Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

exista virusi pe iOS?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
salutare!!

aseara navigand pe iPhone am intrat pe un site sa ma uit la meciul din supercupa.. pana sa imi intre in meci m-au bombardat cu fel si fel de adds de la ei ca iPhone-ul este infectat bla bla am dat anuleaza la tot etc nu am intrat pe ele mai departe... ok dupa am instalat ADB Plus pt Safari si merge ok mai scapa cate-un ad el dar in general ruleaza bine.. insa odata cu cele intamplate eram curios sa stiu daca exista virusi pe iOS ? adica se poate sa fi luat ceva? e nevoie sa dau o scanare pt siguranta mea? am auzit zvonuri cum ca n-ar fi virusi pt iOS este adevarat?

Edited by VladyR10, 10 August 2016 - 12:36.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Da, exista si pe iOS. Dar nu sunt sigur daca pot infecta device-uri fara jailbreak.
Si oricum, nu stiu de ce si-ar mai face cineva jailbreak cand automat isi da pe gratis si accesul la cardurile de debit/credit.

Edited by Hider141, 10 August 2016 - 12:45.


#3
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
al meu e cel original fara modificari jb etc :D deci sa inteleg ca scap astfel? Posted Image

#4
Motansky

Motansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.08.2016
Pune aici siteul cu meciul sa vad cat ad sare pe mine: wm10.

#5
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
http://tvmoca.net/pro-tv ... acesta era site-ul.

#6
Motansky

Motansky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 06.08.2016
bet385... trackinit...game-in....
Altfel n-ar mai fi gratis, nu? :D

Edited by Motansky, 10 August 2016 - 12:59.


#7
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
bine.. n-am avut probleme cu el sau ceva.. nu am nici jb pe el dar parca as da o scanare de curiozitate.. ce AV free si ok sa folosesc de pe AppStore?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Ca ai vazut tu sunt reclame scareware - sperie utilizatorii ca sunt virusati si sunt invitati sa descarce un soft care va scoate virusul din aparat - exista pe toate platformele - ba unele programe din Store au si ele reclame din astea in ele.

Exista virusi - au fost cazuri de aplicatii virusate chiar in iTunes - dar sunt rare si de obicei se remediaza repede problema.

#9
VladyR10

VladyR10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 14.05.2011
asadar, in concluzie, are rost sa-i dau o scanare? daca da, ce AV sa folosesc din ograda AppStore?

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008
Nu, nu are rost.
Daca ar fi sa ma iau dupa fiecare reclama tip scareware ce se deschide la accesarea multor site-uri romanesti de stiri ar trebui sa folosesc concomintent cate 5 solutii AV pe telefonul meu. Si eu am smartphone cu Android, un sistem mult mai deschis decat iOS.

Edited by Hider141, 10 August 2016 - 13:24.


#11
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Sansele sa iei virusi pe iOS sunt nule, atata timp cat nu ai jailbreak. Excluzand atunci cand exista o vulnerabilitate foarte mare, anuntata pe site-urile de specialitate sau cand instalezi certificate.

Pe Android se pot lua virusi doar daca instalezi APK-uri din surse nesigure, in rest, tot la fel, sansele sunt nule, excluzand atunci cand exista vulnerabilitati, anuntate pe site-urile de specialitate.

Sistemele de operare sunt sigure, problema e sa te duca capul sa nu instalezi orice cacat pe android, si sa nu ii faci jailbreak iPhoneului.

Edited by queron, 10 August 2016 - 13:45.


#12
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu iti dai nici un card de credit gratis cu jailbreak, daca stii ce sa instalezi. Am jb de 3 ani si n-am avut nici o treaba cu el.

#13
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

 queron, on 10 august 2016 - 13:41, said:

Pe Android se pot lua virusi doar daca instalezi APK-uri din surse nesigure, in rest, tot la fel, sansele sunt nule, excluzand atunci cand exista vulnerabilitati, anuntate pe site-urile de specialitate.
Ohh really? O aplicatie care iti poate citi toate sms-urile e un virus? Stiai ca aplicatia de facebook iti poate citi orice sms din telefon, inclusiv pe alea pe care le primesti de la banca pentru o autentificare mai securizata pe internet? Stiai ca e pe google play, sursa sigura? Stiai ca poti sa pui o astfel de aplicatie fara nicio grija pe google play? Doar te intreaba pe anumite versiuni mai noi daca lasi aplicatia sa-ti acceseze toate sms-urile, iar in cele vechi nici nu te intreaba, doar iti zice cand o instalezi, iar 90% dintre utilizatori nu inteleg permisiunile alea.

Edited by andy1992, 10 August 2016 - 13:55.


#14
queron

queron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,480
  • Înscris: 31.01.2016
Am Android 6.0.1 si toate aplicatiile ma intreaba permisiunile. Repet, trebuie sa stii ce sa instalezi, nu am avut antivirus nici pe Windows nici pe Android si nici pe iOS, si nu am avut vreodata virusi.

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,857
  • Înscris: 06.01.2008

 vince085, on 10 august 2016 - 13:52, said:

Nu iti dai nici un card de credit gratis cu jailbreak, daca stii ce sa instalezi. Am jb de 3 ani si n-am avut nici o treaba cu el.
Daca stii ce sa instalezi...si ce te faci cand jailbreak-ul in sine e problema? Sau n-ai auzit de scandalul cu solutia de jailbreak pentru iOS 9.3.3 a celor de la Pangu? ->http://www.slashgear...ccess-31450157/

 andy1992, on 10 august 2016 - 13:52, said:

Ohh really? O aplicatie care iti poate citi toate sms-urile e un virus? Stiai ca aplicatia de facebook iti poate citi orice sms din telefon?
Asta cam pute a "tinfoil hat people".
Facebook a introdus o noua functie prin care poti folosi aplicatia Messenger pentru a trimite si sms-uri, in locul aplicatiei implicite din Android. DE AIA iti cere acces la sms-uri, nu ca sa-ti vada conversatiile cu amanta (sau amantul).

#16
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Pe Android nu antivirusii sunt problema, ci chestiile native de care se poate profita foarte usor fara sa-si dea seama userul.

 Hider141, on 10 august 2016 - 13:58, said:

Asta cam pute a "tinfoil hat people".
Facebook a introdus o noua functie prin care poti folosi aplicatia Messenger pentru a trimite si sms-uri, in locul aplicatiei implicite din Android. DE AIA iti cere acces la sms-uri, nu ca sa-ti vada conversatiile cu amanta (sau amantul).
Serios? Am dat un exemplu general. Daca tu te simti in siguranta ca orice aplicatie iti poate citit smsurile din telefon e problema ta. Eu nu ma simt, iar Facebook ar fi ultima compania care mi-ar citi sms-urile. Eu fac aplicatii Android si stiu exact cum poti profita de sistemul asta de operare foarte usor. Sunt chestii mult mai periculoase decat virusii pe care ii instaleaza 1 la 1 milion de useri. Astia care fac antivirusi le stiu cel mai bine. Poti de exemplu sa directionezi userii pe fel de fel de siteturi cand vrei tu, de exemplu cand iti dezinstaleaza aplicatia. Nu e ceva nativ, e un abuz pe care nu-l fixeaza nimic. De fapt am vazut chiar antivirusi de Android care sa faca asta.Posted Image Nici nu mai zic ca sunt o gramada de aplicatii pe google play care fac asta. Deci google play nu e atat de sigur pe cat crede orice average Joe.

Edited by andy1992, 10 August 2016 - 14:08.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca o dati in offtopic.

Una este culegerea de date de catre aplicatii oficiale si alta insemna virusi.
Daca o aplicatie are nevoei de anumite date din telefon isi cere permisiunea - ii dai sau nu. Evident daca dai nu, nu se va instala, sau va functiona limitat - o versiune mai veche.
Dar, INTREABA, si tu ai optiunea sa o lasi sau nu.

Un virus se instaleaza fara permisiune, ascuns si nu intreaba nimic. ia si gata.

Atat Google Play cat si iTunes au avut aplicatii virusate in store. Pur si simplu e aproape imposibil sa le verific pe toate - au si recunoscut asta. nu e nevoei de jailbreak - din moment ce le instalezi oficial.
Dar cum se gaseste una, se iau masuri.

#18
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 andy1992, on 10 august 2016 - 14:03, said:

Deci google play nu e atat de sigur pe cat crede orice average Joe.
Asa si? ce sa facem? renuntam la smartphoane? Ala nu e bun, celalalt nu e bun... Ma bate gandul sa imi iau unul din asta dar mi-e sa nu-i viruseze careva releele si rezistoarele din el Posted Image
Attached File  telefon-fix-cu-disc1.jpg   64.47K   13 downloads

Edited by Darkman48, 10 August 2016 - 16:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate