Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Sfat achizitionare papagal

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
antarus

antarus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2016
Va salut!
As dori sa imi achizitionez cat de curand un papagal si am nevoie de niste sfaturi cu privire la achizitionarea acestuia. Trebuie sa ma incadrez intr-un buget de 500 de euro (pretul papagalului+colivie). M-am uitat la diferite specii de papagali pe internet si caracteristiicile acestora, insa nu ma pot decide. Sunt o persoana activa si serviciul imi ocupa o mare parte din zi, fiind plecat de acasa cam 8-10ore pe zi. Stiu ca un papagal are nevoie de multa atentie si afectiune, iar eu as fi capabil sa-i ofer un timp calitativ cam de 2-3 ore pe zi, pe langa ingrijirea zilnica. Vreau un papagal sociabil, jucaus, inteligent si care poate invata sa vorbeasca. Ce imi recomandati?

#2
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
A se muta la matrimoniale.

#3
antarus

antarus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2016

 jumborom, on 15 august 2016 - 20:56, said:

A se muta la matrimoniale.
Incerci sa fii amuzant? Mai incearca, poate-ti iese.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 antarus, on 15 august 2016 - 20:42, said:

ofer un timp calitativ cam de 2-3 ore pe zi, pe langa ingrijirea zilnica. Vreau un papagal sociabil, jucaus, inteligent si care poate invata sa vorbeasca.

cand ai de gand sa-l inveti sa vorbeasca? in acele 2-3 ore? sau ii dai si un dictionar in colivie sa-si ocupe timpul si seara cand ajungi acasa sa-l asculti ce a invatat?

daca ai de gand sa-i acorzi doar 2-3 din viata ta pe zi, cred ca mai bine nu cumperi nimic si nu o spun in nume de rau, dar cu ingrijorare pt acel animalut care se va plictisi de moarte de unul singur.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu iti recomand sa uiti de ideea asta. Papagalii nu sunt ca in filme, au nevoie de multa atentie, de ingrijire, etc. Daca tot insisti sa incepi cu ceva, poti sa cumperi doi perusi, nu vorbesc romaneste, dar inveti ce inseamna sa ai grija de pasari.

#6
antarus

antarus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2016
Asa ma gandeam si eu, nu cred ca as putea sa-i ofer atentia de care are nevoie. Va multumesc pentru sfaturi!
Pana la urma cred ca o sa renunt la aceasta idee si o sa aleg o pereche de canari sau cum a recomandat pasilla, o pereche de perusi.
Edit: Totusi, daca este sa renunt la ideea cu achizitionarea papagalului, ce pasari prietenoase de talie mica imi recomandati? (de genul celor enumerate mai sus)

Edited by antarus, 15 August 2016 - 21:09.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 antarus, on 15 august 2016 - 21:06, said:

Asa ma gandeam si eu, nu cred ca as putea sa-i ofer atentia de care are nevoie. Va multumesc pentru sfaturi!
Pana la urma cred ca o sa renunt la aceasta idee si o sa aleg o pereche de canari sau cum a recomandat pasilla, o pereche de perusi.
Daca, dupa cativa ani, inca iti doresti un papagal, singurul care merita investitia [sufleteasca]  este un African grey. Sunt extraordinari, dar trebuie foarte multa munca ca sa te accepte ca prieten..

Edited by pasilla, 15 August 2016 - 21:11.


#8
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 antarus, on 15 august 2016 - 21:06, said:

Asa ma gandeam si eu, nu cred ca as putea sa-i ofer atentia de care are nevoie...
Atunci cumpără şi o pisică. Ţine ea de urât papagalului.
PS. Te răzgândeşti prea repede! Vezi că asta denotă superficialitate şi snobeală.
Dacă e la modă nu înseamnă că te şi prinde...

#9
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

 antarus, on 15 august 2016 - 21:06, said:

Asa ma gandeam si eu, nu cred ca as putea sa-i ofer atentia de care are nevoie. Va multumesc pentru sfaturi!
Pana la urma cred ca o sa renunt la aceasta idee si o sa aleg o pereche de canari sau cum a recomandat pasilla, o pereche de perusi.
Edit: Totusi, daca este sa renunt la ideea cu achizitionarea papagalului, ce pasari prietenoase de talie mica imi recomandati? (de genul celor enumerate mai sus)
La 2 ore pe zi atentie , unii de plastic / cauciuc ! Stiu pasari , care atunci cand stapanii pleaca de acasa , nu mananca , nu canta si stau triste , indiferent daca altcineva le da de mancare !

Edited by FAP, 15 August 2016 - 21:17.


#10
antarus

antarus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2016

 Peter Blood, on 15 august 2016 - 21:12, said:

Atunci cumpără şi o pisică. Ţine ea de urât papagalului.
PS. Te răzgândeşti prea repede! Vezi că asta denotă superficialitate şi snobeală.
Dacă e la modă nu înseamnă că te şi prinde...
Sunt doar receptiv la parerile celorlalti. Aveam deja cateva dubii, iar cand primele lucruri zise de ceilalti sunt legate de acestea, atunci de ce sa nu ma razgandesc? Sunt constient ca un papagal are nevoie de atentie si afectiune, iar eu sunt foarte ocupat cu serviciul si nu as vrea sa-i ingreunez viata animalutului.

#11
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
si perusii pot invata sa vorbeasca.

#12
StrictSecret

StrictSecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.06.2016
Vezi ca perusii fac mare galagie, mai ales daca tii mai multe bucati.

#13
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Recomand un acvariu, se poate automatiza destul de mult și poți lipsi de acasă și zile întregi.

#14
antarus

antarus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.08.2016

 TLGTLC, on 15 august 2016 - 21:32, said:

Recomand un acvariu, se poate automatiza destul de mult și poți lipsi de acasă și zile întregi.
Sa stii ca ma gandeam si la optiunea aceasta, era planul B. N-ar fi o idee rea.

#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu o fa.

#16
C4t

C4t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 29.03.2016
Cam riscant s-arunci 500 de euro pe geam intr-o clipa de neatentie. Daca l-ai scapat, cu greu se mai intoarce Posted Image

Edited by C4t, 15 August 2016 - 22:54.


#17
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

 antarus, on 15 august 2016 - 21:06, said:

o pereche de perusi.

Cunosc pe cineva care a vut vreo 3 sau 4 perusi. Mai are unul, si acela e bolnav. Is foarte sensibili, iar pe la noi is putini doctori de pasari. Doctori buni, practic nu prea sunt.

#18
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Decat sa cumperi un singur papagal si sa-l chinui lasandu-l singur acasa mai bine iti cumperi o pereche de perusi...

Edited by diegodanny, 15 August 2016 - 23:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate