Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Gramatica ortodoxiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postdark, on 16 august 2016 - 10:10, said:

Deci iată cum apare scris în documentul din link-ul acestui topic:

[ https://i.imgur.com/7t3YqKz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



În primul rând că versetul acesta nu apare în Biblie. .
Frate, inainte de a acuza documenteaza-te mai bine, vezi sursa, unde-i consemnat versetul:
http://www.bibliaort...php?id=36&cap=5
Sigur, daca sunt o suta de confesiuni ortodoxe, fiecare cu versiunea ei de Biblie. Nu-i asa?!!!

#20
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postshe_wolf, on 16 august 2016 - 11:31, said:

1. Spune Yannaras ca impartasania reprezinta implinirea vietii, mantuirii si sperantei dimpreuna cu ceilalti membri ai comunitatii parohiale.
Asta reprezinta impartasania? Posted Image
Eu credeam ca reprezinta, de fiecare data cand e luata, un nou legamant pe care il faci cu Hristos.
Da, are dreptate Yannaras.

View Postshe_wolf, on 16 august 2016 - 11:31, said:

2. Se pomeneste despre credinta religioasa si credinta bisericeasca.
Nu sunt aceeasi chestie?
Se poate ca un preot + membrii parohiei respective sa mutileze in asa hal credinta recomandata de religie, incat ceea ce rezulta, credinta bisericeasca, sa nu mai aiba nimic de-a face cu credinta religioasa?
Se poate, de exemplu noțiunea de parohie sau euharistia condiționată.

#21
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
She_wolf nu ar dori să discutăm despre greșelile gramaticale, doar despre cât de minunată e Gramatica!
Și probabil, nici despre greșelile de Ortho-graphie...Posted Image

#22
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014
Iaca și tu, ai apărut, minunatule :lol:

#23
she_wolf

she_wolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,601
  • Înscris: 10.12.2014

View Postmario_bril, on 16 august 2016 - 14:08, said:

Da, are dreptate Yannaras.


Pai atunci nu-i nicio pierdere pentru mine ca nu ma impartasesc :D

#24
BlackieHole

BlackieHole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 935
  • Înscris: 01.08.2016

View Postdark, on 16 august 2016 - 12:27, said:



Dragă colega, am văzut acel filmuleț cu Yannaras, dar aș dori să știu exact despre ce e vorba sau care este tema acestui topic, ”gramatica Ortodoxiei” ? Despre ce trebuie să discutăm, ca să fim on topic? Doar despre filmulețul acela?
Vă rog să precizați, pentru ca să știu, nu doresc să comentez pe lângă. Mulțumesc.

As dori ca in acest topic sa vorbim despre ortodoxie, cu bunele si relele ei. Am inceput cu Christos Yannaras intrucat imi place foarte mult cum gandeste. :)
In interviu el face referire la anumite practici ortodoxe care sunt departe de ceea ce reprezinta Biserica. De exemplu, taraitul sau pravalirea in genunchi la Liturghie, care e legatura intre post, spovedanie si impartasanie etc.

View Postshe_wolf, on 16 august 2016 - 11:31, said:




Chiar nu se poate sa nu aduci SI AICI discutia asta? Posted Image


Blackie, am vazut filmuletul. Foarte interesant Posted Image.
Am niste nelamuriri:

1. Spune Yannaras ca impartasania reprezinta implinirea vietii, mantuirii si sperantei dimpreuna cu ceilalti membri ai comunitatii parohiale.
Asta reprezinta impartasania? Posted Image
Eu credeam ca reprezinta, de fiecare data cand e luata, un nou legamant pe care il faci cu Hristos.

2. Se pomeneste despre credinta religioasa si credinta bisericeasca.
Nu sunt aceeasi chestie?
Se poate ca un preot + membrii parohiei respective sa mutileze in asa hal credinta recomandata de religie, incat ceea ce rezulta, credinta bisericeasca, sa nu mai aiba nimic de-a face cu credinta religioasa?

Pai, impartasania e implinirea vietii in sensul ca participi la viata bisericii Lui. Este implinirea mantuirii deoarece atunci cand te impartasesti esti un om in deplin acord cu propria constiinta, constiinta despre care Dostoievski spunea ca e insusi Dzeu (in om). Si este implinirea sperantei intrucat crezi ca Iisus omul a inviat, deci si tu odata cu El. :)

Edited by BlackieHole, 16 August 2016 - 19:02.


#25
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postshe_wolf, on 16 august 2016 - 11:38, said:

Bine, draga, comenteaza ce vrei tu si ce te face pe tine fericita la 90 de ani Posted Image.


a vazut un topic nou si nu a stiut cum sa reactioneze , deobicei  posteaza la topicuri vechi de un an .

ortodoxia e prinsa in mistic si superstitie , nu a avut niciun progres teologic

Edited by JhonLocke, 16 August 2016 - 19:38.


#26
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJhonLocke, on 16 august 2016 - 19:38, said:

a vazut un topic nou si nu a stiut cum sa reactioneze , deobicei  posteaza la topicuri vechi de un an .

ortodoxia e prinsa in mistic si superstitie , nu a avut niciun progres teologic
Cum vezi dumneata că ar trebui să se manifeste, progresul ăla?

#27
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmario_bril, on 16 august 2016 - 21:43, said:

Cum vezi dumneata că ar trebui să se manifeste, progresul ăla?

ca bobul de mustar care devine copac cu multe ramuri, asta nu s-a intamplat in est ci  in vest unde a predominat catolicismul .

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJhonLocke, on 17 august 2016 - 12:53, said:

ca bobul de mustar care devine copac cu multe ramuri, asta nu s-a intamplat in est ci  in vest unde a predominat catolicismul .
Adică nu știi nici dumneata cum, exact. Să se manifeste așa, la nivel transcendental, nu?

#29
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmario_bril, on 17 august 2016 - 16:39, said:

Adică nu știi nici dumneata cum, exact. Să se manifeste așa, la nivel transcendental, nu?

nu inteleg ce vrei sa zici

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Ar trebui să-mi spui la modul CONCRET prin ce trebuie să se manifeste progresul de care pomeneai, în cadrul Bisericii ortodoxe. Nu cumva lucrurile de dincolo sunt veșnice, deci imuabile? Ca atare eshatologia și soteriologia nu ar trebui să rămână neschimbate? Pentru că în definitiv, asta este misiunea Bisericii, nu?

#31
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmario_bril, on 17 august 2016 - 20:45, said:

Ar trebui să-mi spui la modul CONCRET prin ce trebuie să se manifeste progresul de care pomeneai, în cadrul Bisericii ortodoxe. Nu cumva lucrurile de dincolo sunt veșnice, deci imuabile? Ca atare eshatologia și soteriologia nu ar trebui să rămână neschimbate? Pentru că în definitiv, asta este misiunea Bisericii, nu?

cand Isus spune "voi sunteti lumina lumii"  spune clar de lumea asta nu lumea de dincolo . bobul de mustar e in lumea asta .

eu nu vorbesc de utopie , vorbesc de fapte  istorice  , contributia crestinismului in istorie  in comparatie cu alte religii, si acesta a fost transmis prin europa de vest unde a dominat catolicismul si apoi si protestantismul

#32
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJhonLocke, on 17 august 2016 - 21:34, said:

cand Isus spune "voi sunteti lumina lumii"  spune clar de lumea asta nu lumea de dincolo . bobul de mustar e in lumea asta .

eu nu vorbesc de utopie , vorbesc de fapte  istorice  , contributia crestinismului in istorie  in comparatie cu alte religii, si acesta a fost transmis prin europa de vest unde a dominat catolicismul si apoi si protestantismul
Tot nu am înțeles unde este progresul ăla la care făceai referire. În fine, să o lăsăm baltă...

#33
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmario_bril, on 17 august 2016 - 21:46, said:

Tot nu am înțeles unde este progresul ăla la care făceai referire. În fine, să o lăsăm baltă...
scolastismul,  nominalismul , iluminismul ,umanismul , metoda stiintifica

#34
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostJhonLocke, on 17 august 2016 - 21:58, said:

scolastismul,  nominalismul , iluminismul ,umanismul , metoda stiintifica
Și astea toate aparțin Bisericii ortodoxe?

#35
JhonLocke

JhonLocke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 17.04.2011

View Postmario_bril, on 18 august 2016 - 08:35, said:

Și astea toate aparțin Bisericii ortodoxe?

am spus ca ortodoxia nu  a avut progres , astea apar in catolicism  


Edited by JhonLocke, 18 August 2016 - 10:04.


#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPicoDazore, on 16 august 2016 - 13:58, said:

Frate, inainte de a acuza documenteaza-te mai bine, vezi sursa, unde-i consemnat versetul:
http://www.bibliaort...php?id=36&cap=5
Sigur, daca sunt o suta de confesiuni ortodoxe, fiecare cu versiunea ei de Biblie. Nu-i asa?!!!

Exact asta îți spunem noi, creștinii, să verifici originalul, și ce spun erudiții despre ”paranteza ioanină”. Gramatica ortodoxă e deficitară, traducerile lui Anania și alți popi sunt măsluite.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate