Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[REZOLVAT] Video tearing linux mint 17.3 kde

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
AM un video tearing de te doare capul,inainte nu facea asa ,am dezistalat si instalat xorg drivers,sters ultimul kernel,am instalat compton,si nimic,pe net vad ca cele mai multe solutii sunt pentru cei cu placi video nvidia dar eu am un ati hd4670

#2
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015
Intra la Startup aplications, apasa butonul add, si scrii la name compton, iar la command adaugi compton --backend glx --paint-on-overlay --vsync opengl-swc. Dai save, apoi restart.
Mie mi-a functionat metoda asta pe toate distributiile Ubuntu sau Debian, indiferent de ce placa video am avut.

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Te-ai jucat cu setarile de aici?

Attached Files



#4
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Salut, @Anonymous1986 !
E binecunoscuta problema driverelor de la ATI in Linux, de aceea ai cateva optiuni:
1) baga stick-ul USB/dvd-ul cu Linux Mint 17.3 kde in laptop/PC si vezi daca se instaleaza automat driverul placii video;

2) deschide Driver Manager
[ https://i.imgur.com/pEAyT0m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si vezi daca exista driverul placii video ATI HD4670;
daca nu ai instalat Driver Manger, il poti instala din Linia de Comanda

Quote

sudo add-apt-repository ppa:noobslab/mint

Quote

sudo apt-get update

Quote

sudo apt-get install mintdrivers
[ https://i.imgur.com/uB9fOOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3) daca nu exista driver pentru placa video ATI HD4670, atunci schimb-o cu una de la nVidia.

Edited by mot_3311, 10 August 2016 - 08:35.


#5
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Nu am setarile acela ca in screen,la mine e decat display configuration si screenlocker,iar cealalta solutie :am adaugat la startup dar nu are niciun efect.

#6
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Mda...cred ca doar 18 foloseste plasma Posted Image

Cel de pe ATI slabe sanse sa mearga, am vazut ca suporta pana la kernel 3.4.

Ia pune rezultatul putin
lspci | grep -e VGA -e 3D

Edited by xxvirusxx, 10 August 2016 - 08:46.


#7
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

View Postmot_3311, on 10 august 2016 - 08:35, said:

Salut, @Anonymous1986 !
E binecunoscuta problema driverelor de la ATI in Linux, de aceea ai cateva optiuni:
1) baga stick-ul USB/dvd-ul cu Linux Mint 17.3 kde in laptop/PC si vezi daca se instaleaza automat driverul placii video;

2) deschide Driver Manager
[ https://i.imgur.com/pEAyT0m.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si vezi daca exista driverul placii video ATI HD4670;
daca nu ai instalat Driver Manger, il poti instala din Linia de Comanda



[ https://i.imgur.com/uB9fOOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3) daca nu exista driver pentru placa video ATI HD4670, atunci schimb-o cu una de la nVidia.
Am incercat din linia de comanda,rezultatul este ca folosec ultimile drivere mint iar in drivers manager nu apare nimic ,e goala casuta iar jos crie ca:No propitary drivers are in use,pana acum cateva saptamani a mers fara probleme,as vrea sa rezolv asta fara sa trebuiasca sa reinstalez sistemul

#8
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAnonymous1986, on 10 august 2016 - 08:08, said:

eu am un ati hd4670
Am incercat si eu acum lm 17.3 kde, insa nu am video tearing, si asta fara sa instalez compton sau sa fac vreo modificare in sistem.
Placa mea video este ati radeon hd 6550d. Incearca ceva bazat pe mate sau xfce.

Daca si pe astea iti face figuri, inseamna ca ai tu o placa mai ciudata.

Edited by Cristi_E, 10 August 2016 - 09:18.


#9
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Este de la vreo setare ceva deoarece acest video tearing nu exista pana acum cateva sapamani,cu aceeasi placa folosind aceeasi distributie,daca acum as reinstala sistemul sunt convins ca nu va mai exista video tearing
Cred ca asat am sa fac,sa reinstalez sistemul

Edited by Anonymous1986, 10 August 2016 - 09:20.


#10
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

View Postxxvirusxx, on 10 august 2016 - 08:44, said:

Mda...cred ca doar 18 foloseste plasma Posted Image

Cel de pe ATI slabe sanse sa mearga, am vazut ca suporta pana la kernel 3.4.

Ia pune rezultatul putin
lspci | grep -e VGA -e 3D
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730 XT [Radeon HD 4670]

#11
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012

View PostAnonymous1986, on 10 august 2016 - 08:47, said:

Am incercat din linia de comanda,rezultatul este ca folosec ultimile drivere mint iar in drivers manager nu apare nimic ,e goala casuta iar jos crie ca:No propitary drivers are in use,pana acum cateva saptamani a mers fara probleme,as vrea sa rezolv asta fara sa trebuiasca sa reinstalez sistemul
Daca scrie "No propitary drivers are in use" este car ca video tearing-ul e de la lipsa driveruui placii video.
Daca ai facut upgrade in Linia de Comanda, posibil ca unele update-uri sa fi afectat driverul generic al placii video.
Incearca un dis-upgrade in Linia de Comanda, poate va disparea video tearing-ul.

Anonymous1986 said:

02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730 XT [Radeon HD 4670]
Asta inseamna ca exista driver pentru paca video !
Dar e o problema cauzata de la utimul update al distributiei;
asta datorata lipsei suportului de drivere ATI pentru Linux.
Cred ca ai doar doua optiuni:
1) faci dis-upgrade in Linia de Comanda
2) reisntalezi sistemul de operare.

#12
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
placile din seria HD4000 nu mai au suport de la ATI nici pe windoz nici pe linux de catva timp (driverul vechi nu merge pe distributiile noi de la o versiune de xorg in sus) si doar driverul open source e disponibil pentru ele. Cred ca si interesul comunitatii de a lucra la drivere pentru placi vechi de 8 ani e minim asa ca soarta placii cred ca e clara. Nu ai scris daca e o placa in laptop sau in desktop. Daca e la laptop ai ghinion, poate ca trebuie schimbat oricum ca e vechi, daca e la desktop scoti placa si pui una nvidia si problema e rezolvata. Cred ca ultima versiune de Ubuntu la care driverul proprietar mergea e 12.04 dar nu sunt sigur ca updatat mai merge.

Edited by chilly willy, 10 August 2016 - 10:16.


#13
AnbuBlack

AnbuBlack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 25.01.2012
Posibil ca placa ta video să numai aibă suport în ultima versiune a driverului proprietar (AMD Catalyst) și atunci va trebui să intalezi driverul open-source: xserver-xorg-video-ati.

Pentru a instala driverul open-source procedezi în felul următor:

sudo apt-get --purge remove fglrx
dpkg -l | grep "ii" | grep radeon
sudo apt-get install xserver-xorg-video-radeon xserver-xorg-video-ati xserver-xorg-video-all

Decomentezi (ștergi # din fața liniei) linia care conține blacklist radeon(blacklist radeonfb) din /etc/modprobe.d/blacklist-framebuffer.conf

ex:
#blacklist radeon
în
blacklist radeon

La fel procedezi și în cazul etc/modprobe.d/fbdev-blacklist.conf.

Faci update la init

sudo update-initramfs -u



#14
mot_3311

mot_3311

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 16.08.2012
Daca nu merge nici cu driverul open-source @initiatorul este obligat sa schimbe placa video ATI Radeon HD 4670 cu o ata placa video ce are suport Linux.
Probabil ceva de la nVidia.

#15
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostAnonymous1986, on 10 august 2016 - 09:19, said:

Este de la vreo setare ceva deoarece acest video tearing nu exista pana acum cateva sapamani,cu aceeasi placa folosind aceeasi distributie,daca acum as reinstala sistemul sunt convins ca nu va mai exista video tearing
Cred ca asat am sa fac,sa reinstalez sistemul
Nu reinstala sistemul din cauza unor setări proaste! Fă un alt cont de utilizator și intră pe acel cont să vezi cum se comportă. Dacă pe noul cont nu ai tearing, înseamnă că setările contului tău sunt de vină, le poți șterge și avea setările implicite (cum are contul nou de user).
Dacă nu știi cum:
- adăugare nou cont user: http://forum.softped...zatori-grupuri/
- resetare setări la cele inițiale, native, default (obții un sistem virgin, ca după fresh install): http://forum.softped...te-de-wm-linux/

#16
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

View Postshogun1, on 10 august 2016 - 17:04, said:

Nu reinstala sistemul din cauza unor setări proaste! Fă un alt cont de utilizator și intră pe acel cont să vezi cum se comportă. Dacă pe noul cont nu ai tearing, înseamnă că setările contului tău sunt de vină, le poți șterge și avea setările implicite (cum are contul nou de user).
Dacă nu știi cum:
- adăugare nou cont user: http://forum.softped...zatori-grupuri/
- resetare setări la cele inițiale, native, default (obții un sistem virgin, ca după fresh install): http://forum.softped...te-de-wm-linux/

Am creat alt cont si nu exista video tearing pe celalalt

#17
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
E clar ca se datoreaza setarilor personale (din /home/user), sterge aceste setari, log out- log in sau reboot, personalizezi iar sistemul dupa plac.

#18
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

View Postshogun1, on 11 august 2016 - 09:17, said:

E clar ca se datoreaza setarilor personale (din /home/user), sterge aceste setari, log out- log in sau reboot, personalizezi iar sistemul dupa plac.

Asta am si facut,Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate