Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Xbox One vs PS4

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#1
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
Salutare!Am vazut ca la Altex e la reducere un Xbox One,costa undeva la 950 lei cu reducerea lor.Eu am un PS3 pe care deja il am la vanzare pentru ca nu mai am ce sa ma joc pe el,nu mai apar jocuri noi,"de ultima generatie" ca sa zic asa.Merita cumparat acest xbox sau sa astept pana cand gasesc la reducere un PS4?
Si inca o intrebare:Cat credeti ca vor mai avea aceste console "viata"?

#2
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Viata-vreo 3-4 ani de glorie, si inca vreo 2-3 de jocuri..probabil ca 6-7.
Da, merita acel xbox one...cu toate ca primele review-uri ale lui xbox au fost praf, in timp si-au mai revenit, consolele fiind foarte asemanatoare. Ma indoiesc ca ps4 are avantaje care sa valoreze cu 50% mai mult decat xbox-ul acesta redus.
Go for it.

#3
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007
Eu zic sa mergi pe PS4. Jocurile de XBox le poti juca pe PC.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am avut si PS4 si XBOX One. Incepand de la grafica pana la suportul technic, depaseste PS4 cu mult Xbox ul.

Pretul mai mare chiar il pot accepta, deoarece mi se mare cu mult mai de calitate decat xbox. Stiu ca Xboxul meu se incingea chiar foarte rau si se tot bloca, ceea ce la ps4 nu pot confirma.

Viata lor mai este de vreo maxim 5 ani, cand vor aparea noile versiuni de console.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostChifteluta, on 16 august 2016 - 11:43, said:

Eu zic sa mergi pe PS4. Jocurile de XBox le poti juca pe PC.

Corect. Sint aventuri foarte faine pe PS4 (si PS3) si exclusiv.

#6
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013

View PostChifteluta, on 16 august 2016 - 11:43, said:

Eu zic sa mergi pe PS4. Jocurile de XBox le poti juca pe PC.
De unde? Ca sa le joci pe PC, ai nevoie de un xbox de pe care sa faci stream. Nu confunda lucrurile. Plus ca, si sony a facut acelasi lucru recent.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m1PDlMdgt70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pt_dkQK1LQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zsQJVxaFfQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P0PW_VGtKAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu nu vad mari diferente intre una si alta...minime. Dupa cum spuneam, merita cea mai ieftina dintre ele..in opinia mea.La fel erau razboaie si intre ps3 si xbox 360..pana la urma, ce diferente semnificative existau pentru cei care doreau sa se joace?

Edited by n-amname, 16 August 2016 - 12:41.


#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postn-amname, on 16 august 2016 - 11:25, said:

Viata-vreo 3-4 ani de glorie, si inca vreo 2-3 de jocuri..probabil ca 6-7.
Da, merita acel xbox one...cu toate ca primele review-uri ale lui xbox au fost praf, in timp si-au mai revenit, consolele fiind foarte asemanatoare. Ma indoiesc ca ps4 are avantaje care sa valoreze cu 50% mai mult decat xbox-ul acesta redus.
Daca te referi la exclusivitati atunci da, probabil vor mai aparea 6-7 jocuri in ciclul de viata al actualei generatii de console. Dar mai sunt si jocurile cross-platform, plus o gramada de indie-uri foarte bune.

View PostChifteluta, on 16 august 2016 - 11:43, said:

Eu zic sa mergi pe PS4. Jocurile de XBox le poti juca pe PC.
Le va putea juca din septembrie, inca nu e disponibila functia Xbox Play Anywhere.

View Postc0szu, on 16 august 2016 - 11:14, said:

Salutare!Am vazut ca la Altex e la reducere un Xbox One,costa undeva la 950 lei cu reducerea lor.Eu am un PS3 pe care deja il am la vanzare pentru ca nu mai am ce sa ma joc pe el,nu mai apar jocuri noi,"de ultima generatie" ca sa zic asa.Merita cumparat acest xbox sau sa astept pana cand gasesc la reducere un PS4?
Si inca o intrebare:Cat credeti ca vor mai avea aceste console "viata"?
Daca ar fi sa aleg eu, as lua PS4, pentru ca are destule exclusivitati ce merita jucate.

View Postn-amname, on 16 august 2016 - 12:32, said:

De unde? Ca sa le joci pe PC, ai nevoie de un xbox de pe care sa faci stream. Nu confunda lucrurile.
Xbox Play Anywhere, anyone?

View Postn-amname, on 16 august 2016 - 12:32, said:

Eu nu vad mari diferente intre una si alta...minime. Dupa cum spuneam, merita cea mai ieftina dintre ele..in opinia mea.La fel erau razboaie si intre ps3 si xbox 360..pana la urma, ce diferente semnificative existau pentru cei care doreau sa se joace?
Batalia adevarata nu se da intre jocurile ce exista pe ambele platforme, plus pe PC. Ci intre exclusivitatile disponibile pe una dintre platforme sau alta.


P.S.: Xbox One tot o tine dintr-o promotie in alta fiindca urmeaza sa apara in magazine Xbox One S (slim) si dupa nu va mai cumpara nici naiba versiunea actuala cand la acelasi pret ai o consola mult, mult, mult mai compacta, usoara si cu alimentarea integrata in consola (spre deosebire de "caramida" de la actuala versiune de Xbox).

Edited by Hider141, 16 August 2016 - 12:55.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
In conditiile in care jocurile pentru one se vor putea juca pe pc, de ce ai mai lua one? Iei PS4 si joci exclusivitati ce nu le gasesti pe pc/one.

#9
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Ok, tot nu m-am lamurit daca poti juca sau nu acel joc pe pc daca nu ai deja xbox one, sau cate jocuri sunt compatibile cu acel mod? Nu cred ca multi developeri vor intra in hora asta, la o adica lor le convine sa taxeze si pe pc, si pe consola. La fel, nu vad nicaieri o lista cu jocurile xbox one care vor fi compatibile cu xbox play anywhere vs lista cu toate jocurile xbox one.
Nu m-as grabi sa iau de bun acel play anywhere, e o diferenta de arhitectura intre jocurile de pe console si cele de pe pc, nu toate jocurile de consola sunt disponibile pe pc, sau nu sunt disponibile din ziua 1.

Edited by n-amname, 16 August 2016 - 13:22.


#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Pai ai acolo in link-ul dat de mine absolut toate informatiile necesare. De exemplu lista de jocuri, ce cuprinde deocamdata doar cateva titluri (Gears of War 4, Forza Horizon 3, etc.), faptul ca nu ai nevoie si de Xbox One, ci un joc achizitionat din Xbox Store sau Windows Store si compatibil cu XPA va putea fi jucat atat pe consola cat si pe PC, si alte informatii.

#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Da, am vazut acum..chiar asta voiam sa fac, sa adaug un edit si sa spun ca am gasit..ce inseamna sa te uiti atent peste tot, lol.
Lista are ceva nume ok, dar tot sunt departe de a avea toate titlurile.. Poate ca in 3-4 ani sa se uniformizeze acest lucru (daca nu va disparea de tot), dar cand acest lucru ar putea fi o chestie misto, se vor lansa viitoarele generatii de console.
Plus ca, ai nevoie de PC performant ca sa joci acele titluri, deci pentru cine n-are pc de gaming este egala cu zero treaba asta.

Edited by n-amname, 16 August 2016 - 13:28.


#12
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostHider141, on 16 august 2016 - 12:36, said:


P.S.: Xbox One tot o tine dintr-o promotie in alta fiindca urmeaza sa apara in magazine Xbox One S (slim) si dupa nu va mai cumpara nici naiba versiunea actuala cand la acelasi pret ai o consola mult, mult, mult mai compacta, usoara si cu alimentarea integrata in consola (spre deosebire de "caramida" de la actuala versiune de Xbox).


Ai de **** mea zici ca xboxu ala e mare cat china pe cand il poti pune si intr-un sertar.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Si tine sertarul? Ca ultima data cand am verificat (personal), Xbox One era mai mare si sesizabil mai greu decat un PS4, care nici el nu e cine stie cat de mic sau usor.
Daca il instalezi sub un televizor si uiti de el atunci nu e nimic. Dar daca vei mai dori sa si calatoresti cu el sau sa-l muti dintr-o camera in alta vei vedea cat de "usor" si "mic" e Xbox One.

Edited by Hider141, 16 August 2016 - 14:34.


#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
Pai si ps4 urmeaza sa scoata o noua consola, asa ca..

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Sony de-abia in septembrie ar urma sa anunte una sau mai multe console (ceva sa concureze cu Xbox One S, si ceva capabil sa se ia la tranta cu Project Scorpio al Microsoft). Si apoi pana apar si pe piata din Romania e cale lunga. De asta nici nu am vazut recent mai mult de 5-6 reduceri la PS4, si dintre alea doar 2-3 ce intr-adevar meritau (bundle-ul recent cu PS4 de 1TB, 3 sau 4 jocuri si DS4 suplimentar la 1800 sau 1900 lei sau cel cu consola de 500GB si DS4 suplimentar la 1450 lei).

Edited by Hider141, 16 August 2016 - 14:43.


#16
noname01

noname01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 11.08.2013

View PostHider141, on 16 august 2016 - 14:30, said:

Si tine sertarul? Ca ultima data cand am verificat (personal), Xbox One era mai mare si sesizabil mai greu decat un PS4, care nici el nu e cine stie cat de mic sau usor.
Daca il instalezi sub un televizor si uiti de el atunci nu e nimic. Dar daca vei mai dori sa si calatoresti cu el sau sa-l muti dintr-o camera in alta vei vedea cat de "usor" si "mic" e Xbox One.


Vorbesti de parca ai vrea ca lucrurile sa evolueze instant, in loc sa te bucuri ca exista acel produs si ca il poti folosi la ce iti trebuie si evident, cand apare noua generatie, poti sa te muti si sa te bucuri de noua tehnologie. E ipocrit sa te iei de un produs dintr-o generatie veche, in loc sa te bucuri ca lucrurile evolueaza constant.

#17
c0szu

c0szu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 11.08.2015
Multumesc mult pentru raspunsuri! Eu am un pc slabut si de asta vreau sa imi iau o consola.Am avut un ps3,insa l-am vandut si as vrea sa il inlocuiesc.Fiind obisnuit cu ps,cred ca o sa aleg PS4.Nu stiam de one s ca va aparea,acum inteleg reducerile la xbox.

#18
KurtKnispel

KurtKnispel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,206
  • Înscris: 27.06.2014
PC-ul are un mare dezavantaj atunci când vine vorba de gaming. Aproape toate titlurile importante sunt lansate cu decalaj imens față de console, motivele se știu. Exemplul perfect e Grand Theft Auto V, care a fost lansat pe PC, abia la un an și trei luni după apariția pe console. De vânzările pe PC nici nu mai pomenesc, sunt infime în comparație cu cele de pe console.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate