Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Samsung Galaxy J3 2016 (J320YZ) vs Allview X3 Soul Lite

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006
Hai sa vedem ce iese la intrebarea, ce ati alege intre cele 2 telefoane?
http://www.rcs-rds.r...optim_nelimitat
http://www.rcs-rds.r...optim_nelimitat

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Olviu clar. Cat timp are garantie te doare la basca.

Edited by ericmario, 15 August 2016 - 16:22.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
J3 fara nici un dubiu
ecran amoled si marca buna
olviu e un no-name cu firma lipita pe vapor
macar de faceai o comparatie cu uauei sau alt low cost dar mai rau de olviu chiar nu se poate
https://www.reddit.c...ew_utok_evolio/

Edited by Kroghy, 15 August 2016 - 16:29.


#4
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 28.08.2010
te contrazic. firma se lipeste la brasov nu pe vapor !

#5
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006
ceva legat de memorie interna, camera, acumulator, procesor, ecran, acumulator, etc....nu doar, ala e firma celalalt no name! Banuiesc ca o camera Samsung de 8MP aflata pe ala de firma e ceva mai jos decat o camera Samsung de 13MP aflata pe un no-name!
P.S. Acum vad ca si memoria interna e tot in favoarea "no name-ului!

http://www.gsmarena....0&idPhone2=8247

Edited by starsteel, 15 August 2016 - 19:09.


#6
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 28.08.2010
allview este mai bun pe hartie. ca si fiabilitate,durabilitate si suport pe termen lung nu as garanta pentru el. in legatura cu camera nu conteaza numarul mpx. conteaza foarte mult si softul. camera este doar o parte hardware, imaginea si setarile fiind procesate de soft. la fel cum un procesor dual core poate sa mearga mai bine decat unul octa core ( exemplu iphone 6s cu dual core vs orice telefon octa core).

Edited by sclifositu, 15 August 2016 - 19:21.


#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Defapt tu vrei sa cumper petarda aia de olviu si vrei sa te aprobam.
Din pacate e invers, olviu arata bine pe hartie si in poze, in realitate J3 il mananca pe paine.
Tu cumpara ce vrei, cumpara olviu si fii fericit dar nu incerca sa ne convingi ca un no-name cu eticheta lipita pe vapor in port la Brasov e mai bun ca un Samsung.

Edited by Kroghy, 15 August 2016 - 19:24.


#8
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View PostKroghy, on 15 august 2016 - 19:23, said:

ca un no-name cu eticheta lipita pe vapor in port la Brasov e mai bun ca un Samsung.
Portul din Brasov este renumit pentru transporturile imense de telefoane din China.
Sincer sa spun, nu cred ca J3 va avea suport software mai bun ca si un Allview mai de top. Are tata P8 Energy si a primit ceva update-uri de soft pana acum (in 2 luni vreo 3 updateuri OTA) si sincer nici probleme nu a avut cu el. Plus ca detin o tableta Allview de 250 de lei care se misca ok pentru pretul ei si e destul de solida. Mai am colegi care au Allview de 2-3 ani si problemele pe care le-au avut le-au solutionat la garantie in timpul legal de 15 zile (un Allview V1 Viper cu motorasul de vibratie defect, un Allview Viper S cu o problema minora la tastele capacitive)

Edited by RomanianAngel, 16 August 2016 - 00:09.


#9
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006

View PostKroghy, on 15 august 2016 - 19:23, said:

Defapt tu vrei sa cumper petarda aia de olviu si vrei sa te aprobam.
Din pacate e invers, olviu arata bine pe hartie si in poze, in realitate J3 il mananca pe paine.
Tu cumpara ce vrei, cumpara olviu si fii fericit dar nu incerca sa ne convingi ca un no-name cu eticheta lipita pe vapor in port la Brasov e mai bun ca un Samsung.
parerea ta oricum nu ma intereseaza, e din zona celor care nu merita studiate, doar clisee!

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Poststarsteel, on 16 august 2016 - 09:44, said:

parerea ta oricum nu ma intereseaza, e din zona celor care nu merita studiate, doar clisee!
Te intereseaza numai parerea celor care sunt de acord cu tine. Cu asa atitudine ia olviu, se potriveste cel mai bine.

#11
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 28.08.2010
@starsteel fiecare face ce vrea cu banii lui. eu personal nu as achizitiona nici unul dintre ele pentru ca oricum nici unul nu e de doamne ajuta. dar daca faci un astfel de topic si ceri niste pareri e bine sa le respecti pe fiecare pentru ca cine posteaza o face sa te ajute. daca tu sti deja ce vrei sa cumperi si esti axat in directia aia atunci nu mai vad rostul. de ce ceri pareri daca oricum nu te intereseaza ?

View PostRomanianAngel, on 16 august 2016 - 00:05, said:


Mai am colegi care au Allview de 2-3 ani si problemele pe care le-au avut le-au solutionat la garantie in timpul legal de 15 zile (un Allview V1 Viper cu motorasul de vibratie defect, un Allview Viper S cu o problema minora la tastele capacitive)
aici e problema ta. eu daca as avea prieteni care au folosit allview sau orice alta marca si ar ajunge in service nu m-ar interesa cat de seriosi au fost baietii de acolo, nu as lua si nu as recomanda la nimeni. eu pur si simplu nu vreau ca telefonul meu sa fie carat prin service-uri si sa nu mai am nici o garantie de ce e pe acolo. asta reflecta calitatea unor asemenea telefoane.

#12
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006

View Postsclifositu, on 16 august 2016 - 11:54, said:

@starsteel fiecare face ce vrea cu banii lui. eu personal nu as achizitiona nici unul dintre ele pentru ca oricum nici unul nu e de doamne ajuta. dar daca faci un astfel de topic si ceri niste pareri e bine sa le respecti pe fiecare pentru ca cine posteaza o face sa te ajute. daca tu sti deja ce vrei sa cumperi si esti axat in directia aia atunci nu mai vad rostul. de ce ceri pareri daca oricum nu te intereseaza ?


aici e problema ta. eu daca as avea prieteni care au folosit allview sau orice alta marca si ar ajunge in service nu m-ar interesa cat de seriosi au fost baietii de acolo, nu as lua si nu as recomanda la nimeni. eu pur si simplu nu vreau ca telefonul meu sa fie carat prin service-uri si sa nu mai am nici o garantie de ce e pe acolo. asta reflecta calitatea unor asemenea telefoane.
precum ai vazut parerile care ma intereseaza sunt cele ca a ta de mai sus pt. care am dat like
"allview este mai bun pe hartie. ca si fiabilitate,durabilitate si suport pe termen lung nu as garanta pentru el. in legatura cu camera nu conteaza numarul mpx. conteaza foarte mult si softul. camera este doar o parte hardware, imaginea si setarile fiind procesate de soft. la fel cum un procesor dual core poate sa mearga mai bine decat unul octa core ( exemplu iphone 6s cu dual core vs orice telefon octa core)"....
interesant raspunsul si imi pun problema ca daca e doar pt 2 ani, sa fie acoperit de garantie, atunci ma pot orienta in cazul allview la unul mai ieftin care sa ma tina 2 ani de zile luand astfel in considerare si un Alview Pro 6 care m-ar costa doar 290 (pret 500) lei si nu e absolut necesar sa aiba memoria ram de 3g, pt a mea sotie faptul ca e dragut, ii place, plus ca face poze decente fiind deajuns. Telefonul care-l are acum, mai modest, tot un allview si-a facut treaba in 2 ani si 2 luni fara nicio problema dar a venit timpul sa-l schimb avand si o oferta, un voucher de 210 lei.
In privinta "axarii" pe ceva anume nu stiu de unde ai inteles asta.....din mentionarea altuia?!!!

View Postsclifositu, on 16 august 2016 - 11:54, said:

@starsteel fiecare face ce vrea cu banii lui. eu personal nu as achizitiona nici unul dintre ele pentru ca oricum nici unul nu e de doamne ajuta. dar daca faci un astfel de topic ...
iar asta e cu adevarat de luat in seama.....in concluzie niciunul nu-si merita banii!

Edited by starsteel, 16 August 2016 - 12:47.


#13
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 28.08.2010
daca ai reducere la allview si ai fost multumit de el pana acum poti incerca. oricum in bugetul ala nu ai prea multe de pierdut dar nici pretentii foarte mari nu poti sa ai. in legatura cu garantia, da e ok doar ca mie nu imi face placere efectiv sa trimit telefoane prin service. am patit-o si nu este deloc placut.

#14
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006
Am inteles si respect pe deplin dorinta ta ca un telefon sa nu ajunga in service dar asta tine foarte mult si de sansa, firma fara service sigur nu exista, raman doar procente, mai mari sau mai mici si calitatea serviceului, oricum discutiile despre fiabilitate sunt vaste iar cele mai modeste pe care nu vreau sa le aud sunt de genul "masina aia noua nu e fiabila, asta sh e de firma, neaparat neagra si din care sa rasune manele Posted Image......reducerea, evident, nu e strict pt. allview!

Edited by starsteel, 16 August 2016 - 12:53.


#15
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009

View Postsclifositu, on 16 august 2016 - 11:54, said:

aici e problema ta. eu daca as avea prieteni care au folosit allview sau orice alta marca si ar ajunge in service nu m-ar interesa cat de seriosi au fost baietii de acolo, nu as lua si nu as recomanda la nimeni. eu pur si simplu nu vreau ca telefonul meu sa fie carat prin service-uri si sa nu mai am nici o garantie de ce e pe acolo. asta reflecta calitatea unor asemenea telefoane.

Problema mea nu e aici. Eu detin un Xperia Z5c care a avut o mica problema cu microfonul dupa 4 luni, un prieten are un Galaxy S6 luat de nou, a fost de 3 ori in service pana acum, alta cunostinta cu S6 la fel, de 2 ori in service, toate solutionate destul de repede. Daca tu nu vrei ca un aparat sa ajunga in service in perioada de garantie, te invit sa iti cumperi un Nokia old scool, sau ceva mai simplut. Parerea mea e ca odata cu complexiatea unui device, creste si riscul ca acesta sa se defecteze. Daca este acoperit de garantie si isi fac treaba cei din service, pentru mine e ok. Prefer sa am un telefon mai de top decat si sa imi asum riscul ca se defecteaza minor si imi este reparat sau chiar schimbat cu unul nou decat sa ma multumesc cu ceva slab si fiabil pe termen lung, pana cand oricum va fi depasit moral.
Problema ta, in schimb, e ca nu poti accepta si alta parere, nu poti accepta si faptul ca alti oameni au alte asteptari decat tine de la un aparat.
Mie personal imi place sa mi se schimbe un telefon la garantie dupa 12-15 luni. E destul de uzat moral fata de cand l-am cumparat, primesc valoarea lui initiala inapoi de la magazinul de achizitie sau un telefon nou nout fara urme de uzura pe care il pot vinde usor.
Edit: a nu se intelege ca generalizez despre telefoanele mentionate, sau a nu se intelege ca sunt de acord sa imi cumpar un produs cu defecte. E un risc care pentru mine merita asumat
Edit 2: Si inca ceva: daca amzis ca am prieteni cu telefoane Allview care au avut mici probleme, nu inseamna ca toti care detin aceasta marca au probleme cu ele! Nu poti trage asa concluzie, ai prea putine date

Edited by RomanianAngel, 16 August 2016 - 15:21.


#16
sclifositu

sclifositu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 28.08.2010
din datele mele putine care le am pot sa te asigur ca la allview rata de intrari in service este imensa. plus ca, din cate stiu de service-ul allview se ocupa depanero care sunt o firma de ... carpaci sa le zic asa. cum ziceam eu am motivele mele sa ma feresc de astfel de firme care importa telefoane facute la kg si le branduiesc dar fiecare are dreptul sa aleaga si face ce doreste cu banii lui. eu am dat doar o recomandare.

#17
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,285
  • Înscris: 06.10.2006
Pana la urma alesul a fost al 3-lea, voucher 200 lei, pret 300 lei..... http://allview.ro/pr...-viper-i4g.html
http://www.gsmarena....7&idPhone3=8136

Edited by starsteel, 27 August 2016 - 07:34.


#18
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
In conditiile in care ai Mi4c sau Mi4 in bugetul asta sa iei o parjoala de olviu....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate