, acum exista destule moduri ca cel care isi cumpara o masina sa o verifice. Nu numai carte de service, dar si istoric de asigurari, daune. etc..

#30
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postionutz_joe2009, on 17 august 2016 - 20:46, said:

Nu inteleg de ce trebuie facuta mereu comparatie cu Logan. De ce trebuie raportat la ea?Ca e cea mai slaba?

Ei,  le incurca socotelile celor care aduc  masini din vest si le  vand aici :))

#31
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Ok.
@All
Franaaaaaaaaa!
Reveniti on-topic si fara atacuri la persoana!

View Postpink_flamingo, on 17 august 2016 - 20:47, said:

Sunt cred destul de putine cazurile ca cel prezentat aici. Nu cred ca face sens financiar. Si in plus, acum exista destule moduri ca cel care isi cumpara o masina sa o verifice. Nu numai carte de service, dar si istoric de asigurari, daune. etc..

Daaaa....putine rau...
Nici idee n-ai cat de "putine" :D

Edited by calinkgb, 17 August 2016 - 20:49.


#32
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postpink_flamingo, on 17 august 2016 - 20:47, said:

Sunt cred destul de putine cazurile ca cel prezentat aici. Nu cred ca face sens financiar. Si in plus, acum exista destule moduri ca cel care isi cumpara o masina sa o verifice. Nu numai carte de service, dar si istoric de asigurari, daune. etc..

De ce sa nu faca sens? Din 2-3  rable /epave  care nu mai valoreaza  1000  euro cu totul faci  una  "buna" la prima  vedere si o vinzi cu vreo 5-6000, poate si mai  mult.

Edited by ipopovici11, 17 August 2016 - 20:52.


#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,534
  • Înscris: 13.06.2004
Am mai văzut pe inernet faze cu maşini lovite şi apoi refăcute ca să pară ca noi, iar noul proprietar (dacă maşina era revândută) nu era informat de ce s-a întâmplat.

View Postipopovici11, on 17 august 2016 - 20:48, said:


De ce sa nu faca sens? Din 2-3  rable /epave  care nu mai valoreaza  1000  euro cu totul faci  una  "buna" la prima  vedere si o vinzi cu vreo 5-6000.

Dacă iese 1.000-2.000 de euro unii zic "de ce nu?".

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Epavele de A6 cu botul intreg se vand undeva pe la 4-5 mii euro, cauta pe OLX ca eu m-am uitat de curiozitate
Spatele mai face 2-3 mii euro.
Manopera inca 2-3 mii euro.
In total iese mai scump decat una neaccidentata.
Dpvd financiar nu merita, singura motivatie ar fi ambitia asa ca astfel de cazuri sunt foarte rare.
Eu stiu cativa patroni de service si niciodata nu am auzit de asa ceva, masina cea mai grav avariata si restaurata a fost una rasturnata, de facut masina din doua bucati nu face aproape nimeni pt. ca nu merita ca bani.

Edited by Kroghy, 17 August 2016 - 20:53.


#35
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
auzisem ca in salaj se fac cele mai faine masini de vanzare ca cea din primul post, adica aduse 2 rable, imbinate si vandute la pret de pret.

#36
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

View Postipopovici11, on 17 august 2016 - 20:48, said:


De ce sa nu faca sens? Din 2-3  rable /epave  care nu mai valoreaza  1000  euro cu totul faci  una  "buna" la prima  vedere si o vinzi cu vreo 5-6000.

Depinde si de cat dai la service. S-ar putea sa nu renteze combinatia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate