Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce se intampla cu radiografiile vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011
Din informațiile pe care le am în prezent, radiografiile făcute de spitale se păstrează pentru o perioadă de 1-2 ani în cadrul spitalului, după care sunt eliminate de către anumite firme specializate. Întrebările mele ar fi următoarele:
1.    Ce se întâmplă cu radiografiile, după ce a trecut perioada de „depozitare”? În ce măsură sunt reciclate/eliminate acestea?
2.    Cum se selectează firmele care se ocupă de colectarea și reciclarea acestor radiografii la spitalele din România?
3.    Știți cumva, dacă acest aspect este reglementat prin lege?

#2
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Firmele de obicei se selecteaza prin criteriul cine da mai mult comision la contract, mai ales ca e vorba de contracte cu atribuire directa in cele mai multe cazuri, dar si la cele cu "licitatii" e acelasi criteriu.

#3
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

View Posttruet, on 17 august 2016 - 08:45, said:

Firmele de obicei se selecteaza prin criteriul cine da mai mult comision la contract, mai ales ca e vorba de contracte cu atribuire directa in cele mai multe cazuri, dar si la cele cu "licitatii" e acelasi criteriu.

Multumesc. Oare ce departament se ocupa de atribuirea acestor contracte in cadrul spitalelor din Romania de obicei?

#4
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Compartimentul de achizitii publice din cadrul spitalului.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
In principiu firmele care se ocupa de deseurile spitalului se ocupa si de "filmele" vechi. Fiind vorba de sume mari cred ca se tece prin sistemul de licitatii.

#6
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011
Si oare aceste licitatii se desfasoara pe SEAP (elicitatie), sau in cerc inchis, pe baza de invitatie?

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Primul pas vezi pe SEAP.
Cred ca sunt recliclabile.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ma indoiesc ca doar reciclarea radiografiilor poate fi o afacere f banoasa (nu e chiar un volum impresionant), de aceea sigur vine la pachet cu alte servicii d ereciclare deseuri (ex cele BIO).

#9
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

View PostAhasverus, on 17 august 2016 - 10:02, said:

Ma indoiesc ca doar reciclarea radiografiilor poate fi o afacere f banoasa (nu e chiar un volum impresionant), de aceea sigur vine la pachet cu alte servicii d ereciclare deseuri (ex cele BIO).

Se extrage argintul din ele, si de aceea sunt curios daca se efectueaza legal sau nu (de ex. seful spitalului atribuie contractul unui cumnat sau ruda).

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... ideea e ca din ce in ce mai mult nu mai sunt folosite.
Pur si simplu radiografia e "digitala" - apare ca poza care se ataseaza la fisa electronica - medicul o vede pe un ecran - pacientul o poate primi pe un CD.

Deja sistemul exista cel putin in spitalele mari. am avut nevoie acu 3 ani de o radiografie si m-am ales cu o poza.

#11
Ionel1974

Ionel1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.08.2015

View Posteiffel, on 17 august 2016 - 10:42, said:

Hmmm... ideea e ca din ce in ce mai mult nu mai sunt folosite.
Pur si simplu radiografia e "digitala" - apare ca poza care se ataseaza la fisa electronica - medicul o vede pe un ecran - pacientul o poate primi pe un CD.

Deja sistemul exista cel putin in spitalele mari. am avut nevoie acu 3 ani de o radiografie si m-am ales cu o poza.

La tomografie sunt sigur ca in toata tara se face digital. Pacat insa de celuloidul acesta care va disparea din viata noastra [ http://peanutbutterjellytime.net/img/peanut-butter-jelly-time-10.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
La alea digital s-a facut mereu, eu vorbesc strict de radiografii.

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Si eu acum 2 luni am facut o radiografie si s-a uitat medicul la ea pe calculator si atat, nici macar nu am vazut nimic.

#14
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Initiatorul ori e interesat de cum ar putea sa obtina un astfel de contract ori vrea sa verifice daca cineva din spital a comis vreo fapta in defavoarea lui si in favoarea altei firme pentru a face o plangere Posted Image
Eu cam asta inteleg din interventiile lui.

#15
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

View Posttruet, on 17 august 2016 - 12:14, said:

Initiatorul ori e interesat de cum ar putea sa obtina un astfel de contract ori vrea sa verifice daca cineva din spital a comis vreo fapta in defavoarea lui si in favoarea altei firme pentru a face o plangere Posted Image
Eu cam asta inteleg din interventiile lui.

Da, prima parte Posted Image a doua presupunere este valabila in Ungaria, unde un anumit partid politic la putere a emis o lege, prin care a atribuit contractele unor firme partenere cu acesta, vroiam sa stiu daca e aceeasi situatie si la noi.

Edited by nagyistike, 17 August 2016 - 12:19.


#16
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Nu exista astfel de legi scrise prin care sa se atribuie doar partenerilor, in schimb exista unele nescrise si ilegale, dar totusi respectate cu strictete in multe domenii Posted Image

In functie de marimea contractului le poti gasi publice, dar indicat ar fi sa contactezi spitalele la care esti interesat sa prestezi asa ceva si sa vezi care e situatia contractelor pe la ei, ca daca au contracte abia incheiate trebuie sa astepti la urmatoarea atribuire.

#17
nagyistike

nagyistike

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 16.01.2011

View Posttruet, on 17 august 2016 - 12:24, said:

Nu exista astfel de legi scrise prin care sa se atribuie doar partenerilor, in schimb exista unele nescrise si ilegale, dar totusi respectate cu strictete in multe domenii Posted Image

In functie de marimea contractului le poti gasi publice, dar indicat ar fi sa contactezi spitalele la care esti interesat sa prestezi asa ceva si sa vezi care e situatia contractelor pe la ei, ca daca au contracte abia incheiate trebuie sa astepti la urmatoarea atribuire.

Am incercat sa sun la cateva spitale, dar nimeni nu stie nimic. Am sunat si la achizitii, si la contracte, peste tot, ba m-au indreptat catre radiologie, cei de la radiologie inapoi la achizitii publice, etc..

#18
Guest_truet_*

Guest_truet_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Vezi daca nu cunosti obiceiul... trebuie sa te duci personal, cu darul, si vor fi mai darnici la vorbe daca ai noroc si nu au o combinatie la contractile existente... daca au combinatie ai dat darul degeaba ca iti vor da eject din prima ca si la telefon. Oricum sansele sunt ca au combinatie daca te plaseaza de la unul la altul telefonic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate