Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

obraz umflat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
acum o sapt a inceput sa ma doara o masea si mi s-a umflat obrazul. am luat calmante si oxacilina si in cateva zile am scapat de durerea de dinti(adica nu mai am nevoie de calmante)
da acum am ramas cu obrazul umflat. am pipait acolo inuntru si rana e in obraz nu la dinte
ce pot sa fac inafara sa merg la medic ca mi frica ca ma taie ala acolo si la tv zic astia ca e plin de bacteri de spital si te trezesti mai rau decat cum ai intrat

Edited by sshony, 13 August 2016 - 12:22.


#2
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Posibi sa fie un abces care necesita o incizie,ori asta numai nenea doctorul o face.Poate fi altceva ,dar si asa eu te sfatuiesc sa mergi la medic.Bafta multa.

#3
ralu_seby

ralu_seby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 11.11.2007
Consider ca trebuie sa vb/sa te vada medicul stomatolog. Inteleg ca nu te doare o masea de minte care se lupta sa iasa la suprafata, ci una cu probleme (carie). Dr. va aprecia pericolul (nu care cumva sa urce o eventuala infectie) si dc e nevoie de o interventie. Eu zic ca nu e de joaca cu astfel de situatii si nici tratament dupa ureche nu e bine sa iei. Sanatate!

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Cate zile ai luat oxacilina? Trebuia sa iei pana nu mai simteai nici o durere in obraz, la palpare, nu doar pana s-a dezumflat cat de cat. Din cate stiu eu, nu se face interventie pe maseaua cu abces fiindca exista riscul ca infectia sa disemineze in organism. Du-te la un stomatolog ca e cel mai bine. Nu trebuie sa-ti fie frica fiindca se lucreaza cu anestezie locala si nu simti nici o durere.

#5
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
vreo 3 zile. cam 1-2 pe zi. as mai lua si acum da nu mai am. si la farmacie nu cred ca da numa cu reteta de la medic.
as mere la un cabinet privat da nu lucra nimeni acuma pana marti.
deci ori astept cateva zile ori merg la urgente

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Urgent la stomatolog. Din ceea ce spui, pare a fi măseaua de minte.
Eu am avut o măsea parşivă, care făcea abces, însă se dezumfla periodic. Am crezut că de din cauza curentului - până când radiografia a mărturisit.
Măselele de minte pun cele mai mari probleme, atât la apariţie cât şi la durata de utilizare - după ce că sunt şi inutile (masticaţia nu se realizează cu ele).
Poate că la viitorul update genetic vom scăpa de ele.

Evident, înainte de orice intervenţie stomatologică se va ţine o cură cu antibiotic şi probiotic, dar strict la recomandarea stomatologului de specialitate (chirurg).

#7
TheRipper0607

TheRipper0607

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 649
  • Înscris: 14.11.2015
poti merge macar sa vezi ce ai.....nu mai lua pastile dupa cum te taie capu'

#8
sshony

sshony

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.07.2016
am fost
am gasit un cabinet privat cu prog nonstop
a zis ca e de la maseaua de minte si mia dat alt antibiotic si pt obraz sa tin comprese reci

#9
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Bravo,caz rezolvat.Pe viitor sa mergi la medic imediat.

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Si ne mai miram ca apar atatea bacterii rezistente la antibiotic! Oxacilina se ia una la 6 ore iar durata tratamentului e de minim 7zile. Cu 3zile de tratament doar ai ametit microbii, nu i-ai distrus. Sanatate si ai grija sa respecti intocmai tratamentul indicat de medic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate