Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Curatare MacBook si schimbare pasta conducatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Al meu MAcbook Retina Mid 2012 se cam incalzeste, desi l-am curatat de praf cu aer comprimat in fiecare an.

Anul asta m-am gandit ca ar fi bine sa ma uit si la pasta termoconductoare de pe procesor si cip-ul grafic. Bine am facut, pentru ca nu era pasta, ci era un praf ff fin.

Pe scurt, daca aveti un macbook mai vechi de 2 ani, e de dorit sa efectuati doua operatiuni:

1. Curatare de praf
2. Schimbare pasta termoconductoare.



Pentru asta aveti nevoie de cateva lucruri.

1. Surubelnita Pentalobe.
Apple foloseste niste suruburi speciale de ani buni, deci sunt mari sanse sa va trebuiasca o astfel de surubelnita.
Eu am cumparat de pe iFixit acest produs (Pentalobe sizes 2, 5, 6 - iPhone, MacBook Air, MacBook Pro).

2. Spray cu aer comprimat sau compresor.

3. Alcool izopropilic sau spirt medicinal.

4. Pasta termoconductoare.
Eu am folosit Arctic Silver 5

==========
Inainte de a purcede la drum, identificati exact ce model aveti Mar - About This Mac
Cautati pe google "Model + heatsink replacement", pt a vedea exact ce suruburi trebuie sa desfaceti si ce pasi trebuie sa urmati.
In general nu e greu, dar e mai bine sa existe un tutorial.
Aveti grija sa nu incurcati suruburile, deci asezati-le in ordine pe o coala de hartie.

Ca idee, e recomandat ca laptopul sa fie oprit (Shutdown) si ca prim pas sa scoateti bateria sau conectorul de baterie.

In cazul laptopului meu, informatiile le-am gasiti aici

Dupa ce am scos heatsink-ul de pe procesor/cip grafic, am curatat cu alcool izopropilic, am lasat sa se usuce (e instant) si am aplicat in centru o picatura de pasta, apoi am intins-o in strat cat mai subtire pe suprafata de schimb termic.
Dupa aceea am montat la loc laptopul.

Folosind HWMonitor inainte si dupa operatie, am observat o scadere cu aproape 10 grade a temperaturii de pe procesor.

Bafta!

P.S. Un surub mi s-a stricat si am reusit sa il scot folosind un pistol de lipit pt a incinge si dilata gaura pentalobe, apoi am reusit sa il scot.
Am comandat suruburi de schimb de pe eBay.

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005

View PostAdm, on 16 august 2016 - 09:19, said:

2. Spray cu aer comprimat sau compresor.

Exista vreun compresor de putere mai mica special pentru curatare Pc-uri/Laptop-uri? Caut de mult asa ceva si nu am gasit.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Uite aici

Eu am un compresor de la Lidl cu cap de suflat praful si a mers excelent de la distanta sa curat desktop-ul.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista niste butelii micute (ca niste spray-uri un pic mai mari) pe care le umpli cu un compresor normal de masina la aprox 10 bar (sau cit poate compresorul) si dupa aia pufai de citeva ori prin calculator cu ele. Ok, dar cam scumpe.

Macbook 2012 nu e ala cu recall-ul cu probleme cu caldura?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu stiu sa existe recall pt asta, ci pt ecran.
2. Buteliile reincarcabile sunt de obicei pt PaintBall si costa mai mult decat compresorul, deci zau ca nu merita.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, bine poti sa iei compresoare si la 10-20 lei dar nu poti sa le folosesti direct, chiar daca teoretic ajung la la 10-15 bar dureaza, daca le dai drumul fara vreun buffer fac mai putin vint decit faci cu o foaie de hirtie.

#7
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Eu pe-al meu cred ca-l folosesc 4-5 ore/luna. :lol: E din decembrie 2015. Are rost sa-l curat? Intrebare serioasa, nu la misto... adica intra praful si se depunde aiurea chiar daca nu-l prea folosesc?

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Curata-l preventiv iarna viitoare :)

#9
From_Essex

From_Essex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 17.01.2015
Eu am verificat pasta termoconductoare la pc-ul meu dupa 6 ani si cred ca mai rezista 1-2 ani.

#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Hehe, bun thread.

Ajuns acasa, am desfacut doua "antichitati", dar care mai au viata in ele (pt ca au SSD).

Un Macbook Pro 13 inch 2009 si un MacAir (gen 2) 11" 2010

La macbook Pro am cam injurat, mai ales conectorii Zif, pe care ochii mei obositi nu prea ii mai vedea cum trebuie, dar am nepoti cu maini mici.
E miracol. Computerul nu mai face ca o turbina, pasta era un fel de plastic neaderent.

La MacAir situatia era mai buna, procesul mult mai facil daca ai sculele necesare, dar neavand ventilator, nu am simtit diferenta.

Pozele sunt de la Air.

Am folosit alcool tehnic, si am asteptat sa se usuce 30s.

http://overclocking....d-nitrogen-ln2/

Quote

The majority of the thermal pastes are made of different silicones, oils and additives like silver, aluminum, ceramic or diamonds to transfer the heat and are usually not electrically conductive. Only liquid metal pastes are different. Liquid metal is electrically conductive and made out of a special metal alloy which contains gallium, indium, rhodium, silver, tin and bismuth.

Liquid metal is quite hard to remove and must not be used with aluminium coolers such as the Intel-Boxed-Cooler. Otherwise it will damage the aluminium and eventually your CPU. If you plan to use liquid metal it’s very important to apply only a very small drop. I recommend to use a cotton swab to spread the liquid metal. Be careful though to not touch any other parts of the mainboard and/or CPU socket.

Attached Files


Edited by Ahasverus, 16 August 2016 - 16:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate