Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Gazduire magazin online

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Tu ar trebui sa stii cam cat spatiu ocupa site-urile si sa poti aproxima cat de cat si traficul consumat pe luna in functie de vizitatori... Poti lua pachetul Start iar daca vezi ca e prea putin atunci sa faci upgrade. Ei recomanda Business SSD pentru ca ofera mai multe resurse, in special la ram. Un magazin daca are multi vizitatori si produse cam consuma ram destul de mult. Depinde si cat de bine e optimizat.
Uite aici resursele oferite in functie de pachet:

Quote

Pachetul Start HDD este recomandat pentru un nivel de maxim 15% CPU, 10 de procese simultane și maxim 256 MB RAM
Pachetul Personal SSD este recomandat pentru un nivel de maxim 25% CPU, 15 de procese simultane și maxim 256 MB RAM
Pachetul Business SSD este recomandat pentru un nivel de maxim 50% CPU, 20 de procese simultane și maxim 512 MB RAM
Pachetul Power SSD este recomandat pentru un nivel de maxim 75% CPU, 30 de procese simultane și maxim 1024 MB RAM
Eu zic ca poti incepe cu pachetul Start si daca vezi ca se misca mai greu site-ul sau se duce repede traficul atunci faci upgrade la un plan superior, platesti doar diferenta de pret.

#20
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
am studiat putin oferta mxhost si nu inteleg prea bine urmatorul lucru
daca imi transfer domeniul .ro ce il am la alta firma de hosting trebuie sa mai platesc odata ca si cum l-as inregistra din nou?
daca e al meu de ce trebuie sa mai platesc daca-l transfer?

sau care e diferenta intre transfer domeniu si schimbare nameservere?

Edited by vasilefi, 24 October 2016 - 18:26.


#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
De la mxhost vei primi nameservere noi, si trebuie sa mergi la vechiul host sa-i intrebi cum le schimbi, ca momentan ai la domeniu nameserverele lor. Asta-i tot.

#22
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
multumesc Eliana, m-am mai luminat cu diferitele notiuni
intre timp am descoperit ca administrarea o fac la rotld, tot acolo pot schimba si nameserverele

tiger, mi-ai spus sa incep cu pachetul minim si sa cresc in functie de cerinte.
voi face un blog wordpress si un magazin online bazat tot pe wordpress +woocommerce
am OBS. ca mai toti au oferta speciala pentru gazduire wordpress.
luand exemplu mxhost, ce poate face pachetul de 1.5 Euro cu doua situri wordpress atata timp cat recomandarea lor minima pentru Wordpress e 6.50 Euro?
nici nu stiu daca pot gazdui 2 situri cu acel pachet....nu mentioneaza
e ok sa fac teste dar nu as vrea sa pierd timp si bani si sa vad ca nu-mi merg siturile.
nici sa platesc 6.50 euro/luna nu-mi permit, cel putin nu de la inceput
as prefera sa-mi spuna cineva cu un blog daca functioneaza rezonabil folosind un pachet gazduire mai minim ca resurse si cost
cel putin la inceput, daca se dezvolta si are vizitatori e alta poveste

#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Raman la aceeasi parere: ia pachet minim si apoi faci upgrade in functie de cum cer site-urile. E cam greu de estimat de cate resurse are nevoie 2 site-uri, daca le ai optimizate atunci pot merge ok si pe un pachet minim.

Diferenta la pachetul dedicat WP e ca ofera mai multe resurse dedicate, dar daca nu ai un site cu trafic mare sau consumator de resurse atunci nu are rost sa dai bani mai multi. Trebuie sa intelegi ca nu prea exista o solutie exacta, adica tu sa zici ca vrei sa gazduiesti 2 site-uri si sa iti zica cineva vezi ca pachetul x e bun indiferent de trafic sau alte conditii(bine, iti poate recomanda un pachet dedicat pentru WP sau ceva mai scump). Fiind vorba de site-uri noi trebuie sa testezi si apoi vezi cam ce ar fi bun.

#24
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Pachetele alea de gazduire wordpress sunt doar de umplutura, probabil multi cauta pe google asa ceva si s-au gandit astia sa faca oferta speciala pentru habarnistii care nu stiu ca poti pune wordpress pe orice host.
Ia pachetul cu 1.5 euro, 2 domenii găzduite inseamna ca merg doua siteuri in cazul tau.

Edited by Mizu, 26 October 2016 - 10:12.


#25
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Vezi si oferta Xservers: nelimitat la domenii si trafic, gazduire pe SSD, IP dedicat.

Singurul minus ar fi ca pretul de 1 euro si ceva pe luna e pentru plata in avans pe 2~3 ani.

#26
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Folosesc cel mai ieftin abonament Xservers si nu mi-amintesc sa se fi intamplat sa le pice serverul in 5 ani.

Pe partea de suport au fost OK in 2~3 randuri cand am apelat la ei.

Edited by 159, 26 October 2016 - 16:45.


#27
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
multumesc de recomandari.
mxhost are resurse cam mici comparativ cu alti furnizori la partea de CPU, numar procese etc.
15% CPU la pachetul basic...25%...  poate ajunge
la suport nota 10, le-am scris duminica noaptea la 12 si pana la 2 mi-au raspuns.
mai citesc reviewuri la furnizorii sugerati de voi si ma decid.

#28
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
ElianaF, singurul lucru bun din ce ai spus este "mi s-au parut".

#29
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Xservers sunt ok... singurul lucru ce nu mi-a placut la ei e ca la un cont de gazduire am cerut sa ma mute pe alt server sau sa imi modifice niste chestii prin php pentru ca pe WP imi cam dadea eroarea 404 la unele pagini cand salvam niste setari sau faceam alte chestii si baietii mi-au trantit-o pe aia cu "pai asa avem serverele configurate" si apoi am vazut ca aveau pe site un pdf cu parametri tehnici. Asta e, a trebuit sa mut in alta parte.

#30
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Daca baietii de la Claus ar invata cum sa ofere suport tehnic mai ok + sa isi rezolve bug-urile din servere atunci da, ar merita.

#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
OMG Da! Astia de la claus au o politica interesanta in care le atragi atentia asupra unor probleme si prefera sa-ti dea tutorial de ocolire decat sa rezolve pur si simplu problema din server, parca ar fi masochisti si le place sa primeasca cat mai multe tickete la suport. Ultima asemenea experienta a fost cand am adaugat un domeniu din cpanel si s-a adaugat incorect in afara public_html. Le-am dat ticket deoarce din zeci de hosturi cu care am lucrat, doar la ei nu e corect setata calea pentru addon domain, dar ei in loc sa rezolve din server mi-au zis sa introduc manual calea catre public_html si sa adaug iar domeniul. M-a cautat si Claudiu Cadar sa ma intrebe daca am fost multumit de solutie, cred ca sunt pe lista lui neagra si toate ticketele mele trec pe la el. Cat am schimbat cu ei 5 mailuri puteau intra sa corecteze problema aia in cpanel.

Si mxhost au problemele lor, am fost si la ei cativa ani. Webhost perfect nu exista.

#32
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Asta da, nu exista hosting perfect. Am avut si eu cateva probleme mai mici la MxHost de cand sunt la ei, dar am deschis un tichet si imediat mi au raspuns si au rezolvat problema in timp util, chiar daca era noapte mi au raspuns in 20-30minute.

Cel mai ok e sa inveti sa administrezi un vps si apoi sa iti iei unul cu 5-6euro/luna. Nu mai ai partea de suport asigurata dar iti faci setarile dupa bunul plac.

#33
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Ia un vps, cu minim 10 euro/luna, cu ssd, cu procesor bun, cu cat mai mult ram, cu ssl.
Si ai mag online.
Restul sunt chestii de compromis si pentru demarare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate