Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Izolatie intre pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Daca nu izolezi pe exterior...cum faci cu stalpii si grinzile de beton???
Vei avea niste imense punti termice si o gramada de igrasie in timp in zonele de intersectie beton-caramida.
Nu mai spun ca nici vorba ca peretele din caramida aia sa aiba un coeficient suficient pentru a incadra casa in normele actuale.

#38
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Eu vreau sa fac o astfel de casa aproximativ 100 mp, doar parter. Vorbim de zidurile exteriore unde va fi asa: caramida eficienta de 30-> vata bazaltica de 10 ->zidarie  caramida plina. Partea de zidarie aparenta va fi cu arcade in zona golurilor de geam si usa .

Am pus pe cineva sa ii aduca in valiza vreo 2 caramizi  din UK si sunt al dracului de tari. Inca nu am gasit o caramida asemanatoare rezistenta in Romania. Sunt mai ''sticloase'' ca ale noastre.

Attached Files



#39
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Poti cauta si aici , dar iti trebuie caramida speciala pt placat , basca un meserias ... http://www.spatiulco...-object_id=3528

#40
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Nu prea vreau pentru placat, vreau zidarie din caramida plina pe care o execut eu.

#41
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 crull, on 27 decembrie 2016 - 00:43, said:

Eu vreau sa fac o astfel de casa aproximativ 100 mp, doar parter. Vorbim de zidurile exteriore unde va fi asa: caramida eficienta de 30-> vata bazaltica de 10 ->zidarie  caramida plina. Partea de zidarie aparenta va fi cu arcade in zona golurilor de geam si usa .

Am pus pe cineva sa ii aduca in valiza vreo 2 caramizi  din UK si sunt al dracului de tari. Inca nu am gasit o caramida asemanatoare rezistenta in Romania. Sunt mai ''sticloase'' ca ale noastre.


Buna,

Ati realizat lucrarea? Mumentan suntem in plin sanier...proiectul nostru este cu fatada ventilata din caramida aparenta pe zona de parter. Puteti sa-mi spuneti cu cine ati facut lucrarea si de unde ati cumparat caramida? Eu am gasit doar la Klinker, pret intre 4 si 6ron/buc in functie de culoare.

Cristian

#42
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Nu am inceput lucrarea, sunt in faza de autorizatii. Cam scump 4 lei bucata. Tinand cont ca pe un metru patrat intra aproximativ 100 buc + mortar => un cost de 100 euro mp doar materiale. Puneti cateva poze cu situatia actuala.

#43
cristii_mv

cristii_mv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.07.2007

 crull, on 15 martie 2017 - 17:47, said:

Nu am inceput lucrarea, sunt in faza de autorizatii. Cam scump 4 lei bucata. Tinand cont ca pe un metru patrat intra aproximativ 100 buc + mortar => un cost de 100 euro mp doar materiale. Puneti cateva poze cu situatia actuala.

Dimensiunea caramizilor este 240x115x71 si intra 48buc/mp + mortar, probabil depasteste cu putin 200ron/mp + manopera.
Intre timp am gasit caramida de la NELISSEN si VANDERSANDEN, in Belgia si Olanda costa intre 0.30 - 0.50eurocenti/buc. Acum astept o oferta de pret din Ungaria, in Romania nu am gasit reprezentant.

Momentan suntem la zidaria portanta, nu am poze relevante. Atasez poze cu proiectul.

Attached Files

  • Attached File  a06.jpg   763.8K   21 downloads
  • Attached File  b13.jpg   755.55K   17 downloads

Edited by cristii_mv, 21 March 2017 - 11:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate