Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Achizitionare Smart TV 2000lei

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
JokerX2

JokerX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.02.2010
Salut, nu stiu ce sa aleg www.emag.ro/televizor-smart-led-lg-123-cm-4k-ultra-hd-49uf6407/pd/D9RKVMBBM/#123 sim.emag.ro/televizor-led-smart-lg-123-cm-full-hd-49lf590v/pd/DJC5DYBBM. .....Ce e mai bine pentru televiziune sd si filme ocazional...Am inteles ca ala 4k are 4 subpixeli rgb si white, si de vad culorile diluate, inclusiv negru..
   Multumesc

#2
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Alege-l pe primul si n-o sa regreti aia 200 lei in plus fata de celalalt. Nu uita ca TV-urile 4K iau cu asalt teritoriu si probabil n-o sa-ti schimbi televizorul odata la 2-3 ani.

Edited by KRENG, 14 August 2016 - 23:15.


#3
JokerX2

JokerX2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 16.02.2010
Da, dar nu stiu ce sa zic de acel sistem de 4 pixeli, cum se vor vedea culorile...Daca are pixeli de iluminare, o sa mai aibă probleme cu backlight bleedingul?

Edited by megafanro, 15 August 2016 - 22:04.


#4
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
toti vor tv cat mai mare,4k,smart, da sa coste cat mai putin! pe urma constata ca si-au luat o rama foto de dimensiuni mari.
amandoua sunt tv-uri cu panel cu refresh nativ de 50 hz.lg-urile se lauda cu paneluri ips.au unghi mare de vizualizare,dar stau prost cu nivelul de negru
si contrast mediocru.unde mai pui ca unele tin loc cu succes oglinzii pe timpul zilei.

Edited by sanderoalex, 15 August 2016 - 00:14.


#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostJokerX2, on 14 august 2016 - 23:52, said:

Da, dar nu stiu ce sa zic de acel sistem de 4 pixeli, cum se vor vedea culorile...Daca are pixeli de iluminare, o sa mai aibe probleme cu backlight bleedingul?
Pare logic sa nu. Dar de ce nu citesti un review ceva sa te lamuresti?

#6
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
macarony,ce spui tu e valabil la 4k-uri mediocre,in genul celui mai sus mentionat.sunt 4k-uri cu procesoare de imagine
care fac upscaling mai mult decat decent ,dar calitatea si performantele costa.
e o vorba-cat dai atata face!- uneori dai chiar mai mult!

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,391
  • Înscris: 06.11.2014
La 2000 de lei poti gasi 40J6200 de la Samsung, cu panou pe 120Hz real. Daca mai pui 300 de lei (si daca mai gasesti) iti poti achizitiona varianta de 121 cm. Sunt full HD, insa stau foarte bine pe partea de imagine.

Edited by iZet, 15 August 2016 - 21:32.


#8
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006
http://www.emag.ro/t...7/pd/DHMKC3BBM/
http://www.emag.ro/t...7/pd/D0MKC3BBM/
http://www.emag.ro/t...7/pd/DD3183BBM/
http://www.emag.ro/t...h/pd/D4CHJ3BBM/

View Postsanderoalex, on 15 august 2016 - 13:34, said:

macarony,ce spui tu e valabil la 4k-uri mediocre,in genul celui mai sus mentionat.sunt 4k-uri cu procesoare de imagine
care fac upscaling mai mult decat decent ,dar calitatea si performantele costa.

e o vorba-cat dai atata face!- uneori dai chiar mai mult!


#9
hoyad

hoyad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.09.2004
Pentru o vizionare "corecta" a oricarui material video (in special filme preluate de HDD sau alt mediu de stocare si nu ma intereseaa filmarile 4k sau 3D) cu conditia de a avea si titrarile recunoscute de media playerul instalat, cat si pentru o receptie clara si cat mai naturala a transmisiilor sportive (deoarece sunt cele mai "rapide" cadre), ce mi-ati recomanda (avand conditia pretului de achizitie de sub 2000, chiar 1900 lei) dintre modelele Samsung UE40H6200 si UE40J6200 ?
Am citit mai multe review-uri despre ele si stiu simplu, ca primul este 3D si ca sunt din generatii diferite (2014 vs 2015), dar in principiu imi doresc un TV mai "destept" care sa ma incante prin abilitatile si performantele sale ! :)
P.S. Despre preturi, UE40H6200 este cca 1700 lei (la Selgros) si UE40J6200 este cca 1900 lei (la evomag).

#10
catalincc

catalincc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 15.08.2007
de curiozitate ce tv ai folosit pana acum si care a fost gradul de multumire ca sa stim pretentiile?

#11
hoyad

hoyad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 13.09.2004
TV-ul Sony ce-l folosesc acum este depasit "moral" (avand 6 ani), nu este SMART si oricum nu cred ca este relevant ce am avut, din motiv ce-mi doresc ceva nou...
Așadar, pentru gradul de pretentii față de noul TV:
- panel de 100 Hz, preferabil VA datorita contrastului mai bun si a unui "negru" mai bine definit si uniform
- sa-mi recunoasca DTS-ul, pentru a viziona in conditii "optime" filmele (TV Panasonic nu are in acest buget)
- sa-mi citeasca toate subtitrarile (inclusiv .srt si cu diacritice)
- sa-mi recunoasca codarea MKV si m2ts ! (am senzatia ca sunt producatori care in bugetul acesta nu ofera m2ts...
- mi-as sa pot face inregistrari ale emisiunilor TV pe HDD prin portul USB
- existenta eventual a unui port USB 3.0
- bineinteles wi-fi direct si DLNA certificat
- browser web intuitiv, up-gradabil si usor de folosit
- un control adecvat asupra calitatilor imaginii si suport tehnic pentru astfel de operari
- sa vorbim si despre o telecomanda inteligenta
Cred ca am atins cateva dintre "exigentele" mele, iar daca stiti si alte lucruri interesante, ar fi interesant sa fie scrise si aflate... Posted Image
Oricum daca cunoasteti si alte marci de TV care pot sa fie puse in competitie cu modelele indicate de mine, astept si alte sugestii.
Le multumesc tuturor celor care-mi ofera informatii la postarea mea.

Edited by megafanro, 24 August 2016 - 22:41.


#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,391
  • Înscris: 06.11.2014
Cumpara 40J6200. Smartul e bun, imaginea e ok, ai redare de pe usb/hdd sau direct din retea, ai dts, recunoaste subtitrarile, ai panou pe 100Hz. 40H6200 e depasit moral (imaginea e buna, insa smartul e mai slab fata de versiunea 2015).
Referitor la:
- existenta eventual a unui port USB 3.0 -> asta e ok pentru continutul 4K, cel Full HD e redat bine si de USB 2.0
- browser web intuitiv, up-gradabil si usor de folosit -> la Samsung browserul e bun si usor de folosit, insa nu e upgradabil (nu ca ar avea nevoie, caci reda si filme online)
- sa vorbim si despre o telecomanda inteligenta -> decat telecomanda inteligenta, mai bine o tastatura smart, cu touchpad. Pe partea de browsing e mult mai usor de folosit, daca vrei sa cauti filme online, sa stai pe facebook sau ce ai mai vrea sa faci
Restul cerintelor sunt atinse de 40J6200.

Edited by iZet, 24 August 2016 - 22:35.


#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
dupa 2-3 ani, nu prea mai poti urmari filme online. in timpul asta majoritatea site-urilor isi upgradeaza plug-inurile.
eu n-am prea folosit smartul ptr filme online,am preferat sa le descarc si sa le vad cu serviio la calitate superioara
celor online. il foloseam doar sa  vad tenisul pe dolce online, dar nu prea mai merge. asa ca folosesc acestream in
biblioteca serviio.supertennishd se vede excelent .acum si champions league tot asa il vad,prin amabilitatea celor de
la rcs-rds.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sper să nu se supere inițiatorul că îi invadez topicul dar am considerat că nu se justifică un nou topic pe aceleași condiții: smart tv în buget de aproximativ 2000 lei. Chiar dacă alegerile mele sunt puțin peste buget ul din titlu, m-am oprit asupra a a 2 modele de 124 cm:
sony: http://altex.ro/tele...ia-kdl-49wd757s
panasonic: http://altex.ro/tele...era-tx-49dsu501
Am preferat altex pentru cele 12 rate fără dobândă prin star bt.

#15
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,391
  • Înscris: 06.11.2014
Daca-ti permite bugetul, cea mai buna alegere e Samsung 49K5672. E peste cele doua alese de tine la capitolul smart.

http://altex.ro/tele...sung-ue49k5672s

#16
stiinta_craiova

stiinta_craiova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 31.08.2009
de acesta ce parere aveti? Acesta imi place foarte mult , sper sa reusesc sa-l cumpar de ziua mea

http://altex.ro/tele...via-kdl-43w755c

sau acesta, dar nu ma intereseaza partea de 3D, dar vad ca este un pret bun

http://www.emag.ro/t...p/pd/DL90VMBBM/

pen care sa-l aleg?
Multumesc

Edited by stiinta_craiova, 08 January 2017 - 18:34.


#17
GeoTV

GeoTV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 31.12.2013
samsung 40ku6092 4k ultra hd smart

#18
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Dintre cele două eu aș alege 43W808C, diferența e mică.

Implementarea Android-ului pe smart tv nu e perfectă, ar fi bine să te uiți și pe aria asta: https://forum.softpe...d-tv-seria-w80/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate