Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Glutamina

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012

 SOCRATE_MMXII, on 14 august 2016 - 09:13, said:

[...]
Studiul pus anterior, infirmă ceea ce spune Nelson Mandela. Consumul de glutamină nu modifică parametrii renali sau hepatici.
Ia pune aici citatul care infirmă, că nu am reușit să găsesc după o lectură sumară.

 Marius1789, on 14 august 2016 - 11:46, said:

M-am cam speriat când Nelson a spus așa ceva. Am să încep să iau glutamină și aștept să treacă luna asta să încep și cu creatina că am luat timp de 3 luni. Ajută la refacere că BCAA sau mai puțin?
când este administrat un aminoacid cu rol fundamental (buffer) în echilibrarea balanței acido bazice, cum să nu aibă efecte asupra ph-ului sângelui. Da, este un supliment care merită luat, doar să păstrăm mereu o rezervă de alcalinitate. să evite tutunul, stresul și alcoolul sunt primele la care s-ar putea gândi cineva.

#20
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Părerea mea e că un nivel de stres ridicat menține un pH acid al sângelui, tocmai pompării continue de cortizol în sistem. Asta e mult mai grav decât 20 grame de glutamină administrate zilnic.

Quote

When glutamate metabolism was examined, acidosis did not affect substrate uptake but did increase its conversion to ammonia, glucose, lactate, CO2, and lipid. The increase in 14CO2 from U-14C-glutamine and U-14C-glutamate found with cortex slices from acidotic animals could be explained by the CO2 production calculated to be associated with the enhanced conversion of these substrates to other products during acidosis. 14CO2 production from 1.2-14C-acetate was found to be significantly increased in alkalosis rather than acidosis. These studies suggest that in the rat, the rate at which glutamine is completely oxidized in the Krebs cycle is not a factor regulating renal ammonia production.

Spui experiența personală. Ai niște rezultate de laborator care să confirme asta sau cum ți-ai dat tu seama că pH-ul sângelui tău virează spre acid după consumul de glutamină?

#21
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 10.01.2012
stiu ca am citit intr-un document gasit pe net ca ingestia de glutamina perturba echilibrul acido bazic, iar rinichii sunt cei care tamponeaza acest efect. Dar nu mai stiu in ce studiu.

Nu sunt savant, deci tot ce pot sa fac este sa intuiesc ca daca in mod obisnuit rinichii compenseaza starile de acidoza metabolica pe de o parte preluand glutamina si pe de alta producand bicarbonat (o certitudine), sarcina lor ar fi proportional mai dificila daca cineva introduce voluntar in sistem glutamina.
Si da, m-am simtit mult mai rau cand am luat glutamina si eram infometat sau mancasem ceva mai multa proteina. Bine, eu am si probleme renale cronice.

Citatul nu prea are legatura cu discutia noastra, sau oricum ar fi nu stii sa il interpretezi.

#22
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Având în vedere că pH-ul sângelui în condiții fiziologice este undeva între 7.38-7.42, iar valoarea 7 este considerată neutră, este nevoie de multi factori până sângele să ajungă să aibă pH acid.
În corp aminoacizii au rolul si de menținere al pH-ului prin formarea sistemelor tampon, deci nu cred că administrarea lor ar aduce modificări în acest sens.
O altă chestie, referitor la studiul de pe ncbi, în primul rând acolo face referire la o sare a acidului glutamic si anume la glutamat, iar în al doilea rând, dacă glutamina voastră ajunge să intre în ciclul Krebs ați dat banii pe ea degeaba deoarece nu mai este folosită în scop structural ci energetic.

#23
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 NelsonMandela, on 16 august 2016 - 05:11, said:

Si da, m-am simtit mult mai rau cand am luat glutamina si eram infometat sau mancasem ceva mai multa proteina. Bine, eu am si probleme renale cronice.



Banuiesc ca depinde de la om la om. Eu, cand am luat glutamina, am simtit fix efectele ei pozitive, un somn mai bun, o recuperare mai buna, o stare mai buna. Cum s-a terminat glutamina cum au disparut si aceste efecte benefice.

#24
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 NelsonMandela, on 16 august 2016 - 05:11, said:

stiu ca am citit intr-un document gasit pe net ca ingestia de glutamina perturba echilibrul acido bazic, iar rinichii sunt cei care tamponeaza acest efect. Dar nu mai stiu in ce studiu.

Nu sunt savant, deci tot ce pot sa fac este sa intuiesc ca daca in mod obisnuit rinichii compenseaza starile de acidoza metabolica pe de o parte preluand glutamina si pe de alta producand bicarbonat (o certitudine), sarcina lor ar fi proportional mai dificila daca cineva introduce voluntar in sistem glutamina.
Si da, m-am simtit mult mai rau cand am luat glutamina si eram infometat sau mancasem ceva mai multa proteina. Bine, eu am si probleme renale cronice.
Păi spune așa, că tu ești cu rinichii-n pioneze și sufli și-n iaurt.

 NelsonMandela, on 16 august 2016 - 05:11, said:

Citatul nu prea are legatura cu discutia noastra, sau oricum ar fi nu stii sa il interpretezi.
Mda, tu ai „cunoștințe medicale temeinice”, dar nu poți dovedi ceea ce spui, decât pe bază de intuiție. E clar.
Dacă ceea ce spui tu ar fi adevărat, omul ar muri în 24 ore de la naștere.

Edited by SOCRATE_MMXII, 16 August 2016 - 09:57.


#25
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Băi, omul și-a spus punctul de vedere.
De parcă ai avea tu cunoștințe temeinice în ceva, doar ca dai si tu din cioc, doar de aia ii forum.
Omul avea dreptate ce ai pus tu acolo e un studiu ok, site de încredere, dar nu are legătură cu subiectul. Si pe de altă parte, dacă tot ai citat chestia aia, tu pricepi ceva din acel studiu ?

#26
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

 Spk96, on 16 august 2016 - 11:44, said:

Băi, omul și-a spus punctul de vedere.
De parcă ai avea tu cunoștințe temeinice în ceva, doar ca dai si tu din cioc, doar de aia ii forum.
Omul avea dreptate ce ai pus tu acolo e un studiu ok, site de încredere, dar nu are legătură cu subiectul. Si pe de altă parte, dacă tot ai citat chestia aia, tu pricepi ceva din acel studiu ?

Băi, omul a spus niște prostii.
Băi, dacă nici tu și nici el nu sunteți în stare să înțelegeți acea sinteză a studiului respectiv, puteți citi întregul studiul deoarece este disponibil.
Dacă nu pricepeam ce vrea să spună acel studiu, atunci nu puneam acel link.
Omul suferă de niște frustrări din cauza problemelor sale renale cronice ș-atunci „capra vecinului”.
Băi!

Edited by SOCRATE_MMXII, 16 August 2016 - 12:45.


#27
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Na, asa da, spune nene ca n-ai inteles nimic si mergem mai departe.

Edit: vezi ca ultimul post nu are nevoie de quote, dar banuiesc ca stiai deja asta.

Edited by Spk96, 16 August 2016 - 12:52.


#28
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Băi, ia d-aci:
Metabolic acidosis stimulates intestinal glutamine absorption: http://www.ncbi.nlm....pubmed/14675714
În care scrie clar că acidoza NU este dată de glutamină per se, dar crește transportul glutaminei în celulă.

Glutamine metabolism: Role in acid-base balance*: http://www.ncbi.nlm....pubmed/21706743
During metabolic acidosis, the kidney becomes the major site of glutamine extraction and catabolism.

Glutamine and Glutamate Metabolism across the Liver Sinusoid: http://jn.nutrition..../4/983.full.pdf
The liver shows net glutamine uptake after a protein-containing meal, during uncontrolled diabetes, sepsis and short-term starvation, but changes to net release during long-term starvation and metabolic acidosis.
Some  studies  report  a  small  net  release  of  glutamate  by  the  liver.  The  differential  expression  of  glutamine synthetase  (perivenous)  and  glutaminase  (periportal)  within  the  liver  indicates  that  glutamine  is  used  for  urea synthesis in periportal cells, whereas glutamine synthesis serves to detoxify any residual ammonia in perivenous cells.
Se vede, băi???
Băi, pă limba ta, băi: GLUTAMINA NU E CAUZA ACIDOZEI, cum susținea NelsonMandela, ci TRANSPORTUL GLUTAMINEI E INTENSIFICAT ÎN ACIDOZĂ DOVADĂ CĂ GLUTAMINA ARE ROL ÎN ECHILIBRAREA pH-ului. Băi!

Spusele lu' nea NelsonMandela ne dovedesc faptul că el nu știe, dar poate are ficatu' terci...

Edited by SOCRATE_MMXII, 16 August 2016 - 13:27.


#29
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013

 Spk96, on 16 august 2016 - 08:37, said:

Având în vedere că pH-ul sângelui în condiții fiziologice este undeva între 7.38-7.42, iar valoarea 7 este considerată neutră, este nevoie de multi factori până sângele să ajungă să aibă pH acid.
În corp aminoacizii au rolul si de menținere al pH-ului prin formarea sistemelor tampon, deci nu cred că administrarea lor ar aduce modificări în acest sens.
O altă chestie, referitor la studiul de pe ncbi, în primul rând acolo face referire la o sare a acidului glutamic si anume la glutamat, iar în al doilea rând, dacă glutamina voastră ajunge să intre în ciclul Krebs ați dat banii pe ea degeaba deoarece nu mai este folosită în scop structural ci energetic.

Si eu ce am zis, bai inteligentule ?

Te simt cam incordat.
Prost daca nu-i fudul, parca nu ii prost destul, ha ?
Ce zici ?
Buna zicala ?

Nu cred ca putem purta o discutie, nu esti apt pentru asa ceva.

Edited by Spk96, 16 August 2016 - 18:30.


#30
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Intelijentule, îi dădeai dreptate lui Mandela, care spunea, eronat binențeles, că Glutamina provoacă scăderea pH-ului, pupa-te-ar tata „dă dăjtept”.

 Spk96, on 16 august 2016 - 11:44, said:

Băi, omul și-a spus punctul de vedere.
De parcă ai avea tu cunoștințe temeinice în ceva, doar ca dai si tu din cioc, doar de aia ii forum.
Omul avea dreptate ce ai pus tu acolo e un studiu ok, site de încredere, dar nu are legătură cu subiectul. Si pe de altă parte, dacă tot ai citat chestia aia, tu pricepi ceva din acel studiu ?

 Spk96, on 16 august 2016 - 12:51, said:

Na, asa da, spune nene ca n-ai inteles nimic si mergem mai departe.


#31
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Avea dreptate in legatura ccu faptul ca ce ai pus tu acolo NU ARE LEGATURA cu ce disctuam noi aici.
Mie imi este foarte clar ce am zis.
Tie nu iti este ca ...

Edited by Spk96, 16 August 2016 - 21:35.


#32
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Ok. Eu am să iau 10g de glutamină pe zi timp de vreo 2 săptămâni și am să vă spun cum m-am simțit.

#33
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
@Marius1789: ia 10 grame înainte și 10 grame după antrenament.

@Spk96: las-o că măcăne. ;)

#34
Marius1789

Marius1789

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.07.2015
Ok..încerc cu 20g pe zi dar mă va ajunge 20 de zile..trebuia să cumpăr 2 cutii că sunt doar de 180g și 400g. Dacă iau 20g voi avea o recuperare mai bună? Oricum o să iau mult timp că e și pentru sistemul imunitar.
Dar cu creatina ce fac? Și pe ea o iau tot după antrenament...iau întâi glutamina și pe urmă iau și creatina sau invers?

Edited by Marius1789, 17 August 2016 - 14:27.


#35
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Creatina se ia cu 45-60 minute înainte de antrenament. Gutamina o iei cu 20 minute înainte de antrenament.

Băi, unde ești băi și Mandela, uită băi ce zice sfatulmedicului.ro despre Glutamină:

Quote

GLUTAMINA este un aminoacid semiesential (care poate fi sintetizat de organism dar in perioade de stres, traume, eforturi intelectuale este necesar aportul de glutamina din exterior). Glutamina este prezenta in fiecare celula a organismului uman. In cantitatea cea mai mare se afla in muschi, sange, fluidul cerebro-spinal, plamani si in tractul digestiv.

- antioxidant: stimuleaza sinteza de glutation
- reduce excesul de amoniac cerebral, utilizandu-l in sinteza acidului glutamic; excesul de amoniac este una din principalele cauze ale encefalopatiei portale si ale maladiilor neurodegenerative: boala Parkinson, maladia Alzheimer, epilepsie, schizofrenie, senilitate, deficit de atentie, scleroza multipla
- stimuleaza activitatea mentala - este singurul aminoacid care traverseaza membrana hematoencefalica; este considerat "carburantul” creierului; imbunatateste sinteza:
- acetilcolinei - neurotransmitator excitator implicat in controlul central al reglarii neuro-endocrine a somnului, invatarii si a memoriei
- glutamatului - participa la atenuarea durerii, reglarea greutatii, amplificarea gustului
- GABA - acidul gama aminobutiric - "arma cheie” a organismului impotriva stresului, insomniei, anxietatii, a imunitatii scazute)
- protector exceptional al sistemului digestiv in cancer, sindromul de permeabilitate intestinala, colita, boala Crohn, diaree, ulcer, consumul de antiinflamatoare nesteroidiene, infectii digestive, atrofia mucoasei intestinale (mentine nivelul imunoglobulinei A (IgA) care reduce atasarea bacteriilor patogene de celulele mucoasei intestinale)
- este sursa de energie primara pentru enterocite, colonocite si limfocite
- anticatabolic / anabolic, previne sindromul casectic, ajuta la refacerea organismului in stari patologice: arsuri, infectii, traume, interventii chirurgicale, tratamente cu glucocorticoizi
- favorizeaza sinteza de proteine si glicogen in ficat, refacerea si cresterea masei musculare prin mentinerea hidratarii celulare optime (volumul de fluid din celule)
- imunomodulator
- alcalinizant
- previne hipoglicemia (in ficat glutamina se transforma usor in glucoza cand nivelul sanguin al acesteia scade); reduce "pofta de dulce”
- reduce fibrozarea pulmonara
- adjuvant in tratamenul SIDA
- reduce efectele toxice ale radio si chimioterapiei
- reduce dorinta de a bea alcool si ajuta la recuperarea in sevraj alcoolic

Nelsoane recalibrează-ți măsurometru glutamic că-i dat peste cap.

Edited by SOCRATE_MMXII, 18 August 2016 - 09:11.


#36
Spk96

Spk96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 16.11.2013
Bai, acuma nu pot sa ma mai abtin, esti prost, pur si simplu.
Recomand piracetam e bun in caz de dislexie si retard mintal usor.
Nu esti in stare sa scoti dintr-o propozitie o idee. Am zis ca nu mai raspund, dar de acum chiar ca nu mai raspund.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate