Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

intrebare viteza ciocnire particule

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Vyctoras, am intrat doar ca sa ma conving ca esti tu.

#20
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postvyctoras1985, on 16 august 2016 - 09:31, said:

la ce viteze trebuiesc ciocnite doua particule pentru a le sparge tinand cont de E=mc2
si mai intreb daca asa ceva se poate obtine cu un accelerator de particule home made?

Promit să îți arăt eu de-a fir a păr cum se face toată tărășenia asta, dar doar dacă ne răspunzi mai întâi cât mai complet și absolut cinstit la întrebarea de pe topicul ĂSTA.

P.S. Nici eu nu sunt de formație științifică - am terminat o disciplină umană - dar tu dai senzația că citești o grămadă de chestii alandala și nu ții seamă de faptul că-ți lipsesc niște cunoștințe de bază pentru a înțelege în mod corect ceea ce citești. Repet și eu sunt inabil științific, dar problema nu e să nu știi/înțelegi anumite lucruri, ci să nu ții seama de faptul că nu știi acele lucruri, dar totuși să formulezi teorii/concluzii derivate din acele lucruri.

#21
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
bine bine...ce sa zic....nu ma pricep la fizica...iete d'aia nu mai pot eu ....
daca e pe asa o las balta si am terminat.....

apa...ce altceva...iau un tratament si nu am voie sa beau alcool.....de 3 ani nu am mai baut alcool.....si e destul de bine pot sa zic

da asta stiam si eu sa caut....intrebarea era alta....daca poti obtine ciocniri ale particulelor si la viteze mici cu energii mici acasa...si sa obtii alte particule din ciocnire .....

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,440
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvyctoras1985, on 16 august 2016 - 09:31, said:

la ce viteze trebuiesc ciocnite doua particule pentru a le sparge tinand cont de E=mc2
si mai intreb daca asa ceva se poate obtine cu un accelerator de particule home made?
daca nu gasesti raspunsul aici

https://en.wikipedia...Hadron_Collider
atunci nu are rost

si dovada matematiaca
http://journal.batar...hese-protons-go

Edited by MarianG, 16 August 2016 - 12:37.


#23
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Trebuie sa fii mai precis.
Particulele se accelereaza si se ciocnesc tot timpul in jurul nostru. Si rezulta alte particule (de fapt intotdeauna intr-o ciocnire rezulta si alte particule, fie ei si fotoni)
Ce particule vrei mai exact sa accelerezi si ce vrei sa obtii?
De aiai pleaca totul.
Cauti pe internet sa vezi ce energii trebuie sa aiba, cauti pe internet sa vezi cum poti sa detectezi ciocnirea si tipul particulelor rezultate. Ca poate nu te multumesti doar sa stii ca (poate) s-au ciocnit.
Sectiunea eficace in general scade cu cat cresti energia coliziuniii, deci coliziunea ajunge sa nu se mai produca daca accelerezi prea tare particulele.
Sunt multe aspecte, e necesara o cunoastere serioasa a fenomenelor, altfel mai bine iti vezi de altceva.
Lucrurile merg dinspre banal inspre LHC. Ai tot sprectrul.

#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
hai sa-ti dau un exemplu
In Tv-ul ala vechi cu tub catodic este un accelerator de particole
Elecronii emisi de un catod sunt accelerati de un cimp elecromagnetic si lovesc un strat de fosfor care elibereaza fotoni  ce iti lovesc la randul lor retina din globul ocular si energia eliberata e transformata in semnal chimic ce stimuleaza nervul olfalmic s.a.m.d
Tot universul este plin de ciocniri  si bineinteles ca multe se pot crea si acasa , trebuie sa vrei sai sa ai priceperea si materialele necesarePosted Image

#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Initiatorul are dreptate, se poate construi un accelerator "handjob".. scuze.. home made, folosind elasticul de la chiloti. Accelereaza doua particule cu păr.

#26
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Poststrongsss, on 16 august 2016 - 11:02, said:

cand eu spun ca pentru unii cititul ar trebui sa fie interzis..
Nu cititul ar trebui interzis , asta face si BOR si deaia sunt din ce in ce mai multi . Interzis ar trebui difuzarea materialelor care sunt date drept articole de stiinta . Mikio Kaku e un dobitoc care ar trebui inchis pe viata .

#27
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
in fapt eu vroiam sa vad daca nu cumva in urma ciocnirii unor particule se obtin altele ce au o energie cinetica mare...care energie cinetica mare mai departe poate ar putea fi transferata unor pistoane apoi rotilor unei masini....astfel avand un mod de propulsie bazat pe ciocnirea particulelor si nu pe arderea combustibililor fosili.......

de asemenea din cate stiu eu sunt multe tipuri de acceleratoare....in unele din ele se ciocneste un beam de particule de un bloc de materie si se obtin spre exemplu electroni....intreb oare n-am putea astfel sa obtinem un fel de baterie cu randament mai mare ca la bateriile obisnuite?

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Ti-au luat-o alti inainte cu multi ani....
https://en.wikipedia...lear_propulsion

https://en.wikipedia.../Atomic_battery

Edited by arg, 16 August 2016 - 15:07.


#29
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
perfect...atunci de ce dracu inca mai depindem de petrol?

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postvyctoras1985, on 16 august 2016 - 16:01, said:

perfect...atunci de ce dracu inca mai depindem de petrol?

Nu cred ca ai sta cu o baterie nucleara sub pat.

#31
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am putea face atunci altceva similar unui tub catodic. dupa cate stim atunci cand un electron este lovit de o alta particula el elibereaza un foton si iese de pe orbital. ideea ar fi sa folosim un gaz cu electroni aflati foarte departe de nucleu in asa fel incat energia fotonului eliberat sa fie foarte mica ......

de fapt din cate stiu eu chiar asta se intampla in monitoarele crt

de asemenea ma intreb de ce la toate masinile astea nu se poate folosi ceva similar moderatoruluiu din reactorul nuclear? sau uite aia de au fost in spatiu ecranau radiatiile cu o foita subtire de aur .......cum adica e periculos sa ai asa ceva ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate