Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Aplicare job - site recrutare sau pe mail?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Salut, unde e cel mai bine sa aplic atunci cand caut un job ? Direct pe site-ul de recrutare (bestjobs, ejobs), pe mail-ul celor de la recrutari, din firma respectiva, sau chiar pe site-ul firmei la sectiunea de oferte (in caz ca exista) ? Cineva mi-a spus ca cel mai bine este sa-mi trimit CV-ul pe mail, in caz ca se da o adresa de mail pe pagina anuntului, si in cazut asta sa nu mai aplic si pe site-ul de recrutare. Daca aplic direct pe bestjobs, practic nu pot sa-mi trimit CV-ul complet, intrucat ei imi genereaza un CV automat, scurtat, bazat pe datele puse de mine in cont. Voi ce parere aveti ? Daca trimit pe mail sigur il 'receptioneaza' cineva ?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Daca il trimiti la adresa de e-mail publicata in anunturi ca fiind cea la care se trimit CV-uri, atunci il poti trimite acolo.

Daca e-mail-ul tau se pierde, inseamna ca in acea firma domneste haosul, si nu vrei sa fii angajat de ei in the first place.

Deci trimite-l linistit pe e-mail.

#3
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Aplica absolut peste tot...unde ai posibilitatea !

#4
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Vrei sa fii sigur ca CV e vizualizat ? Daca firma care anagajeaza este mentionata, cauta site-ul lor. Sigur acolo este o adresa de mail de la un HR mai global.

Mail catre aia cu firma de recrutari in CC. Asta sigur o sa ii faca sa iti vada CV, dar acum conteaza si ce ai scris in el  :)

#5
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
CV-ul este bine pus la punct, l-am 'construit' dupa sfaturile unui prieten care lucreaza de mai mult timp in domeniu. Eu sunt student in an terminal si caut de lucru part time/full time. Problema e ca pe majoritatea ofertelor se cere diploma, desi mi s-a spus ca asta e pentru 'perfect candidate', si pot sa ma contacteze chiar daca inca sunt student. Am gasit 2 posibile oferte la care corespund si am trimis doar pe mail, insa nu am fost contactat de nimeni, facandu-ma sa ma intreb daca cumva nu citeste nimeni mail-ul ala si poate era mai bine sa aplic direct pe bestjobs. La fel de bine e posibil ca ei sa il fi citit si sa considere ca nu sunt potrivit. Am presupus ca mail-urile sunt cele de la recrutari fiindca la ambele firme aparea in adresa de mail o variatie a cuvantului 'recruiting'.

Edited by slap-jack, 16 August 2016 - 14:07.


#6
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 slap-jack, on 16 august 2016 - 14:00, said:

CV-ul este bine pus la punct, l-am 'construit' dupa sfaturile unui prieten care lucreaza de mai mult timp in domeniu. Eu sunt student in an terminal si caut de lucru part time/full time. Problema e ca pe majoritatea ofertelor se cere diploma, desi mi s-a spus ca asta e pentru 'perfect candidate', si pot sa ma contacteze chiar daca inca sunt student.

Nu ai experienta  in munca, nu ai diploma, nu ai nici macar o specializare intr-un anumit domeniu.
Esti "perfect candidate" pentru un job intr-o multinationala pe post de casier, lucrator comercial, vanzator etc platit cu un salariu minim pe economie.(Auchan, Kaufland, Lidl, MegaImage etc)
Uite aici si aici posturi disponibile.

#7
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
te-ai gandit la varinta de internship?

Faci intership la o firma ( in domeniul tau) , pana iti iei diploma. Dupa aia ori te angajeaza, ori pleci in alta parte ( dar o sa ai deja o experienta).

Edited by taosil, 16 August 2016 - 15:00.


#8
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016

 taosil, on 16 august 2016 - 15:00, said:

te-ai gandit la varinta de internship?

Faci intership la o firma ( in domeniul tau) , pana iti iei diploma. Dupa aia ori te angajeaza, ori pleci in alta parte ( dar o sa ai deja o experienta).
Si varianta asta o am in calcul, insa nu se prea gasesc locuri de internship  pe site-uri de recrutari. La noi internship-urile se organizeaza prin facultate prin luna februarie. Momentan pot fie sa mai caut pt site-uri de recrutari, fie printr-o recomandare, insa aici conditia impusa e ca angajatorul sa aibe nevoie de un incepator in momentul asta.

Edited by slap-jack, 16 August 2016 - 16:29.


#9
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Ai aplicat la doua job-uri si nu ai fost sunat ?Posted Image
Aplica la 20-30 pe zi timp de o luna si o sa incepi sa fii sunat! Ca idee pune unul din job-uri sa vedem despre ce vorbim , crezi ca daca ai un CV cosmetizat conteaza mai mult decat daca ai experienta ?
Persevereaza !

#10
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 mzamfirm, on 17 august 2016 - 12:14, said:

Ai aplicat la doua job-uri si nu ai fost sunat ?Posted Image
Aplica la 20-30 pe zi timp de o luna si o sa incepi sa fii sunat! Ca idee pune unul din job-uri sa vedem despre ce vorbim , crezi ca daca ai un CV cosmetizat conteaza mai mult decat daca ai experienta ?
Persevereaza !

Ce faci daca nu ai 20-30 la care sa aplici? :-) In unele cazuri sunt 3-4 la cateva luni.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007
Atunci fie strangi din dinti sau stai sa iti plangi de mila, fie te duci undeva ca sa capeti experienta, fie mai faci niste cursuri ca sa te specializezi din perspectiva teoretica.

#12
slap-jack

slap-jack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 16.08.2016
Intre timp s-a rezolvat, mi-am facut cont pe mai multe site-uri de recrutare din RO (vreo 5), inclusiv LinkedIn, am aplicat in total in 24 de locuri, in total, am fost contactat de 5, dintre care la 2 am fost la interviu, si una m-a si angajat. Nu toate firmele pun anunturi pe bestjobs, asa ca faptul ca am aplicat si pe alte site-uri de rectrutare mi-a marit sansele. Inca un lucru de mentionat, am aplicat si la job-uri la care cerintele pentru 'candidatul perfect' erau peste ce stiam eu, la inceput avusesem o inhibitie legat de asta, dar chiar nu am nimic de pierdut. Cele mai bune oferte (si din firmele ce m-au si contactat) le-am gasit pe hipo si LinkedIn. Multumesc la toti pentru sfaturi!

Edited by slap-jack, 06 November 2016 - 19:03.


#13
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Care sunt cele mai bune situri la care ar trebui sa-mi fac cont?
Ce parere aveti de hipo.ro?

#14
vlad1102

vlad1102

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 03.05.2008
Eu zic ca bestjobs/ linkedin.

Ca sfat, dar depinde si de pozitie, contacteaza direct firma respectiva pe mail/fa-ti cont pe siteul lor. Daca e ceva care te atrage in mod deosebit poti face un "push" prin a contacta direct recruiterul

#15
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Acum, și firmele sunt neserioase, destule dintre ele, chiar și astea cunoscute, chiar și la nivel național/local, însă și aplicanții sunt vai mama lor, unii dintre ei. Mă refer la chestiuni de bază, precum formule de adresare, redactarea unui CV, nu se mai sinchisesc să-si anunte demisiile de la locul de munca și pleacă la finalul unei zile și duși rămân etc. Probabil și unele companii s-au ars cu destui angajați care stau câteva luni pe salarii bunicele dupaia pleacă în bafta lor.
  Dacă ești incapabil să formulezi un mail, niste formule de adresare, un CV care să nu fie în bătaie de joc, sincer, nu te va dori nimeni, decât la munca de jos, cu tot respectul, poate nici acolo, dacă ești neserios.

Edited by Vlad_22, 14 October 2021 - 16:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate