Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Home studio upgrade

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Iq00

Iq00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2016
Salut.In primul rand imi cer scuze daca mai sunt topicuri de genu, dar consider ca fiecare om are cerinte dieferite asa ca sa incep.(daca deranjeaza, se poate sterge)
In momentul de fata am o camera de 4 m2 tratata acustic, putin necorespunzator(in timp mi-am dat seama ca am multe medii), cu acvariu de 2x1m, in interiorul camerei.
Aparatura:
Microfon Audio Technica AT2020
Placa de sunet Steinberg UR 22 mk2
Monitoarea M-Audio Bx5 D2
Casti Superlux semi-deschise
Mixer activ si un set de microfoane Behringer (cam trompete, le folosesc pentru live, daca este imperios necesar).

Mentionez ca scopul meu principal este inregistrarea de voci, mix, eventual si master(nu cred ca voi putea face master de doamne ajuta pe ce vreau sa-mi cumpar)
In cazuri speciale inregistrare de instrumente, deci maxim 2 intrari.
Buget pentru upgrade 4-5 mii lei.

MICROFON
Sunt pe cale sa aleg una din cele doua variante: AT2050 sau NT2-1.
Ca specifcatii sunt asemanatoare(am nevoie de lowcut, si de omni, musai), dar nu stiu care ar suna mai natural.(stilul abordat este hip-hop si nu-metal)
Astept sugestii de orice fel de la oameni specializati si pareri de la oricine a folosit produsele astea sau altele asemanatoare

PLACA DE SUNET
Ma gandesc foarte serios sa achizitionez un Focusrite Scarlette 6i6 mk2, datorita specificatiilor si datorita mult laudatelor potentiometre.
Am nevoie de la placa de sunet sa pot conecta maxim 2 microfoane condesator, un set monitoarea(iesiri balansate), inca 2 ieri stereo(nu conteaza de care), 2 iesri de casti, si iesire pentru un preamp. de mic(in cazul in care o sa fie nevoie de preamp.)
Intrebarea mea este: cu aceasta placa de sunet as putea sa las sonorul la un film pe 2 iesiri, si sa lucrez la proiecte, care necesata alte 2 iesiri?pot asculta doua treburi simultan fara sa se suprapuna?(nu ma pricep aici, posibil sa fi zis o idiotenie)
Astept pareri de la cei care au folosit placa si ce au conectat la ea (mic, monitoare)

MONITOARE
Initial voiam sa cumpar un set de KRK-uri Rokit8 G3, dar cred ca ar fi mai bune o pereche de JBL-uri  LSR308, desi sunt pe clasa D.
Am nevoie de un sunet real, cat mai curat si cred ca JBL ar putea sa-mi ofere acest lucru.Tot la JBL am citit ca are un sunet larg, un lucru important pentru monitorizare, dar nu stiu daca afecteaza claritatea intr-un fel ca-s pe clasa D.Ma gandesc ca au facut tweeter-ul de 56W special pentru ca aceasta clasa D mananca mult din frecventele peste 6khz.
Cine a folosit aceste monitoare intr-o incapere tratata acustic corespunzator, as vrea sa-mi dea o parere.
Sugestii astept de la oamenii specializati si pareri de la cei care au folosit aceste monitoare sau altele asemanatoare.(HS 8, nu ma intereseaza)

CASTI
KRK KNS 6400 ar fi ceva care ar putea sa acopere lipsa unei monitorizari cu un tun de bas.

ALTELE
Micscreen, bureti absorbanti, pe langa ce am(fara trap bass), eventual si cabluri.

Daca va fi necesar, voi mai face completari.MULTUMESC

Edited by Iq00, 14 August 2016 - 21:08.


#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
MICROFON
Sunt pe cale sa aleg una din cele doua variante: AT2050 sau NT2-1.

AT2050 all the way. Desi Rode-ul este mai performant putin, nu este atat de clar ca Audio Technica-ul. Poate fi pentru ca asa am eu configurat auzul sau setarile la mixer, dar se auzea cel mai natural din toate microfoanele pe care le-am auzit pana acum.

PLACA DE SUNET

Focusrite Scarlette 6i6 mk2. Alegere buna, dar eu nu pot suporta culoarea. NU am nimic cu rosul acela, dar nu glossy. Unitatea pe care am pus mana avea niste probleme cu faimoasele potentiometre, de asteptat pentru ca era printre primele, dar altfel este in top 5.

MONITOARE

Eu recomand Behringer sau Yamaha, dar si KRK Rokit 5 G3 merita din plin. Behringer ori un Nekkst K8 sau Nekkst K6, si daca nu te duce portofelu', Truth B2030A. Yamaha recomand doar MSP3, sau daca ai mai multi bani, poti sa ii arunci pe un MSP5A.

CASTI

KRK KNS 6400 sunt decente, cel putin asa mi-a zis un prieten care a ascultat la ele. Sennheiser HD 280 PRO sau daca mai ai inca putin, du-te la un HD 380 PRO.

ALTELE

Pop-filter, bureti absorbanti, pe langa ce mai ai, eventual si cabluri de calitate, AcoustiPack sau echivalente. Sound Dampening Foam nu ar strica.

Sper sa iti fie de ajutor. Eu sunt un bass-head, dar apreciez si sunetul cat mai natural posibil.

Edited by Al3xandru35, 14 August 2016 - 21:40.


#3
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Eu am la mine in studio,o "jucarie" din asta: ...printre altele (99% aparatura Behringer)
http://www.music-gro...ers/X32/p/P0ASF
Crede-ma,face toti banii!Posted Image

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
La monitoare mergi pe KRK. Raport optim caltate/pret.
La microfon e bun ATM-ul dar poate gasesti SH un Neumann ceva. Nu sunt uni alea profesionale condenser de voce. Iti trebuie panouri din alea laterale pe 3 laturi sau un dispozitiv special de izolare. Asta in lipsa cabinei de voce.
http://www.fly-music...n-filter-x.html
http://www.fly-music...-micscreen.html
http://www.fly-music...filter-pro.html
La casti eu as merge pe AKG 240K studio. Mi se par de departe cele mai neutre si liniare ,asigurand si o panoramare precisa a sunetelor in mix. Poti cauta si copiile respective de la Superlux ,nu sunt rele deloc.
La interfata audio eu as merge pe un mixer digital sau un mixer cu placa firewire sau USB gen Mackie Onyx 1220 firewire. Sunt mult mai practice ,plus ca Mackie au si pre-uri de microfon extrem de bune incluse in produsele sale. Au si Behringer un produs aporoape identic.
Nu urmari neaparat valori mari de bit depth si sample rate( de ex 24(32float)/192. Altii sunt factorii ce dau calitatea unei placi de sunet bune profesionale.
Atentie la tratarea fonica a camerei in care vrei sa amenajezi studioul!

Edited by edigee, 14 August 2016 - 23:25.


#5
Iq00

Iq00

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2016
Mai am bureti absorbanti piramidali de 2cm ce acopera o suprafata de 30 m2 (nu mai stiu densitatea), diverse cabluri, mufe, adaptoare, 3 panouri construite din lemn umplute cu vatelina si acoperite cu panza de canepa.
1.Asta este lista principala, care poate suferi modificari, dar aceste oare se potrivesc impreuna?
https://www.thomann.de/ro/basket.html (5.000 lei)

2.Voi ce ati cumpara de banii astia pentru a putea face o inregistrare voce/instrument si pentru a putea mixa in conditii decente?
Langa lista, rog si motivarea de ce ati folosi produsele respective.

MULTUMESC pentru raspunsurile ce au venit pana acum, le iau in calcul.

Edited by Iq00, 15 August 2016 - 00:33.


#6
notName

notName

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.03.2016
Sa nu iti treaca prin cap sa iti iei Behringer (momentan).  Ai vorbit de JBL 308, sunt cele mai ok monitoare la pretul respectiv, concureaza in bine cu multe alte modele mai scumpe, inclusiv Yamaha. HS 8-urile de la Yamaha sunt niste mizerii, eu nu am putut lucra pe ele. Pe KRK personal nu as merge deoarece am auzit ca ar fi mai mult pentru genul rock, iar din comparatii cu alte monitoare, nu mi-au placut. Actual lucrez pe 308, cu greu la master, dar avand in vedere ca sunt monitoare low cost, sunt foarte ok pentru mixare. Daca vrei si master, atunci vorbim de alte preturi, începând cu 3500 lei in sus pe bucata.

Ai spus ca vrei ceva hip-hop, hip-hop-ul fiind o muzica ce nu face mult balamuc complex in frecvente, iti recomand mult mai bine Adam A5X (chiar daca au difuzoare de 5inch fata de jbl-urile de mai sus care sunt pe 8 inch)

Intre placa actuala si cea de care ai zis (Focusrite Scarlette 6i6 mk2) diferente auzibile nu sunt. In locul tau as baga cateva milioane in plus pentru monitoare.


Cel mai mult sa investesti in monitoare si microfon. Un microfon foarte bun la un pret foarte accesibil este cel Blue Microphone, la fel si acesta concureaza in avantaj receptiv cu multe alte modele mai ieftine sau mai scumpe.

Edited by notName, 13 October 2016 - 01:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate