Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mini SUV

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Borknaghar

Borknaghar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.11.2006
As dori sa achizitionez un mini-suv pe care sa-l folosesc cam 80% pe asfalt si 20% pe drumuri de tara (cu sau fara zapada in functie de sezon). M-am gandit la un Suzuki SX4 pe benzina , 1.6L cam din perioada 2007-2009, nu caut unul nou-nout. Prefer benzina pentru ca uneori iarna va face  drumuri mai scurte, si oricum nu va avea rulaj foarte mare.M-ar interesa sa stiu daca este  o achizitie recomandabila, care ar fi alternativele (modele ) si cam in ce marja de pret ar trebui  sa ma incadrez. In plus  este recomandabil sa cumpar unul adus de afara la care sa platesc apoi taxele , sau sa caut pe piata din Romania ?

Edited by Borknaghar, 10 August 2016 - 10:58.


#2
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Sandero Stepway

#3
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Totul depinde de bugetul tau ... daca-i pui si gpl nu te mai doare capul nici cu pretul combustibilului. Ca masina noua, m-as duce spre un Vitara 1.6, dar probabil aici nu e cazul, daca ai zis de sh ... totul tine de banii pe care ii ai. Vezi piata, fa calculele si trage linie, unde iesi mai ieftin.

#4
Borknaghar

Borknaghar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.11.2006

 shymano, on 10 august 2016 - 11:10, said:

Totul depinde de bugetul tau ... daca-i pui si gpl nu te mai doare capul nici cu pretul combustibilului. Ca masina noua, m-as duce spre un Vitara 1.6, dar probabil aici nu e cazul, daca ai zis de sh ... totul tine de banii pe care ii ai. Vezi piata, fa calculele si trage linie, unde iesi mai ieftin.

Va fi a doua masina , de aceea am spus ca nu va avea rulaj foarte mare, si caut ceva SH. Din cate stiu eu la Suzuki daca e masina noua si montezi GPL pierzi garantia

#5
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Kia Sportage, Daihatsu Terrios, Suzuki Jimny sunt mai aproape de SUV decat SX4. Au si garda la sol ceva mai mare ceea ce te ajuta daca zapada e mai mare putin.

Edited by PoeOvidiu, 10 August 2016 - 11:48.


#6
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Nu o pierzi, ba din contra, la cerere ti-o pot monta chiar ei. Am intrebat eu, cand am fost la un drive-test cu asta noua. Am mers cu Vitara 1.6 si cu Sportage-ul asta nou (abia venise masina in tara, ultimul model abia aparut). Kia este cu multe clase peste Suzuki, dar prea e balena si la pret e dublu ...

Edited by shymano, 10 August 2016 - 11:50.


#7
Borknaghar

Borknaghar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.11.2006
Ok , ms pentru parari. Referitor la piata de SUV-uri  din Romania comparativ cu cea din afara , ar fi bine sa evit masinile rulate in Romania  sau este doar  o prejudecata?

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Cum iti e norocul. SH e o loterie, masinile bune-bune sunt rare si dispar repede.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
daca e sa iei ceva nou atunci Vitara sau Tucson sunt cele mai accesibile

 arab, on 10 august 2016 - 12:34, said:

Cum iti e norocul. SH e o loterie, masinile bune-bune sunt rare si dispar repede.
prostii, totul tine de pret pt. ca orice masina se poate repara si chiar si alea bune-bne si rare se strica

Edited by Kroghy, 10 August 2016 - 14:11.


#10
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
suzuki SX4 gasesti si in varianta awd.

#11
Borknaghar

Borknaghar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 04.11.2006

 sanderoalex, on 10 august 2016 - 14:58, said:

suzuki SX4 gasesti si in varianta awd.

M-as multumi cu o masina la care sa cuplez 4wd doar cand este nevoie, din cate stiu eu sunt trei optiuni aici:2wd,automatic, si 4wd permanent

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu cred ca mai exista masini de 4x4 la care cuplezi numai la nevoie cum era Dacia papuc si Aro 10. Acum toate masinile 4x4 au cuplare automata.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Kroghy, on 10 august 2016 - 16:58, said:

Nu cred ca mai exista masini de 4x4 la care cuplezi numai la nevoie cum era Dacia papuc si Aro 10. Acum toate masinile 4x4 au cuplare automata.
Crezi prost. Eu merg doar in 2x4. Si la nevoie in 4x4. Auto sau cuplez diferentialul central. Manual.

Si e doar un Duster benzinar. NU te mai lua dupa toti "priceputii" de pe SP.

Edited by bumpocbum, 04 September 2016 - 20:37.


#14
lucianer75

lucianer75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 19.02.2012
Un Suzuki SX4 sau Fiat Sedici(aceeasi masina). Eu am Terios de nou din 2008 cu 98000 km pe bord acum si gpl de la 21.000. Nu regret o secunda alegerea facuta.  Abia anul asta am schimbat niste bucsi pe spate (20-50ron/buc). Ai sa gasesti pe OLX cateva oferte. Oricum,  nici o masina nu o cumperi fara un control riguros pe rampa intr-un service.

#15
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Cu tot respectful, Suzuki SX4 (sau Fiat Sedici) n-are ce cauta in offroad.
Pe asfalt jos palaria, cu motorul Fiat 1.9 JTDi(parca)  manca jar, dar in afara soselei e praf(chiar si 4x4). Foarte rigida, greu tare cu denivelarile.
Aveam cateva la servici mai demult, si la toti colegii se schimbau placutele de frana la aprox 10k km,   chiar si discurile la unul care a lungit-o cu schimbul...

#16
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Omul a zis ca pe drumuri de tara. Colegii tai nu prea stiau cum se merge cu o masina.
Tot la un SX4 ma gandesc si eu,din ce am citit pare in regula,mai ramane sa il vad pe viu

#17
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006

 Borknaghar, on 10 august 2016 - 10:55, said:

As dori sa achizitionez un mini-suv pe care sa-l folosesc cam 80% pe asfalt si 20% pe drumuri de tara (cu sau fara zapada in functie de sezon). M-am gandit la un Suzuki SX4 pe benzina , 1.6L cam din perioada 2007-2009, nu caut unul nou-nout. Prefer benzina pentru ca uneori iarna va face  drumuri mai scurte, si oricum nu va avea rulaj foarte mare.

Daca gasesti unul intretinut eu zic ca nu e o alegere rea. Eu am avut un SX4 benzina din 2008 si in sase ani am facut cam 240.000 km fara probleme majore.
Pentru detalii vezi jurnalul de bord de pe acest forum sau de pe forumul dedicat. :)

#18
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Uitati de SX4 daca vreti sa iesiti de pe sosea.  Fiat Panda 4x4 e cel mai bun mini-SUV din lume.  Luati si probati inainte sa dati banii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate