Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Master in Danemarca

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Buna! Doresc sa urmez un master in Danemarca in domeniul artei, stiti cumva daca statul danez oferă burse studentilor? Va intreb deoarece eu stau cam prost cu banii si dupa calculele mele nu cred ca m-as putea descurca singura. Am auzit ca te poti angaja si part-time ca sa castigi niste banuti. Este/ a fost cineva in situația mea? Daca da, cum v-ati descurcat?

#2
MihaiValentin

MihaiValentin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 08.04.2013
Din cate stiu invatamantul superior este gratiut in Danemarca, cel putin licenta stiu sigur. Ia legatura cu cineva de la EDMUNDO si te va ajuta sa ajungi acolo Posted Image Este o organizatie / fundatie etc. ce se ocupa cu asa ceva. https://www.edmundo.ro/
Aveam si o carte de la ei cu toate facultatile din strainatate, costuri, cati bani poti castiga part-time etc..  In fine, daca iei legatura cu cineva de la ei te vor pune in tema si poate ajungi sa iei legatura si cu un student roman plecat in Danemarca, cu ajutorul lor ca sa vezi ce si cum Posted Image Succes.

Edited by MihaiValentin, 10 August 2016 - 01:32.


#3
gyan338

gyan338

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 05.09.2011
Buna

Nu cunosc situatia in detaliu, insa la o cautare rapida am gasit cateva programe de finantare. De obicei, pentru bursele oferite de universitati poti aplica implicit, o data cu candidatura pentru programul de studii, iar pentru cele externe iti trebuie o candidatura separata. Ambele necesita multa munca de cautare pe cont propriu, ceea ce mai afli de pe un forum sau de la expozitiile anuale de la Sala Palatului le consider a fi mai degraba prostioare (concurenta mare, publicitate redusa).

Analizeaza in ce masura programul de master ales iti permite sa lucrezi, ar putea fi foarte solicitant, si nu ai certitudinea ca gasesti un loc de munca. O alternativa ar fi sa muncesti pana strangi suficienti bani, si apoi te inscrii.

Ai vrea sa incepi masterul in 2017 ? Ai terminat licenta ?

Multa bafta.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O fi greu sa cauti pe net?
Nicaieri in lume nu sunt subventionate masteratele si doctoratele.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In Romania sunt. Subventia insemnand ca nu costa scoala.

Edited by neagu_laurentiu, 10 August 2016 - 06:40.


#6
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View PostFriskey, on 10 august 2016 - 04:29, said:

O fi greu sa cauti pe net?
Nicaieri in lume nu sunt subventionate masteratele si doctoratele.

In SUA sunt.

#7
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostFriskey, on 10 august 2016 - 04:29, said:

Nicaieri in lume nu sunt subventionate masteratele si doctoratele.
In majoritatea tarilor civilizate sunt, aici intrand si Tarile Nordice.

View Postyonikzza, on 09 august 2016 - 22:40, said:

stiti cumva daca statul danez oferă burse studentilor?
Nu ai studiat situl dedicat?

http://studyindenmark.dk/

#8
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Nicaieri in lume nu sunt subventionate masteratele si doctoratele.
wtf?
doctaratul presupune cercetare, cercetare pentru care esti platit, fiind practic angajat al respectivei universitati (nu extraordinar de mult, dar cat sa te poti intretine - ma rog, mai sunt si exceptii gen ETH care platesc destul de mult).

#9
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

View PostMihaiValentin, on 10 august 2016 - 01:32, said:

Din cate stiu invatamantul superior este gratiut in Danemarca, cel putin licenta stiu sigur. Ia legatura cu cineva de la EDMUNDO si te va ajuta sa ajungi acolo Posted Image Este o organizatie / fundatie etc. ce se ocupa cu asa ceva. https://www.edmundo.ro/
Aveam si o carte de la ei cu toate facultatile din strainatate, costuri, cati bani poti castiga part-time etc..  In fine, daca iei legatura cu cineva de la ei te vor pune in tema si poate ajungi sa iei legatura si cu un student roman plecat in Danemarca, cu ajutorul lor ca sa vezi ce si cum Posted Image Succes.
Ca e gratis probabil stie, intreba de bursa ca sa isi acopere din costurile de viata

View PostFriskey, on 10 august 2016 - 04:29, said:

O fi greu sa cauti pe net?
Nicaieri in lume nu sunt subventionate masteratele si doctoratele.
Pe ce te bazezi cand spui asta?

#10
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma bazez pe faptul ca nu e nimic gratuit pe lumea asta.
In Danemarca e cu smecherie. Cica studiile la facultate sunt gratis dar exista intotdeauna costuri ascunse care nu se spun in brosuri. De ex.: in timpul studiilor mai in fiecare semestru ai 2-3 chiar 4 materii la care iti trebuie manuale, manuale care costa cate 150-200 euro, niciodata suficiente, deci esti nevoit sa le iei de la fostii studenti care le vand mai scump; mancarea e mult mai scumpa in Dk fata de Germania de ex. (taxe si accize exagerate bagate de stat). Si mai sunt si alte chestii. Sa nu credeti ca la master e diferit.
Stiu ca m-am interesat de studii in Dk.
In alte tari nu stiu cum e si nici ca ma mai documentez ca nu ma intereseaza. Dar imi e greu sa cred ca sunt masterate moca in US cand studentii trebuie sa isi faca credite de zeci de mii de euro pentru college, bachelor degree e si mai scump. Or fi masteratele gratis?

View Postnewbie13, on 10 august 2016 - 09:16, said:

wtf?
doctaratul presupune cercetare, cercetare pentru care esti platit, fiind practic angajat al respectivei universitati (nu extraordinar de mult, dar cat sa te poti intretine - ma rog, mai sunt si exceptii gen ETH care platesc destul de mult).
Daca faci doctorat nu inseamna neaparat ca esti angajat al acelei facultati, poti lucra la IBM si sa iti faci doctoratul la universitatea X. Dar nu vorbim de doctorate aici.

View Postneagu_laurentiu, on 10 august 2016 - 06:38, said:

In Romania sunt. Subventia insemnand ca nu costa scoala.
Romania e o gluma proasta. Se dau bani de la buget ca sa nu ramana profii someri. Angajatii facultatii beneficiau de masterate si doctorate gratuite, asa s-a ajuns la penibila situatie ca femeile de serviciu sa isi ia diploma de doctorat. Bineinteles ca acum tot femei de serviciu sunt.
La Cluj la UTC era intr-un timp doctorat platit, adica te platea cu vreo 2.000 de lei sa faci doctoratul la ei. Bineinteles ca lucrarile erau toate plagiate la greu, primite de la profesor gata facute, asa cum se intampla peste tot in Ro de altfel.
O fosta colega de liceu a facut doctoratul acolo. A terminat facultatea de calculatoare, nu si-a gasit de lucru (??!?!??) si datorita banilor s-a inscris la doctorat. Bineinteles ca dupa doctorat tot de jos a luat-o, culmea e ca nici acum dupa vreo 5-6 ani nu a evoluat prea mult.
Asta asa ca fapt divers, nu vorbim de doctorate aici.

Edited by Friskey, 12 August 2016 - 09:35.


#11
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011
Deci, nu stiti nimic concret, nu? Am răsfoit si internetul Putin dar nu am gasit nimic exact...

#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Adreseaza intrebarea si aici. Sanse mult mai mari sa-ti raspunda persoane care cunosc bine sistemul din tara respectiva.

Lasa si aici un link la intrebarea adresata.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postyonikzza, on 15 august 2016 - 02:14, said:

nu am gasit nimic exact...
Nici pe situl recomandat in postul #7 nu ai gasit vreo informatie utila?

#14
yonikzza

yonikzza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 09.06.2011

View PostKarhu, on 15 august 2016 - 17:35, said:


Nici pe situl recomandat in postul #7 nu ai gasit vreo informatie utila?
nu spune nimic de bursa pe site-ul sugerat, scrie doar ca studentii din UE nu plătesc taxa anuala de studii, atat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate