Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Anglia sau Germania? Cuplu

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
La varsta ta Australia sau Noua Zeelanda...

#20
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

u, 23 de ani, şofer profesionist cu 2 ani experiența internațional.
sofer de camion e cel mai bine, castigi 2000-5000 lire lunar, suficient cat sa revii in Ro peste 15-25 ani si sa te pensionezi sau sa nu mai faci nimic decat distractii cu banii adunati care nu se vor mai termina deloc, plus achizitii care vor mentine banii gen case de inchiriat firne, chestii.

La 23 ani cuplul cu ea nu e inca o obligatie, pana la 33 sa zicem poti schimba inca 10 femei

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 10:08.


#21
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Ce sa zic... suntem o tara plina de doctori si asistenti medicali. Zici ca-m inventat medicina in Romania. Care cum auzi,e asistent medical.
N-as vrea sa ajung intr-un spital din UK si sa ma doftoriceasca unu care "rupe" engleza si e calificat la viteza prin nu stiu ce scoli particulare de 3 lei..  
Ooo,bineinteles el e angajat pentru ca este competent,nu ca lucreaza pe juma de salariu de englez.

A intrat la Fundeni pe locuri de la stat.

Eu zic,ca fiind asa tineri,ar putea sa incerce si in Ro sa lucreze. In spitale au crescut salariile si tot cresc.
Hai să îți spun ceva, salariul începe de la 1200 de lei. Dar până la salariu posturile în sănătate sunt blocate și o costăundeva la 2000€ șpagă pentru angajare la stat.

Si sofer de camion esti platit bine si aici. Am prieten care seara e acasa si ia 2500-3000 de lei. Cara asfalt vara si iarna deszapezire.

Ia banii ăia în mână făă să fure motorină? Ce salariu are pe cartea de muncă?u

Mai castiga ea ca asistenta 1200-1500 si aia e. Daca nu ai chirie eu zic ca e chiar bine,avand in vedere confortul de a fi la tine in tara.

Crezi că poți să ridici o casă cu banii ăia?
Nu poți. Nu știu tu, dar mie nu îmi place să stau în gazdă la părinți.

Aia cu "m-a scarbit Romania" n-o iau de buna din gura unui pustan de 23 de anisori..  Mai ai de mancat mamaliga pana sa intelegi ce-i aia scarba de tara ta.. Tu...abia intelegi ce-i prin jurul tau.

Vin-o și angajează-te șofer pentru România și o să ti se spună din prima două mari ilegalități: magnet și plată la km. Pentru magnet se face pușcărie și alergi pentru banii de îți rupi ficatul.
Nu mai zic de țepele care le dau patronașii români, de la două firme mi-am recuperat banii cu ITM și la ultima am de plătit.un camion. De ce? Pentru că era cursă rapidă și într-o curbă mi-am nenorocit.viată și am sfârșit-o pe s altcuiva. Al meu patronaș are pretenția să îi plătesc mașina acum. De parcă cheltuielile mele cu procesul penal nu ar conta. Deși în 4 luni de zile i-am produs banii pe mașina aia. Dar astea nu contează, vina este a mea, eram ușor obosit, grăbit de termen și nu am adoptat viteza la condițiile de drum.
Umbli cu toate cazanele de mașini, repari la ele și la garaj si pe drum, ca piesele de origine sunt scumpe,.punem turcești. Te rogi de patron să îți pună cauciucuri și plăcuțe de frână. Când iei amendă face urât.

Nu știu în ce domeniu lucrezi, dar te invit să vorbești cu șoferi care au lucrat la firme străine și la firme românești în România, să facă o comparație.

#22
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Imi place ca sunt tot mai multi oameni destupati care pot folosi faptul ca suntem in UE si nu mai accepta mizerile de joburi si sclavia din Ro.

Castigi ca sofer acolo mai mult si decat un programator in Ro care sta inchis 12 ore la PC intr-un bloc in Cluj la etajul 7 sau in beci si nu vede lumina zilei. Tu macar te plimbi si nu storci creierii, e doar relaxare placere.
Programatorul va fi stors si copt gata de casat la 40-50 ani, tu la varsta aia esti inca fresh, vei putea reveni in tara eventual sa te distrezi si chiar sa incepi o noua afacere recoltand sclaveti de aici ieftini ptr munca la firma ta. Asta in caz ca nu mai ai chef de drumuri cu camionul.

#23
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 august 2016 - 09:26, said:

@scrisit: am eu un amic, care e șofer de camion de la 21 ani, iar nevastă-sa farmacistă. Acum la 26 ani are 1 apartament, 1 casă și 2 mașini făcute numai din banii lui. Nu s-ar duce „afară” nici bătut.
Eu, să fiu în locul tău, mi-aș vedea de treabă în România.
Chestiile astea și atât de repede se fac în niste moduri nu prea ok pentru mine.
1. Fură mult.
2. Ilegalități în privința programului de condus.
3. Își mănâncă de sub unghii.
Nu s-ar duce afară pentru că probabil nu este foarte civilizat și îl ofensează grav amenzile pentru mucurile de țigară aruncate pe geam.

View Posttitacodita, on 13 august 2016 - 10:04, said:

La varsta ta Australia sau Noua Zeelanda...
Australia a fost în calcul mai de mult...
Dar: este prea departe, eu nu am bac, nu au nevoie de șoferi.
Mie îmi place stilul de viață românesc, dar nu îmi permit un viitor decent lucrând în România.

#24
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

Quote

Vin-o şi angajează-te şofer pentru România şi o să ti se spună din prima două mari ilegalități: magnet şi plată la km.
tocmai deaia sa plece dincolo. De ce sa mai bagam in mocirla de la noi pe toti tinerii si sa ne batem joc de ei?
Daca are posibilitate sa plece, daca nu atunci sa stea aici sa se chinuie, cred ca sunt prea multi ramasi in Ro care se chinuie si care pleaca dincolo abia cand nu mai sunt buni de nimic sau nici atunci, ajung boschetari aici poate

#25
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View Postpisoiu22, on 13 august 2016 - 10:14, said:

Imi place ca sunt tot mai multi oameni destupati care pot folosi faptul ca suntem in UE si nu mai accepta mizerile de joburi si sclavia din Ro.

Castigi ca sofer acolo mai mult si decat un programator in Ro care sta inchis 12 ore la PC intr-un bloc in Cluj la etajul 7 sau in beci si nu vede lumina zilei. Tu macar te plimbi si nu storci creierii, e doar relaxare placere.
Programatorul va fi stors si copt gata de casat la 40-50 ani, tu la varsta aia esti inca fresh, vei putea reveni in tara eventual sa te distrezi si chiar sa incepi o noua afacere recoltand sclaveti de aici ieftini ptr munca la firma ta. Asta in caz ca nu mai ai chef de drumuri cu camionul.
Camionul nu este o opțiune viabilă, nu îți permite o viață socială sănătoasă.
Mi-ar fi mai ok la un birou, cu un program de 8ore pe.zi. nu ca la camion, minim 13 maxim 15ore pe zi. Dar acum am.nevoie de bani și trebuie să mai continui câțiva ani.

#26
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Pai tu vrei acum la birou, aia de la birou vor plimbari.

Nu stii cum e la birou 10 ore sub stres si cu injuraturi de la sefi mai prosti decat angajatii care te pun sa faci si ilegalitati.
Si nu stii ce sentiment ai cand la aceeasi firma mai sunt cativa beizadele angajati fictiv sa le mearga vechimea si sa ia bani si nu vin niciodata la munca ca-s la scoala sau plimba mercedesul lui tacsu sau bemveul  pe strazi prin bucuresti, iar tu muncesti si ptr aia. Si mai vrei sa tii si familie si sa mai ai si timp si bani de o vacanta odata pe an ca inchilozezi pe scun la birou

E normal ce faci, mergi unde te plateste mai mult ptr munca mai putina si mai usoara sau mai placuta

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 10:42.


#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postpisoiu22, on 13 august 2016 - 10:14, said:

Tu macar te plimbi si nu storci creierii, e doar relaxare placere.
suna frumos. Ai uitat sa spui de hemoroizi, de problemele de coloana care te nenorocesc pe viata, de "boala soferului", de nevasta care-si face de cap daca esti plecat mult de-acasa etc.

View Postscrisit, on 13 august 2016 - 01:06, said:

Ai încercat Germania? Acest institut se află în Bucureşti?
EURES nu e un institut fizic, este un portal de mobilitate euopeana. Acolo sunt publicate anunturi de job-uri din fiecare tara, provenind in special de la fortele de munca locale, ai si consilieri cu care te poti sfatui si in principiu, cred ca gasesti mai repede un job pe domeniul tau decat cautand pe site-uri de job-uri in fieacare din tarile la care te gandesti.

Edited by Michidoo, 13 August 2016 - 10:56.


#28
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Sunt si patroni destupati la minte in Romania. Firma la care lucreaza prietenul meu are servisul propriu,mecanici,ingineri si tot asa. Soferul nu schimba nici macar un bec. Cauciucuri doar de firma NOI. Camioane sub 5-6 ani nu are. Anul asta a cumparat 10 Mercedesuri noi,insa prietenul meu" n-a prins niciunul".. Aia batrani au prioritate..
Si da ia 2500-3000 in mana pe fluturas. N-are cum sa fure motorina. Le-a pus nu-s ce drac de sistem electronic de stie ala si cand te duci la buda. Tonajul respectat intotdeauna si orele la fel. N-am vazut camioane mai curate ca alea.

Pare ireal insa exista. Bine...e firma imensa care face drumuri nu patronasi rupti in cur cu 3-4 camioane din 1900 toamna.

#29
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postpisoiu22, on 13 august 2016 - 10:02, said:

minciuni, ăla a facut banii în 5 ani muncind afara ca şofer, mai ales in UK, că nu o fi făcut avere în Ro în 5 ani ca şofer la vreo autobază Codreanu sau la RATB cu 1300 lei.
Nu știe engleză defel. Nici  vreo altă limbă străină. N-are nici pașaport.
Tu nu știi să citești? Zis că-i șofer de camion adicătelea TIR ca să-nțelegi și tu. Face drumuri Timișoara/Arad-Constanța în mod frecvent.

View Postscrisit, on 13 august 2016 - 10:19, said:

Chestiile astea şi atât de repede se fac în niste moduri nu prea ok pentru mine.
1. Fură mult.
2. Ilegalități în privința programului de condus.
3. Îşi mănâncă de sub unghii.
Nu s-ar duce afară pentru că probabil nu este foarte civilizat şi îl ofensează grav amenzile pentru mucurile de țigară aruncate pe geam.
1.Mda...deci fără furat nu se poate?
2.Tahograful spune că nu.
3.E drept că-i mai zgârcit, dar asta numai când are un țel: adică atunci când a strâns banii pentru casă, a redus din cheltuieli.
4. Salarul lui e de 5000 lei pe lună.

#30
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
Si cu salariul romanesc din 4 ani si-a luat un apartament si 2 masini?
Ai uitat sa zici ca apartament cu o camera si cu bani imprumut si jumate dat de parinti si 2 matizuri fiecare la 700 euro si a mancat doar iaurt cu paine in astia 4-5 ani

Daca e asa bine ziceti firmele alea misto din Ro sa mearga initiatorul la ele sa nu mai plece asa fraged dincolo

Aia a lui gaseste si ceva cu farmacia pe aici pe la 1300 lei si gata. Poate se vor si desparti intre timp

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 11:32.


#31
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostMichidoo, on 13 august 2016 - 10:54, said:

suna frumos. Ai uitat sa spui de hemoroizi, de problemele de coloana care te nenorocesc pe viata, de "boala soferului", de nevasta care-si face de cap daca esti plecat mult de-acasa etc.


EURES nu e un institut fizic, este un portal de mobilitate euopeana. Acolo sunt publicate anunturi de job-uri din fiecare tara, provenind in special de la fortele de munca locale, ai si consilieri cu care te poti sfatui si in principiu, cred ca gasesti mai repede un job pe domeniul tau decat cautand pe site-uri de job-uri in fieacare din tarile la care te gandesti.
Am.citat greșit, mă refeream la Goethe. Dar l-am găsit. Mulțumesc.

View Postmariovrs, on 13 august 2016 - 11:24, said:

Sunt si patroni destupati la minte in Romania. Firma la care lucreaza prietenul meu are servisul propriu,mecanici,ingineri si tot asa. Soferul nu schimba nici macar un bec. Cauciucuri doar de firma NOI. Camioane sub 5-6 ani nu are. Anul asta a cumparat 10 Mercedesuri noi,insa prietenul meu" n-a prins niciunul".. Aia batrani au prioritate..
Si da ia 2500-3000 in mana pe fluturas. N-are cum sa fure motorina. Le-a pus nu-s ce drac de sistem electronic de stie ala si cand te duci la buda. Tonajul respectat intotdeauna si orele la fel. N-am vazut camioane mai curate ca alea.

Pare ireal insa exista. Bine...e firma imensa care face drumuri nu patronasi rupti in cur cu 3-4 camioane din 1900 toamna.
Sună foarte greu de crezutz. Dacă lucrurile stau așa mă gândesc din ce face profit acel patron

În România mai sunt de vină și firmele care te încarcă și descarcă, nu respectă termenele.

#32
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 august 2016 - 11:29, said:

4. Salarul lui e de 5000 lei pe lună.
serios?
Si crezi ca tocmai pe initiator o sa-l sune sa-l ia acolo. La asa salariu nu cred ca au posturi disponibile.
Pana atunci initiatorul ce sa faca? sa se perinde la unul si altul pe aici prin Ro pe la 1300-1400 lei? E o optiune si aia si sa plece mai tarziu in UK, probabil dupa ce vor iesi din UE si vor pune vize

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 11:41.


#33
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 13 august 2016 - 11:29, said:

Nu știe engleză defel. Nici  vreo altă limbă străină. N-are nici pașaport.
Tu nu știi să citești? Zis că-i șofer de camion adicătelea TIR ca să-nțelegi și tu. Face drumuri Timișoara/Arad-Constanța în mod frecvent.
1.Mda...deci fără furat nu se poate?
2.Tahograful spune că nu.
3.E drept că-i mai zgârcit, dar asta numai când are un țel: adică atunci când a strâns banii pentru casă, a redus din cheltuieli.
4. Salarul lui e de 5000 lei pe lună.
Da, exact, în România faci bani furând. Altfel munca ta este plătită foarte prost. Traiul este scump raportat la salariile noastre.
5000 de lei înseamnă 1120€ banii ăia se iau pe curse de Bulgaria, Grecia cu.. șmecheriile aferente.
Lucrând național în România este foarte greu să sari de 2500 lei - legal.

#34
pisoiu22

pisoiu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,754
  • Înscris: 29.05.2016
5000 lei in Ro lunar doar in IT poti avea dupa vreo minim 3-5 ani sau in alte domenii dupa 10 ani minim, nicidecum la transport cu camionul ca atunci RATB si Codreanu ar falimenta ca n-ar avea personal.

Spune-i teribila firma initiatorului ca sa se duca sa-si puna CV

Edited by pisoiu22, 13 August 2016 - 11:44.


#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postpisoiu22, on 13 august 2016 - 10:08, said:

sofer de camion e cel mai bine, castigi 2000-5000 lire lunar, suficient cat sa revii in Ro peste 15-25 ani si sa te pensionezi sau sa nu mai faci nimic decat distractii cu banii adunati care nu se vor mai termina deloc, plus achizitii care vor mentine banii gen case de inchiriat firne, chestii.

La 23 ani cuplul cu ea nu e inca o obligatie, pana la 33 sa zicem poti schimba inca 10 femei

Pai de ce sa mai vina inapoi daca el la varsta asta frageda este scarbit de Romania......

Edited by Platon, 13 August 2016 - 11:54.


#36
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@inițiator: ca să lucrezi în Germania ai nevoie de B1, indiferent de domeniul de activitate.
Have fun in UK.

View PostPlaton, on 13 august 2016 - 11:49, said:


Pai de ce sa mai vina inapoi daca el la varsta , este scarbit de Romania......

Păi e scârbit c-o crezut c-ajunge miliardar la 25 ani. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate