Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Izolatie intre pereti

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
In Romania pana si polistirenul se prinde in "pioneze".

#20
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Uite aici gata izolat,...manopera doar pentru un perete,...

Spor la treaba,...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1DptErjpkGM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Din ce e facuta dracia aia? Se poate tencui direct pe izolatia respectiva?

#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Postestropy, on 16 august 2016 - 12:58, said:

Buna ziua! Sunt firme cu experienta in Romania in construit case cu acest tip de izolatie CWI (Cavity Wall Insulation)? Sau la noi singura moda e cu polistirenu' p-afara?

[ http://www.thegreenage.co.uk/wp-content/uploads/2013/04/Insulation-in-Brick.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai e varianta caramizi premium porotherm si gata. Izolarea in plus devine redundanta...

Edited by andreic, 16 August 2016 - 14:16.


#23
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010

View Postandreic, on 16 august 2016 - 14:15, said:

Mai e varianta caramizi premium porotherm si gata. Izolarea in plus devine redundanta...
Te referi la porotherm 51?
[ http://svoi-stroiteli.ru/sites/default/files/catalog-porotherm/porotherm-51-premium.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Parinte,...Aschii de lemn, ciment si apa,..

Sa poate tencui,...se poate face orice,...

La casa de la Snagov,...eu am tras tinchi,..si la exterior si la interior,..poti sa-i dai dupa aceea cu ce vopsea vrei,...ce culoare vrei,...

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am zidit cu BCA de 40 cm. Conform calculelor proiectantului nu mai aveam nevoie de izolatie. Am pus totusi 5 cm de polistiren, ieseam la acelasi pret si cu tencuitul dar cu polisitren a mers mai repede.
Daca peretele e suficient de gros nu ai nevoie nici de izolatie nici de doi pereti. Grosimea necesara difera in functie de materialul cu care e zidit. Poate sa fie si din beton dar cred ca acolo treci de 1 metru grosime. Izolatia se pune din considerente economice. E mai ieftin sa faci un perete de 25-30 cm si sa pui polistiren decat sa faci un perete de 50 de cm.
Si pe mine nu ma deranjeaza ca suna a gol cand ciocanesc in pereti, ca nu stau toata ziua sa ciocanesc in ei.

Edited by PoeOvidiu, 16 August 2016 - 14:31.


#26
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Peretele din BCA 40 cm are R=4 -- este echivalent cu 13 cm polistiren grafitat sau cu 25 cm caramida eficienta si 8 cm polistiren grafitat. Se economisesc niste metri cubi si niste tone, plus ca zidurile ies mai subtiri si pe terenurile minuscule din orase raman camerele mai mari. In plus caramida este "portanta", la BCA trebuie betoane mult mai groase, alta economie.

Daca chiar iti place stiul - e mai ieftin sa pui izolatie de polistiren si sa lipesti pe dinafara caramida tip Klinker - bonus placutele de caramida subtire sunt mult mai bine arse (portelanate) si implicit mult mai rezistente in timp la factorii climatici, caramida normala se "mananca" in timp.
In Romania fata de UK nu e doar problema de cutremure - clima aici e mult mai dura (-25 /+45), cand ninge in Londra e stare de urgenta...

Da, izolatia cu vata bazaltica la fatada (orice ai pune pe deasupra: metal, plastic, caramida, tencuiala) e mai buna decat cea cu polistiren, dar deocamdata costa dublu.

Edited by Oxigen1234, 16 August 2016 - 14:52.


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostOxigen1234, on 16 august 2016 - 14:46, said:

Peretele din BCA 40 cm are R=4 -- este echivalent cu 13 cm polistiren grafitat sau cu 25 cm caramida eficienta si 8 cm polistiren grafitat. Se economisesc niste metri cubi si niste tone, plus ca zidurile ies mai subtiri si pe terenurile minuscule din orase raman camerele mai mari. In plus caramida este "portanta", la BCA trebuie betoane mult mai groase, alta economie.


Diferenta reala e ca BCA=ul nu trebuie sa il inlocuiesc dupa 25-30 de ani, polistirenul nu stiu. Peretele ramane perete si izolatia e doar consumabil. Nu stiu daca iti amortizezi izolatia aia in timp. Mie imi cam pare ca nu. Adica bag 5000 de euro in izolatie si economisesc 300-400de euro/an. Pe cand ajung la 5000 cam trebuie sa o schimb.

#28
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
BCA-ul dureaza mai putin decat caramida. Cum structura de beton e portanta poate fi inlocuit si BCA-ul ca e doar material de inchidere a golurilor.
Pana si betonul armat dupa 50 de ani ii scade rezistenta la jumatate...
Da, peste 30 de ani inlocuiesti polistirenul cu ce o aparea atunci si va avea o izolatie comparabila cu ce se va construi atunci.
Aia 5000 euro nu ii bagi in izolatie, costul total pentrul peretele din caramida+polistiren este echivalent cu costul total pentru peretele din BCA gros.

Cine calculeaza sa amortizeze izolatia??? Cine calculeaza sa amortizeze casa??? Ca e atat de scumpa si are o durata de viata limitata (50 de ani? 100 de ani?)

Edited by Oxigen1234, 16 August 2016 - 15:29.


#29
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 26.11.2001
Mai exista o solutie care nu e folosita in Romania (forta de munca slab calificata in constructii). ICF - Insulated Concrete Forms - Pereti monolit, izolatie super. De exemplu - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ycSA8l6l820?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Exista case de caramida in Romania cu un etaj care au 100 de ani si se prezinta foarte bine, mai ales daca au fost intretinute. Inclusiv in zona seismica a Romaniei..

Oricum, am aflat o groaza de variante de izolatie termica de la voi. Multumesc!

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostOxigen1234, on 16 august 2016 - 15:25, said:

BCA-ul dureaza mai putin decat caramida. Cum structura de beton e portanta poate fi inlocuit si BCA-ul ca e doar material de inchidere a golurilor.
Pana si betonul armat dupa 50 de ani ii scade rezistenta la jumatate...
Da, peste 30 de ani inlocuiesti polistirenul cu ce o aparea atunci si va avea o izolatie comparabila cu ce se va construi atunci.
Aia 5000 euro nu ii bagi in izolatie, costul total pentrul peretele din caramida+polistiren este echivalent cu costul total pentru peretele din BCA gros.

Cine calculeaza sa amortizeze izolatia??? Cine calculeaza sa amortizeze casa??? Ca e atat de scumpa si are o durata de viata limitata (50 de ani? 100 de ani?)
Si atunci care e scopul izolatiei daca nu calculez amortizarea? Doar de moda? Adica dau 5000 de euro acum si ii recuperez in rate in 30 de ani? Nu prea cred ca e o afacere.
Eu am calculat si amortizarea casei. Rata =cu chiria ce o plateam pe o garsoniera, deci se amortizeaza in 20 de ani din care au trecut deja 10.

Edited by PoeOvidiu, 16 August 2016 - 16:06.


#32
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View PostOxigen1234, on 16 august 2016 - 15:25, said:

.........
Pana si betonul armat dupa 50 de ani ii scade rezistenta la jumatate...
.......
Zau ? Unde ai gasit informatia asta ?

View PostPoeOvidiu, on 16 august 2016 - 16:05, said:

Si atunci care e scopul izolatiei daca nu calculez amortizarea? .........
Moda si obligatia sociala . Nu se socoteste amortizarea si presupusa economie in exploatare ...notiuni total diferite .

View Postestropy, on 16 august 2016 - 12:58, said:

Buna ziua! Sunt firme cu experienta in Romania in construit case cu acest tip de izolatie CWI (Cavity Wall Insulation)? Sau la noi singura moda e cu polistirenu' p-afara?
Sint firme cu experienta , inca din anii 70 ...ma rog , daca acum ai descoperita apa calda ....
Daca stai la bloc , bloc din epoca trecuta , panourile aveau izolatie interioara .
Ce-ai descoperit tu , nu este decit o protectie a termoizolatiei . Simplu dar costisitor de facut . Normal ca lumea prefera decorativa , care se poate lucra cu orice babalau , la pret ridicol , si nu caramida aparenta , care trebuie lucrata de meseriasi ...

#33
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Aceeasi babalai care trag decorativa pe pereti, cred ca stiu si zidarie :))). Nu stiu daca stii, dar pe santierele romanesti, muncitorul e multi-tasking. Deci babalaul ala iti va zidi si caramaida aia aparenta la fel cum iti zideste si restul peretilor de la casa.

Si iti mai zic o treaba. Mai usor inveti muncitorul sa zideasca caramizi decat sa traga decorativa si sa iasa bine.

#34
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
E nasol cu balalaii...
Oricum..daca esti meserias..nu lucrezi in Romania..

Cunosc proprietar care si-a facut casa cu chinezi importati din occident. Cand i-am vazut cum lucreaza..am ramas blocat. Nu vorbeau intre ei in timpul programului, luau pauza de masa fix la 12.30 (aproape) indiferent de situatia de pe santier, mancau si vorbeau intre ei, la 13.30 se apucau iar de lucru pana la 17.
Nu lucrau un minut in plus.

Cand l-am rugat sa mi-i imprumute si mie ..erau deja plecati in alta tara.

#35
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Exista case de caramida in Romania cu un etaj care au 100 de ani si se prezinta foarte bine
Corect, casa din caramida plina (nu eficienta) bine arsa, fara beton. Exista pe SP un topic special privind durata de viata. http://forum.softped...l/#entry3327466

Se compara pretul peretelui de BCA de 40 cu cel al caramizii de 25. BCA-ul bun costa cat caramida, vreo 50 euro/mc. Deci la fiecare 6.6 metri patrati de perete diferenta e de de 1 mc. O casa mica (P+M de 80 mp construiti, vreo 60 mp utili x2 = 120 mp)  are suprafata 10x8x6 pereti exteriori = 480 mp perete, adica o diferenta de 72 metri cubi de BCA, 3600 Euro.
Termoizolatia cu expandat grafitat de 10cm la 480 mp inseamna 192 baxuri de 10 euro bucata, deci 1900 Euro polistirenul. Tine 30 de ani, si dupa aia il inlocuiesti, si tot costa doar 3800 Euro fata de aia 3600 dati de la inceput pe BCA.

Edited by Oxigen1234, 17 August 2016 - 10:18.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View Postestropy, on 16 august 2016 - 14:18, said:

Te referi la porotherm 51?
[ http://svoi-stroiteli.ru/sites/default/files/catalog-porotherm/porotherm-51-premium.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sigur, si tratamentul ulterior in varianta termoizolanta, impreuna cu caramida este mult mai eficient decat cu polistiren care e o solutie numai pentru case vechi la care nu mai schimbi.

Edited by andreic, 17 August 2016 - 14:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate