Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Xbox One vs PS4

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#163
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Pai si cine te opreste ?

#164
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostKurtKnispel, on 20 august 2016 - 13:11, said:

Nu e vorba de exclusivități, e vorba că pe o consolă e mult mai plăcut să te joci.
Placut pe naiba. Controllerele alea de pe console sunt o gluma ridicola pe langa mouse si tastatura(n-ai precizie, obosesti repede, etc.). Nu mai zic de numarul total de jocuri care poate fi instalat pe un pc vs o consola(doar alea scrise sau portate pentru generatia respectiva la consola). Discounturi la preturile jocurilor? Mult mai des pe PC. Diverse mod-uri, hack-uri samd - exclusiv pt. pc.

Consolele au doua targete principale:
1. copiii - sunt mult mai usor de folosit consolele(plug&play), plus ca le e mult mai usor parintilor sa controleze ce se instaleaza si ce nu(iar unii sunt grav dusi cu paranoia pe campii)
2. adultii nu foarte priceputi la pc-uri

Intr-un fel, grosul pietei de jocuri. Cu titlurile exclusive incearca sa atraga si piata care nu s-ar obosi sa cumpere console(si probabil reusesc intr-o anumita masura)

Evident ca exista si aspectul limitarii pirateriei, mult mai greu de infaptuit cu consolele.

Insa experient negativa, frustrarile si limitarile sunt multe la console! Noroc ca au parte de o piata care nu prea le sesizeaza.

Edited by TruthHurts, 02 December 2018 - 21:14.


#165
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@TruthHurts: ai intrat pe topicul asta ca sa ne spui cat de proaste sunt consolele fata de PC?
Ai citit titlul topicului?

#166
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View PostTruthHurts, on 02 decembrie 2018 - 21:08, said:

Placut pe naiba. Controllerele alea de pe console sunt o gluma ridicola pe langa mouse si tastatura(n-ai precizie, obosesti repede, etc.). Nu mai zic de numarul total de jocuri care poate fi instalat pe un pc vs o consola(doar alea scrise sau portate pentru generatia respectiva la consola). Discounturi la preturile jocurilor? Mult mai des pe PC. Diverse mod-uri, hack-uri samd - exclusiv pt. pc.

Consolele au doua targete principale:
1. copiii - sunt mult mai usor de folosit consolele(plug&play), plus ca le e mult mai usor parintilor sa controleze ce se instaleaza si ce nu(iar unii sunt grav dusi cu paranoia pe campii)
2. adultii nu foarte priceputi la pc-uri

Intr-un fel, grosul pietei de jocuri. Cu titlurile exclusive incearca sa atraga si piata care nu s-ar obosi sa cumpere console(si probabil reusesc intr-o anumita masura)

Evident ca exista si aspectul limitarii pirateriei, mult mai greu de infaptuit cu consolele.

Insa experient negativa, frustrarile si limitarile sunt multe la console! Noroc ca au parte de o piata care nu prea le sesizeaza.


Te referi doar la shootere?
La Fifa de exemplu e mult mai usor si eficient sa te joci de pe controller.

#167
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
In orice caz, cred ca ambele suporta si mouse si tastatura prin usb daca vrei asta. cel putin xbox suporta

Edited by Petrecristi, 04 December 2018 - 10:40.


#168
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde de joc. Oricum, cele cateva jocuri care suporta MKB sunt jocurile cross-platform, unde poti juca impotriva jucatorilor ce folosesc PC. Experienta insa lasa de dorit dpdv grafic, caci odata ce folosesti MKB trebuie sa stai aproape de ecran ceea ce implicit face ca toate artefactele si compromisurile grafice asociate unei console sa fie evidente. In plus, limitarea asta la 60 fps este suportabila de pe canapea intr-un joc de relaxare dar cam atat.

#169
Paulvw

Paulvw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 20.03.2008

View PostPapillon_, on 25 noiembrie 2018 - 18:22, said:

Eu din cate vad majoritatea care spun ca nu sunt jocuri faine/exclusive pe Xbox nici macar nu au consola...

Am PS4 Pro si intradevar are niste jocuri foarte bune gen Horizon Zero Dawn, God of War, The Last of US, Detroit Become Human, Unchated 4 etc. dar si pe One S am niste jocuri foarte misto gen Halo 5, Halo: The Master Chief Collection, Gears of War 4, Recore, Forza Horizon 3/4, Forza Motorsport 5/6, Ori and the Blind Forest, Sunset Overdive, Cuphead, Quantom Breake, Ryse Son of Rome etc.

Numai vorbesc de jocurile third party care sunt o gramada, pentru ca dupa ce joci "exclusivele" tot acolo ajungi.

Microsoft de altfel nici nu se mai limiteaza doar la Xbox ca si consola ei promoveaza serviciul Xbox + GamePass pe ambele platforme consola/PC ceea ce e foarte bine pentru jucatori. PlayStation Now de la Sony e de toata jena pe langa GamePass-ul de la Microsoft.

Imi mentin punctul de vedere, consola o alegi in functie de preferinte, fiecare are plusuri si minusuri.
Forza Horizon 3 se joaca numai online ? Trebuie xbox live gold ?

#170
KpaC

KpaC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 07.09.2005
Salutari..o intrebare .. pe Xbox see poate juca World Of Tanks Fara SA am Xbox live gold?

#171
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
In anul de gratie 2019 ce conola recomandati: PS4 Pro sau XBOX One S? Stiu ca e doar pe PS4 insa ma tenteaza seria Uncharted.

#172
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
if ($game == "uncharted") { $console = PS4 }

:D

#173
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Mi-am permis sa modific/adaug

if ($game == "Last of Us") or ($game == "Detroit Become Human") { $console = PS4 }

#174
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 29.01.2004
Multumesc frumos. Am fost si am luat-o de la Media Galaxy Cluj cu 1499 lei insa din pacate nu am gasit pe stoc si seria Uncharted.

Edited by serban_bogdan, 30 January 2019 - 13:32.


#175
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
joc = "Forza Horizon"
if joc == "Halo":
  print("Xbox One" )
else:
  if joc == "Uncharted":
    print("PS4")
  else:
    if joc == "Forza Horizon":
  print("Xbox One" )
    else:
  print("PS4")

Posted Image

Edited by Papillon_, 30 January 2019 - 14:04.


#176
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
i !love your code, dar ajunge!

Edited by Petrecristi, 01 February 2019 - 20:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate