Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Emigrare UK

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
adi_moldo

adi_moldo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.08.2016
Buna ziua.
M-am decis sa plec peste 3 luni sa muncesc in UK. Din pacate, am doar diploma de bacalaureat si vreau sa muncesc acolo 3-4 ani sa strag bani pentru facultate. Pe langa diploma de bac, mai am o experienta de 2 ani in design grafic (pe care vreau sa o consolidez in viitor) si vorbesc engleza fluent.

Cred ca Manchester e o idee buna pentru un ospatar. Am inteles ca se castiga undeva la 1200 de lire pe luna - fara bacsis - iar chiriile sunt acceptabile. De altfel, nu sunt foarte moftors. Posted Image
Ce parerea aveti despre mutarea pe care vreau sa o fac, tinand cont de Brexit. Este Manchester un oras care te ajuta sa econimisesti bani ? Ce alte orase favorizeaza strangerea de bani ? As vrea niste site-uri/forumuri unde sa gasesc alte informatii legate de emigrarea in UK, parerea altor romani si alte chestii.

Bugetul cu care o sa plec este de 1200 lire fara banii pentru biletul de avion.
Multumesc! Posted Image


Am uitat sa spun ca pe 24 august fac 20 de ani.

Edited by adi_moldo, 14 August 2016 - 14:50.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Io zic ca o sa-ti iei o teapa si nu vei avea bani de venit inapoi .

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadi_moldo, on 14 august 2016 - 14:45, said:

am o experienta de 2 ani in design grafic

Si vrei sa lucrezi ospatar?


#4
adi_moldo

adi_moldo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.08.2016
Clar nu, dar nu am inca experinta necesara sa muncesc ca web designer.

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
după ce ajungi acolo să  ne dai sfaturi cum şi ce să facem aici s-o ducem bine...
văd că aşa se face....
aaa, şi nu mai alege tăntălăi preşedinţi, măcar să te abţii...

sfat
caută o cunoştinţă acolo, singur te vor mînca tot de-ai tăi.

Edited by sarac.lipit, 14 August 2016 - 14:59.


#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
UK, no way, net slab si clima naspa.

#7
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Termina scoala aici intai. Ce bani pentru facultate iti trebuie? La noi invatamantul e gratis (pentru cine invata).
O sa regreti daca le faci invers.

#8
adi_moldo

adi_moldo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 14.08.2016
Situatia mea e naspa. Momentan stau la parinti la tara. Ei nu ma pot tine in facultate; de altfel eu m-am tinut singur si in liceu. Am 9 in bac (profil stiinte ale naturii) dar degeaba. Facultatea pe care vreau sa o fac este defapt o posticeala sanitara + curs de fashion design (sa am un venit sigur). Principalul meu scop este sa devin un web designer profesionist si scriitor.

#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
http://www.angliamea.ro/

#10
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View PostNeaceasca85, on 14 august 2016 - 15:02, said:

UK, no way, net slab si clima naspa.

De ce bre neaceasca clima naspa ? Voi muriti de cald acasa,aici e ok ! Nu mai spun,iarna,de congelatorul din tara,aici iar,e ok. Posted Image

#11
denisen

denisen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 13.08.2015
Iti gasesti un job mai flexibil, plimbi borcanele cu ciorba si treci parleazul.
Eu nu m-as duce pe sapte carari, as lua una si buna (intre design si sanitara).

#12
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007

View Postadi_moldo, on 14 august 2016 - 15:16, said:

Situatia mea e naspa. Momentan stau la parinti la tara. Ei nu ma pot tine in facultate; de altfel eu m-am tinut singur si in liceu. Am 9 in bac (profil stiinte ale naturii) dar degeaba. Facultatea pe care vreau sa o fac este defapt o posticeala sanitara + curs de fashion design (sa am un venit sigur). Principalul meu scop este sa devin un web designer profesionist si scriitor.
Adi,poti face o facultate bine mersi aici,gratis.inca finantate de EU. Bate fierul cat e cald.
http://www.mareaunir...l4f4k4m4i4.html

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadi_moldo, on 14 august 2016 - 15:16, said:

Facultatea pe care vreau sa o fac este defapt o posticeala sanitara + curs de fashion design (sa am un venit sigur). Principalul meu scop este sa devin un web designer profesionist si scriitor.

Cum te ajuta scoala postliceala sanitara sau chiar fashion designul sa devii un web designer profesionist?

Edited by dani.user, 14 August 2016 - 19:24.


#14
revillz

revillz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.08.2016
chiria intr-o casa de 8, 2 in camera la periferie pe unde sunt o gramada de polonezi, pakistanezi, etc era 220 de lire pe luna

#15
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
am inteles, din surse locale, ca in Manchester nivelul de violenta e cam crescut.

Quote

The chavs here really are something else. Manchester is a city with the highest rate of robbery in the UK and one of the highest in the western world. The chavs are so hard working in this ex mill town that a house is burgled, a person mugged, and a car torched every few minutes of the day.
sursa

#16
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View Postadi_moldo, on 14 august 2016 - 14:45, said:

Buna ziua.
M-am decis sa plec peste 3 luni sa muncesc in UK. Din pacate, am doar diploma de bacalaureat si vreau sa muncesc acolo 3-4 ani sa strag bani pentru facultate. Pe langa diploma de bac, mai am o experienta de 2 ani in design grafic (pe care vreau sa o consolidez in viitor) si vorbesc engleza fluent.

Cred ca Manchester e o idee buna pentru un ospatar. Am inteles ca se castiga undeva la 1200 de lire pe luna - fara bacsis - iar chiriile sunt acceptabile. De altfel, nu sunt foarte moftors. Posted Image
Ce parerea aveti despre mutarea pe care vreau sa o fac, tinand cont de Brexit. Este Manchester un oras care te ajuta sa econimisesti bani ? Ce alte orase favorizeaza strangerea de bani ? As vrea niste site-uri/forumuri unde sa gasesc alte informatii legate de emigrarea in UK, parerea altor romani si alte chestii.

Bugetul cu care o sa plec este de 1200 lire fara banii pentru biletul de avion.
Multumesc! Posted Image


Am uitat sa spun ca pe 24 august fac 20 de ani.
Nord-estul Angliei are chiriile cele mai mici, preturile cele mai mici, viata cea mai ieftina. In jurul Newcastle.

Insa mergi direct ca student. Cauta pe net studii in Anglia si o sa vezi rezultate de la tot felul de fundatii care te ajuta gratuit.

Te angajezi apoi part time si in 3 ani ai o facultate facuta in UK, e altceva.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Unu- Titlul topicului este total gresit...nu ai cum sa EMIGREZI in UK, deoarece aceasa tara este in UE iar orie cetatean al unei tari membre UE care se stabileste in alta tara a membra UE nu este considerat si nu va avea statut de emigrant

Doi- un sfat personal, nu veni la plesneala, ai sanse mari sa nu iti gasesti nimic si sa arunci banii pe fereastra (avion, chirie pe o luna ca atata iti va ajunge). Gaseste-ti contractul din Romnaia, vin-o in UK la sigur, a 2-a zi sa te apuci de munca. Multora li s-a intamplat sa vina la plesneala crezand ca JobCenter-ul sau vreo agentie de pe aci ii vor primii cu bratele deschise si ii vor pupa in cu ca sunt ei romani si ca vor sa munceasca...nu...iti vor gasi cand iti vor gasi, poate sa ie a 2-a zi, poate sa fie peste 5 luni. Daca it asumi riscul, este stric treaba ta, dar repet, sfatul meu prietenesc este sa iti gaseti din Ro acest job. Plus ca, in felul acesta, iti poti face o idee mult mai reala despre chiriile din zona unde vei lucra

View Postmaxtron_69, on 15 august 2016 - 05:14, said:


Insa mergi direct ca student. Cauta pe net studii in Anglia si o sa vezi rezultate de la tot felul de fundatii care te ajuta gratuit.

Ti-ai pus problema ca poate omul nu stie o engleza atat de buna incat sa fie student in UK? E o alternativa intr-adevar, dar poate ne confirma initiatorul ce nivel al libii engleze  are.

View Postdani.user, on 14 august 2016 - 16:43, said:

Cum te ajuta scoala postliceala sanitara sau chiar fashion designul sa devii un web designer profesionist?
Poate ca web-designul e o pasiune avuta mai de mic pe care a trasformat-o in meserie. Cati absolventi de mecanica nu sunt care lucreaza agenti comerciali ce vand tigari si dulciuri? Am multe exemple.

Edited by cuculea, 15 August 2016 - 08:36.


#18
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postcuculea, on 15 august 2016 - 08:42, said:

Unu- Titlul topicului este total gresit...nu ai cum sa EMIGREZI in UK, deoarece aceasa tara este in UE iar orie cetatean al unei tari membre UE care se stabileste in alta tara a membra UE nu este considerat si nu va avea statut de emigrant
..
Uk e membra UE ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate