Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Ce gătim azi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Alege si tu o reteta de pe net si o reproduci ad literam.Scrii pe motorul de cautare Peste sau cap de peste la cuptor(capul merge super la ciorba din ce imi amintesc.)si iti apar o gramada de retete.In functie de ce ingrediente ai alegi reteta.

#38
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
O sa incerc sa coc capul in cuptor.

Nu era vorba de rete, voiam sa intreb doar,  cum as putea coace capul. Thanks, anyway!

Edited by Cronos1, 27 August 2022 - 11:50.


#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,460
  • Înscris: 04.05.2006
Îl dai bine cu sare, îl lași 20 min, tamponezi apa, ungi bine cu ulei de măsline, pui pe grătarul cuptorului preincins cu tava dedesubt și coci la 200 grade cu ventilație 20-25 min, poate chiar 30 dacă vrei mai rumenit

Între grătar și tava lași o treapta distanța și
Folosește ventilația.

#40
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Fac o supa de rosii,ca abunda in rosii acum.Am pe teava o baza de mancare,stil taranesc,cu aspirina,rosii si lrgume,la sticla cu gura larga.

#41
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am o foaie de pizza de cumparat,congelata, pentru urgente ca azi.Incropesc o pizza cum trebuie,doar foaia va fi de comert.Berea e la rece,si asta e....

#42
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Azi fusei in targ,am venit cu legume,sa definitivam conservele pentru iarna,editia unu.Vinete 1 leu kilu,ardei gras 1,5 lei kilu,parunjel si marar doua la leu si alte nimicuri necesare.Gradina nu a fost foarte rodnica anul asta,soarele prea puternic,parerea mea.

#43
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

View PostMelteanu, on 04 septembrie 2022 - 17:59, said:

Azi fusei in targ,am venit cu legume,sa definitivam conservele pentru iarna,editia unu.Vinete 1 leu kilu,ardei gras 1,5 lei kilu,parunjel si marar doua la leu si alte nimicuri necesare.Gradina nu a fost foarte rodnica anul asta,soarele prea puternic,parerea mea.
Unde sant vinete si ardei cu 1.5 lei kg,cred ca te uiti la emisiuni de acum 20ani.

#44
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Aici intre oamenii saraci se practica preturi mici.Nu pot sa iti arat,ca bon fiscal nu se practica.Apoi la televizor ma uit sporadic, si doar la anumite emisiuni ...Si inca un detaliu,oamenii fara carte nu isi fac socoteli de productivitate,ca nu sunt in stare.Ei doar muncesc,munca fizica.

Edited by Melteanu, 05 September 2022 - 06:47.


#45
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Bag sama ca nu prea mai gateste lumea.Fac un gratarel,si o megasalata,rosii ceapa si condimente.Bere si paine prajita...dar e si must pe masa....Trebuie sa ne bucuram de toamna.....

#46
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Iar m-am invartit de o gaina,grasa si frumoasa.Bineinteles ciorba si ostropel(de obicei la pasare cum trebuie era supa si pilaf).Ciorba din prima sticla de zarzavat pentru ciorba,ostropel banal,cu multa verdeata de gradina insa.Gustul gainii-sublim.Vreau sa cumpar o masina de facut paste in casa,daca are cineva ar fi utila o recenzie.Nu ca m-ar da inapoi de la achizitie...Posted Image Ideea ca de unde am luat gaina culege ciuperci de padure cu 5 lei kilul,si ar merge facut sos si congelat....

#47
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pizza pe genunchi,margherita si capricciosa azi si bere......Si femeia face o salata din primii nostri cartofi,oua,ceapa verde,maioneza de casa,masline bune si mai vrea sa faca o ciorba de fasole cu afumatura,tot astazi...Sa vedem daca poate ramine timp si de o pedala pe seara,batrineste.....vad ca femeii ii priesc schimbarile climatice drastice....Nu mai gateste lumea pe aici vad,toti boieri,toti delivery....Posted Image

#48
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,064
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMelteanu, on 12 septembrie 2022 - 19:18, said:

Posted Image Ideea ca de unde am luat gaina culege ciuperci de padure cu 5 lei kilul,si ar merge facut sos si congelat....

Baga niste ragù serioase alla boscaiolo cu carne si ciuperci, cel mai bine congelate direct in portii de gatit odata.

Poti sa-l si pasteurizezi in borcane dar daca ai loc in congelator nu merita.

Edited by ionutzitaly, 28 September 2022 - 22:44.


#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Bagam eu demult ragu si similare.Mi-e sa nu ne dam cu cracii in sus de la ciuperci,e plin de lume intoxicata...Tentatia e mare,pretul mic...

#50
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Cum ma proclam descurcaret,iar m-am invartit de o zburatoare,si vreo 10kg de untura de calitate.Pe untura am dat 20 lei toata si gaina e contravaloarea unei sonerii wireless de 29 de lei.....Posted Image Rosie,cica porumbaca.Maine ma duc la targ dupa ceva chilipiruri taranesti.Intre timp s-a produs o supa cu galuste din gaina,si maine fiind duminica,friptura cu sos si cred mamaliga,mujdei,taranisme...Morala,cu 29 de lei am luat o gaina imensa...

#51
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Fuseram la iarmaroc....Am luat multe,considerind momentul muraturilor cind sunt toate scumpe.Rosii San Marzano cu 2 lei kilul,vinete tot doi lei,usturoi de 20 lei am luat o punga plina,gogosari am luat cu 2 si cu 3 lei kilul,capia 3 lei,struguri ceasla 3 lei.La intoarcere facuram o carbonara,rigorosamente dupa reteta,ca de obicei...Se profileaza vinete turcesti umplute picante si o tarta cu ciocolata neagra.......Viata la Taranoaia....

#52
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am zis sa mai amintesc de civilizatie,ca tot ma bate gandu sa cumpar cindva o vaca.Am cumparat burgeri de Angus de la Integra,20 lei perechea.O dezamagire,sa cresti vite e una si sa faci burgeri e alta.Carnea se sfarima,reteta deficitara.Ii facuram cheeseeggsburger,cu cheddar felie si oua ochiuri,rosii foarte coapte,maioneza de burger Maggi(buna la gust),ceapa verde,bere rece....N-am avut chifla de burgeri,am folosit painea de casa.E o ferma de Angus in Valcea,relativ aproape,ziceam ca e mai aparte carnea.Prea grosi burgerii pentru coacere fara sange,a trebuit sa ii despic si sa ii fac putin doar,sa nu fie in sange.....Altfel,e timpul pregatirii vinului,lumea cam cu asta se ocupa pe aici....

#53
x1yz

x1yz

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.08.2022
Te-ai gandit ca iesi mai bine, daca iti iei cu 2-3 capre?

#54
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Momentan am altele pe cap decat capre sau vaca.Dar mi s-a mai spus ca sunt mai avantajoase caprele comparativ cu vaca.In fine,femeia nu bea,maninca nimic de capra...Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate