Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

DESPRE ANVELOPE

* * * - - 8 votes
  • Please log in to reply
17784 replies to this topic

#16543
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostRobert_Kiran, on 01 februarie 2023 - 18:06, said:

Vestea proasta e ca sunt .... made în România!! Asa scrie pe ele:

E oare vreun impediment ca sunt fabricate în România?

Și tot made în România.
E vreun impediment? :D

Crezi că sunt făcute din cauciuc extras din mesteceni neaoși?
Și presat la rece, manual?

#16544
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostJermelescu, on 03 februarie 2023 - 17:06, said:

Sper sa nu fie chiar atat de rele pe zapada cum zic unii internauti, ca mai am de mers si in localitati montane pana la primavara, iar acum nu voi avea bani sa cumpar si cauciucuri de iarna.

Niciun cauciuc care nu are lamele ca cele concepute a fi de iarna, nu te ajuta cu absolut nimic pe zapada. Pentru ca rolul acelor lamele exact asta este, sa adunde zapada intre ele si astfel contactul nu mai e cauciuc-zapada ci zapada-zapada lucru care face ca aderenta sa fie mult mai buna. De asta nu inteleg unii dintre cei care circula cu cauciucuri de iarna uzate  de ce le derapeaza masina sau au probleme cu plecarea de pe loc. Pe gheata niciun cauciuc de iarna nu te ajuta....doar cele speciale cu tinte.

#16545
Jermelescu

Jermelescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.03.2009
Mersi frumos de sfaturi, siguranta e absolut pe primul loc si nu vreau sa fac niciun compromis in legatura cu asta.
Asa ca voi ramane cu astea all-season pe vara, iar saptamanile astea voi comanda Pirelli Scorpion Winter sau Continental WinterContact TS 850 P, ma mai documentez care sunt mai bune. Important e sa fie de iarna.

Mersi din nou si drumuri bune!

Edited by Jermelescu, 04 February 2023 - 16:05.


#16546
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Eu strict intre cele doua as alege Continental, sau Dunlop ori GoodYear. De fapt dupa ce am incercat mai multe marci din diferite categorii de pret de la mai multi producatori, am ramas fidel celor 3 marci si dupa ce am constatat cum se comporta vara pe carosabil ud si iarna pe zapada cele all-season, am ales sa folosesc doar cauciucuri de vara si de iarna.

#16547
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am luat azi o ditamai gropa plina cu apa si am reusit sa fac praf un cauciuc pe dreapta fata. Sunt anvelope de iarna, Bridgestone Blizzak DOT 2021, am cam 6000 de km cu ele, a doua "iarna".
Intrebarea este daca pot sa il inlocuiesc doar pe cel deteriorat sau trebuie schimbate 2?

#16548
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Inlocuiesti doar pe cea deteriorata tot cu Bridgestone acelasi profil si iarna urmatoare cele de pe fata le pui pe spate.

Edited by MKdens24kw, 04 February 2023 - 20:12.


#16549
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Bineinteles ca pun exact acelasi cauciuc LM005 205/55/17 95V XL. Dilema era daca 2 sau doar cel cu pricina.

#16550
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Doar  anvelopa cu pricina. Daca il cumperi acum va fi DOT 2022 cel mult ,garantat. Un an intre ele nu e diferenta mare.

Un link cu DOT 2021
https://www.anvelodr...r17-95v-xl.html

6000km cat au rulat pana acum nu e nici o jumatate de milimetru tocit.

Edited by MKdens24kw, 04 February 2023 - 20:27.


#16551
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018

View PostMiG29, on 04 februarie 2023 - 19:45, said:

Am luat azi o ditamai gropa plina cu apa si am reusit sa fac praf un cauciuc pe dreapta fata. Sunt anvelope de iarna, Bridgestone Blizzak DOT 2021, am cam 6000 de km cu ele, a doua "iarna".
Intrebarea este daca pot sa il inlocuiesc doar pe cel deteriorat sau trebuie schimbate 2?
Si verifici bine janta. Daca iti trage de volan, verifici si geometria. Daca ai Casco, poti sa il faci si pe casco daca ai extraoptiunea asta.

#16552
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.09.2013
Am vazut azi X6 cu anvelope de iarna Sailun....nu au mai fost bani de cauciucuri....Incredibil!

#16553
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View Postofficer_nats, on 05 februarie 2023 - 21:18, said:

Si verifici bine janta. Daca iti trage de volan, verifici si geometria. Daca ai Casco, poti sa il faci si pe casco daca ai extraoptiunea asta.
Am CASCO si am extraoptiune anvelope si jante dar e 100eur pe eveniment fransiza. Nu cred ca merita sa imi bat capul pentru 200 de lei diferenta mai ales ca o sa creasca sigur pretul la reinoire. Janta pare ok vizual, acum am rezerva (205/55/16) un Goodyear de vara cu limita de 80km/h conform autocolantului atasat. Am mers cam 10 km cu ea si nu trage volanul deloc. Oricum cand ma duc la vulcanizare o sa verific si janta. Sper sa fie doar atat.

#16554
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

View PostJermelescu, on 02 februarie 2023 - 18:56, said:

Salutare!

Trebuie sa imi vina saptamanile astea masina, un SsangYong Rexton, iar el va avea cauciucuri all-season.
Ma gandeam sa le tin pana la vara, urmand ca apoi sa iau 4 de vara si 4 de iarna.
Uitandu-ma la specificatii, 255 60 R18 108H, pentru vara am gasit doar HANKOOK Dynapro HP2 RA33 si KUMHO Crugen Premium KL33, iar pentru iarna cele mai bune par Pirelli Scorpion Winter.
Ei, bine, cautand pareri pe internet despre astea 3, la cele de vara destui se plang ca aderenta pe umed e inexistenta, iar la Pirelli-uri ca ar fi pericol. Nu toti sunt de acord, dar destui cat sa bata la ochi.
Daca aveti careva experienta cu anvelopele astea, va rog sa mi le impartasiti si mie.
Si, daca tot suntem aici, am gasit anvelope mai serioase, dar cu indice de greutate si/sau viteza mai mari. Cat ar afecta confortul la drum daca in loc de 108H as alege 108V/W sau 112H/V/W?

Mersi si seara faina!
Salut.Iti recomand astea.Le-am avut pe fosta masina,le am si pe actuala.0 reprosuri.
https://www.anvelope...r18-112v-954513 (nu neaparat dupa acest site)

#16555
oregano

oregano

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 14.03.2020

View Postraducut123, on 05 februarie 2023 - 21:39, said:

Am vazut azi X6 cu anvelope de iarna Sailun....nu au mai fost bani de cauciucuri....Incredibil!

Nu mai fi asa socat. Sunt aprobate de UE.
Esti in siguranta si cu alea.
Greu scapati unii de numarat banii altora :)
Sa vezi ce roz e viata dupa aia.

#16556
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
Am pus azi anvelopa noua. Se strambase si janta un pic, dar s-a indreptat fara probleme.

#16557
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am un Evoque Si4 cu jante pe 19" si anvelope Nokian bune de iarna, mai merg un an lejer.
Jante de 20" ce asteapta anvelope de vara. Merg normal, nu fac curse pe sosea, e musai sa ma uit la anvelope de 1000 de lei bucata (vezi dom'le ai bani de Evoque e de porc sa pui anvelope de buget)?

https://www.compari....da-b/?orderby=1

Am vazut destui care au anvelope de iarna folosite vara pe masini mult mai grele/mari. Fiecare cu bucataria lui, eu mai am o masina de intretinut si nu as vrea sa arunc aiurea cu banii, nu ma intereseaza comentariile rautacioase ca nu am bani pentru anvelope.
Mai pot pune all-seasons pe unul dintre seturile de jante, pe celalalt sa il vand si... asta e.
Ce anvelopa ati pune (minim) din lista atasata? Ca marca.

#16558
Elenistic

Elenistic

    Distrug pesedisti pe banda rulanta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,803
  • Înscris: 19.06.2017
Strict din lista atasata in cel mai rau caz as pune Landsail, niste chinezarii care au inceput sa se descurce onorabil si au review-uri bune.

Daca ar fi sa iau ceva mai scump as pune Nexen.

Nu gasesti nimic de la Kumho pe dimensiunea asta? Sunt mai ok decat Nexen.

Edited by Elenistic, 09 February 2023 - 14:29.


#16559
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Cauta-le pe fiecare in "tirelab" cu lupa dreapta sus si iti faci o idee...
https://www.thetirel...ial-ecosport-2/

#16560
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View Postdanghetau, on 09 februarie 2023 - 14:18, said:

Ce anvelopa ati pune … din lista atasata?


Toyo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate