Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce gătim azi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View Postionut76, on 17 august 2016 - 23:14, said:

Pai cum lucreaza in sectorul bugetar, vreo 1700 lei + bonuri de masa. Ah, si procent (mic) din ce venituri apar de la Youtube Posted Image
aa, adica e vorba d eo cantina de stat sau restaurant de stat unde se fac filmele

#20
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
nu, am glumit, e acasa, sotia e contabila, eu profesor :P

#21
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Profesor Doctor Inginer
Gatiti in saptamana altfel cu copchii la scoala. Ardei umpluti la rece si tiramisu sau piramisu mai bine

#22
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

View Postionut76, on 17 august 2016 - 19:48, said:

De un an si ceva fac diferite filmulete (la nivel amator !) cu ce se gateste si se prepara la mine in casa. Am totul in acest playlist:
https://www.youtube....JuY5oCQZgWWsVFA

pai si sonoru', unde e sonoru' ?

#23
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmzamfirm, on 18 august 2016 - 07:41, said:


pai si sonoru', unde e sonoru' ?
Are subtitrare !
Se certau vecinii, lătrau cățeii pe afară, de aceea e fără sonor.

#24
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007
Din pacate azi sunt singura la masa de pranz asa ca o sa mananc doar o salata de fasole pastai cu usturoi si rosiiPosted Image . Reteta este f simpla:
Pt o portie:
Fasole pastai: cam 150 grame( cam cat tii in doua maini)
Usturoi: 1 catel mare sau 2 mai mici
Rosii: 1-2 bucati potrivite
Ulei: 2 linguri
Sare, piper: dupa gust
Cativa stropi de otet sau zeama de lamaie.

Pastaile se spala, se curata si se fierb in apa cu sare si eventual cu o ramurica de cimbru, pt aroma.
Nu se fierb prea tare, mie imi plac un pic crocante. Se strecoara si se lasa la racit.
Se zdrobeste usturoiul in presa sau se poate razui fin sau toca marunt. Rosiile le-am taiat cubulete.
Se amesteca bine usturoiul cu ulei, putina sare si cativa stropi de zeama de lamaie sau otet, se adauga pastaile racite si rosiile. Se amesteca toate si se potriveste de sare si acru, se poate adauga piper si frunze de patrunjel verde tocate. Eu nu am pus patrunjel de data asta.
A iesit ca in poza. Merge bine cu paine proaspata dar si cu paine prajita. Poate fi o varianta pt zilele de post, dar nu numai. Incercati, nu o sa va para rau! Posted Image

Attached Files


Edited by rodica_c, 18 August 2016 - 15:04.


#25
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postrodica_c, on 18 august 2016 - 14:58, said:

Din pacate azi sunt singura la masa de pranz asa ca o sa mananc doar o salata de fasole pastai cu usturoi si rosii.
Felicitări ! Și eu sînt singur de 10 luni . Să fac fasole zilnic ? :) Glumesc !!!

Quote

Reteta este f simpla:
Pt o portie:
Fasole pastai: cam 150 grame( cam cat tii in doua maini)
Usturoi: 1 catel mare sau 2 mai mici
Rosii: 1-2 bucati potrivite
Ulei: 2 linguri
Sare, piper: dupa gust
Cativa stropi de otet sau zeama de lamaie.

Pastaile se spala, se curata si se fierb in apa cu sare si eventual cu o ramurica de cimbru, pt aroma.
Nu se fierb prea tare, mie imi plac un pic crocante.

Bine, bine, se fierbe, dar cît ? Pe mine timpii și cantitățile mă omoară ! 15 min, 30 min ? Cit ?

Quote

Se strecoara si se lasa la racit.
Se zdrobeste usturoiul in presa sau se poate razui fin sau toca marunt. Rosiile le-am taiat cubulete.
Se amesteca bine usturoiul cu ulei, putina sare si cativa stropi de zeama de lamaie sau otet, se adauga pastaile racite si rosiile.

Altă jmecherie !
Se adaugă oțet sau zeamă de lămîie. Eu știam doar de sare cu ulei.

Quote

Se amesteca toate si se potriveste de sare si acru, se poate adauga piper si frunze de patrunjel verde tocate. Eu nu am pus patrunjel de data asta.
A iesit ca in poza. Merge bine cu paine proaspata dar si cu paine prajita. Poate fi o varianta pt zilele de post, dar nu numai. Incercati, nu o sa va para rau! Posted Image
Ok !

#26
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postmcjohn, on 18 august 2016 - 16:08, said:

Bine, bine, se fierbe, dar cît ? Pe mine timpii și cantitățile mă omoară ! 15 min, 30 min ? Cit ?

Altă jmecherie !
Se adaugă oțet sau zeamă de lămîie. Eu știam doar de sare cu ulei.

Pai asta depinde si de soiul pastailor, de cat sunt de tinere (daca sunt deja formate boabe mari nu are rost sa le mai folosesti ca pastai ca vor fi tari sau atoase).In general ar trebui sa se fiarba in 10-15 min dar poate dura si ceva mai mult. Nu e greu sa scoti una si sa gusti si o sa-ti dai seama daca-i facuta sau nu. Cand gatesti trebuie sa tot gusti mancarea in timpul prepararii ca timpii sunt doar orientativi in multe cazuri.Posted Image

Ok, poti folosi doar ulei si sare fara ceva acru daca asa-ti placePosted Image.Asta e varianta mea, daca vrei o incerci si daca nu-ti place ceva poti modifica dupa gustul tau.Nimic nu e" batut in cuie" la bucatarie-parerea mea, doar unele retete de dulciuri mai pretentioase.Imaginatia e de baza.Posted Image

#27
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 05.02.2009

View Postrodica_c, on 18 august 2016 - 22:26, said:


Pai asta depinde si de soiul pastailor, de cat sunt de tinere (daca sunt deja formate boabe mari nu are rost sa le mai folosesti ca pastai ca vor fi tari sau atoase).In general ar trebui sa se fiarba in 10-15 min dar poate dura si ceva mai mult. Nu e greu sa scoti una si sa gusti si o sa-ti dai seama daca-i facuta sau nu. Cand gatesti trebuie sa tot gusti mancarea in timpul prepararii ca timpii sunt doar orientativi in multe cazuri.Posted Image
Ok.

Quote

Ok, poti folosi doar ulei si sare fara ceva acru daca asa-ti placePosted Image.

Nu m-ai înțeles !
Nu o lua ca pe un reproș, ci ca pe o informație nouă. Nu am știut că se poate adăuga și oțet pe lîngă ulei. La salată pun și eu oțet, dar la mujdeiul de usturoi, ba. Dar, abia aștept să testez.

Quote

Asta e varianta mea, daca vrei o incerci si daca nu-ti place ceva poti modifica dupa gustul tau.Nimic nu e" batut in cuie" la bucatarie-parerea mea, doar unele retete de dulciuri mai pretentioase.Imaginatia e de baza.Posted Image
�

#28
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Astăzi am gătit o mâncare preferată din copilărie. O rețetă pe care o gătea bunica. Tocăniță de pui cu multa ceapa,ardei capia și morcov. O minunăție de mâncare...un gust dulce...delicios..

#29
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ma obseda ideea de a gati ceva cu tonul skipjack in cutia imensa de la Lidl.Am pe teava o quiche cu ton,sa vedem care reteta.Ideea e sa fie mancata rece,ca altfel tonul are o aroma prea puternica.......

#30
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Azi e iar zi de peste,de data asta merlucius.

#31
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Ingredientele din comert,iar in loc de pelati am pus tot San Marzano dar din gradina,foarte coapte.https://blog.gialloz...e-con-carciofi/

#32
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014

View PostMelteanu, on 22 august 2022 - 14:41, said:

Ingredientele din comert,iar in loc de pelati am pus tot San Marzano dar din gradina,foarte coapte.https://blog.gialloz...e-con-carciofi/

Buna idee pentru peste,  chiar si peste eftin doar ca idealul e sa incarci prea tare sosul cu n gusturi.

Eu l-as face fara paprika.

Edited by ionutzitaly, 22 August 2022 - 22:48.


#33
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMelteanu, on 17 iulie 2022 - 14:34, said:

Ma obseda ideea de a gati ceva cu tonul skipjack in cutia imensa de la Lidl.Am pe teava o quiche cu ton,sa vedem care reteta.Ideea e sa fie mancata rece,ca altfel tonul are o aroma prea puternica.......
Nici nu prea vad cum altfel , tonul la cutie, decat rece.

Englezii de la birou mai au prostul obicei sa incalzesca la microunde salatele ce contin si conserva de peste....jur...cred ca cel mai grotesc miros provenit de la mancare, e mirosul de conserva de peste incalzita...maammaaa...ti se intoarce instant stomacu pe dos. Nu inteleg cum unii il suporta, dar marea majoritate ies din bucatarie cand un idivid incalzeste pestele din conserva.

#34
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Am asa ceva https://carrefour.ro...-cm-19-31504004
Cu el gatesc o mancare delicioasa din crap chinezesc(pe el coc pestele si legumele). Problema e ca am prins niste peste mai mare si nu incape capul pe gratar(pt mine e partea cea mai delicioasa). Aveti vreo idee cum as putea sa coc capul?

Stau la bloc; nu am gratar cu carbune.

Edited by Cronos1, 27 August 2022 - 09:50.


#35
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu vad alta solutie decat sa il tai daca nu incape,pestele si sa il faci pe acel gratar,la foc mediu.Sau in tava la cuptor....

#36
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Da asta e idee buna cu tava la cuptor. Oare trebuie sa pun ulei in tava, bro?

View PostMelteanu, on 27 august 2022 - 09:53, said:

Nu vad alta solutie decat sa il tai daca nu incape,pestele si sa il faci pe acel gratar,la foc mediu.Sau in tava la cuptor....

Doar capul nu incape!

Pestele are 6 kg!

Attached Files


Edited by Cronos1, 27 August 2022 - 10:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate