Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Intrebare card Mastercard Star Forte BT

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Sunt altii care iau imprumut de la provident. Dobanda la credit card prin comparatie este mizilic. Despre ce vorbim?

Fiecare cumpara banii cu cat pofteste. Da, banii costa bani.

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Banii costa bani dar nu sint banii tai pina nu i-ai cumparat!

#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 f300, on 09 august 2016 - 11:55, said:

Tu stii exact ce si cum dar pentru altii e periculos sa considere ca sint banii lor in conditiile in care trebuie sa-i dea inapoi, cu dobinda 24% pe an (de fapt 26.82% daca am calculat bine ca se acumuleaza pe luna, plus comisionul de extragere).
Credit cardul e un instrument foarte smecher de plata pe care daca il stii folosi iti poate aduce o serie de avantaje, iar daca nu il folosesti/gestionezi cum trebuie iti aduce o gramada de batai de cap/costuri nedorite. Eu calatoresc cu familia anual cu avionul gratuit cu punctele bonus facute cu ajutorul unui credit card, imi cumpar o gramada de chestii in rate cu dobanda reala zero, plimb banii de pe un card pe altul si apoi ii scot cash fara sa le dau vreun comision, imi acopar datoriile catre ei cu banii "lor", etc.

Momentan tot ce trebuie sa stie colegul e ca e bine sa acopere pana in data de 25 toata suma aia care ii apare pe extras si nu doar minimul de plata. Cat timp respecta chestia asta, e "safe". Daca nu ai bani intr-o luna sa acoperi dar totusi mai ai bani pe card, poti scoate bani cash de pe card (cu comision de 1%) si sa acoperi datoria (daca ai de acoperit 1000 de lei si tu ai pe card 550 de lei, scoti 500 de lei si ii depui de 2 ori) ... practic o amani pentru luna viitoare, cand poti face acelasi lucru. In cazul asta dai comision de 1% dar nu vei plati dobanzi (mai mari).

Edited by utopium, 09 August 2016 - 12:36.


#22
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 utopium, on 09 august 2016 - 12:34, said:

plimb banii de pe un card pe altul si apoi ii scot cash fara sa le dau vreun comision, imi acopar datoriile catre ei cu banii "lor", etc.


Cunosc si eu multi saraci care fac tot felul de manevre de genul asta. Functioneaza, e adevarat. Frumos (si barosaneala) era sa nu fii nevoit sa faci asta ;)

#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 Groot, on 09 august 2016 - 12:46, said:

Cunosc si eu multi saraci care fac tot felul de manevre de genul asta. Functioneaza, e adevarat. Frumos (si barosaneala) era sa nu fii nevoit sa faci asta Posted Image
De ce nu as folosi un instrument care poate functiona in interesul meu? Eu in momentul asta am "datorii" de aproximativ 7.000 de euro pe carduri de credit (ma rog, vreo 2000 sunt doar blocati momentan ca si garantii pe la firme de inchirieri auto, etc), asa ca trebuie sa fac manevre de astea ca nu castig 5.000 de euro pe luna ca sa-i acopar pe toti Posted Image Si pe langa astia de pe carduri am de 10 ori mai mult datorii pe termen lung ... asa ca o gestionare inteligenta a datoriilor fata de o gestionare proasta ma poate scapa de comisioane de sute de lei pe luna. Iti spun sincer ca aseara nu aveam 100 de lei cash sa-i dau nevestei sa plateasca nu stiu ce ... asa ca mi-am portat bani de pe un card pe altul si i-am scos cash fara comision. Dar imi permit sa am datoriile astea si sa nu am cateodata 100 de lei cash pentru ca stiu ca in 2 zile o sa am disponibila cash o suma de 5 cifre. Luna viitoare o iau de la capat si probabil inainte de salariu iar nu o sa mai am cash si voi face ceva inginerii sa scot bani fara comision ... cel putin un an pana mai scap de ratele existente nu prea am ce face Posted Image E un carusel si viata asta pe banii bancii, dar altfel nu-mi permiteam sa cheltui vreo 150.000 de euro in ultimii 2 ani ... cel putin apartamentul nou a fost o investitie buna si deja i-a crescut valoarea cu vreo 20.000 de euro fata de cat am bagat eu in el. Masina doar consuma bani si valoarea ii scade permanent, dar am nevoie de ea ... de calatorit prin lume nu imi vine sa ma las, asa ca prefer sa am datorii si sa am bani la dispozitie pentru ceea ce vreau, chiar daca asta presupune sa am datorie permanenta de 5.000 de euro pe credit carduri, personal nu sunt stresat stiind ca am atat de acoperit pe carduri.

Edited by utopium, 09 August 2016 - 14:05.


#24
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Gestionarea inteligenta a cardului de credit este una singura:

standing order (plata automata din contul curent) pentru acoperirea la termen a 100% din suma datorata.

Orice altceva este ca jonglatul cu niste pietre incinse. Nu te frigi, dar e obositor.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 Groot, on 09 august 2016 - 17:00, said:

Orice altceva este ca jonglatul cu niste pietre incinse. Nu te frigi, dar e obositor.
Eh, daca n-ai descoperit tu alte metode sau nu ai avut nevoie nu inseamna ca doar ce zici tu e bine ... sau poate nu esti genul care sa ajungi la situatii mai complexe. Am vreo 10 ani de cand detin credit carduri, am avut la diverse banci, si acum am la mai multe asa ca am avut timp sa descopar avantajele si dezavantajele fiecaruia si sa invat sa le exploatez in avantajul meu. Ce zici tu e pentru cei care cheltuie intotdeauna cu cardul semnificativ mai putin decat castiga ... ori la mine nu e cazul.

#26
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Utopium, daca ai experienta, spune-mi si mie ce alte banci au carduri cu conditii avantajoase? Eu am Star Forte BT si un Raiffeisen la Star Forte am limita mica dar macar am punctele bonus pe langa ratele fara dobanda, la Raiffeisen am un cash back, dar imi acopera numai costul anual al cardului, plus rate fara dobanda.

Ma gandesc daca sa imi cresc limita la BT sau sa lucrez cu alta banca daca sunt conditii avantajoase.

#27
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 yndy, on 12 august 2016 - 07:18, said:

la Raiffeisen am un cash back, dar imi acopera numai costul anual al cardului, plus rate fara dobanda.


Cheltuie mai mult si vei primi mai mult cash back...

Nu exista card de credit cu conditii avantajoase daca intentia e sa-l folosesti pentru traitul pe credit. Toate sunt scumpe.

#28
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Nu stiu daca ai card Raiffeisen sau ce card ai,m dar cash-back-ul la mine e limitat la o suma care acopera comisionul anual.

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,843
  • Înscris: 14.08.2007

 yndy, on 12 august 2016 - 07:18, said:

Utopium, daca ai experienta, spune-mi si mie ce alte banci au carduri cu conditii avantajoase? Eu am Star Forte BT si un Raiffeisen la Star Forte am limita mica dar macar am punctele bonus pe langa ratele fara dobanda, la Raiffeisen am un cash back, dar imi acopera numai costul anual al cardului, plus rate fara dobanda.
Mie imi convine sa folosesc cel mai mult cardul Wizzair de la Bancpost (2% in puncte bonus Wizzair la fiecare tranzactie, 4% reducere la bilete, abonament WizzDiscount gratuit) ... sigur, Bancpost e o banca de 2 lei, dar fac cam 1.200 de lei bonus anual cu care anul asta mi-am platit 9 bilete de avion (one-way) in Italia/Germania (mai ai si Wizz Discount inclus automat, reduceri la bagaje, etc deci poti iesi destul de ieftin cu biletele, am mai castigat minim 500 de lei din reducerile Wizz Discount, deci pe ansamblu in ultimul an am avut un avantaj de aproximativ 1700 de lei). Star BT il folosesc pentru plati in rate pe 10-12 luni si scos cash, pentru ca asta Bancpost permite maxim 6 rate fara dobanda implicit (insa pentru orice plata peste 200 de lei, nu doar la parteneri, ceea ce totusi e o smecherie buna). Costul anual al cardului e nesemnificativ raportat la punctele bonus pe care le fac cu el si ce reduceri am la bilete, deci pentru mine e foarte rentabil, dar conditia e sa cheltui destul de mult cu cardul (ca sa faci 1.200 de lei bonus trebuie sa cheltui 60.000 de lei intr-un an/5.000 pe luna cu cardul).

Edited by utopium, 12 August 2016 - 10:59.


#30
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Ok, m-ai convins, o sa studiez problema la Bancpost.

#31
MariaIsabella

MariaIsabella

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2018
Bună ziua! Spuneți-mi vă rog, plata ratei trebuie făcută până pe 25 sau și inclusiv? Am plătit cea de a patra rata pentru un produs în data de 25, orele 15..și nu știu la ce să mă aștept..

#32
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Descarca BT Pay, inroleaza cardul de credit si vezi cat ai platit si cat mai ai de platit. Cred ca e 25 inclusiv, adica pana pe 25 banii trebuie sa intre in cont.

#33
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Se pot achita ratele la Star Forte de pe ING sau Libra cu comision 0? Daca da, cum?

#34
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Prin transfer bancar, catre IBAN-ul cardului Mastercard Forte, nu exista comision la incasare la Mastercard Forte.

#35
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012

 TheGrudge, on 17 decembrie 2018 - 11:23, said:

Prin transfer bancar, catre IBAN-ul cardului Mastercard Forte, nu exista comision la incasare la Mastercard Forte.

Merci, asa o sa fac. Ce se intampla daca am 500 ron de completat pe cardul de credit si eu pun 1000 ron? La urmatoarea plata sa zicem de 100 ron, o sa ia instant din cei 500 ron ramasi sau care este mecanismul?

#36
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Da, vei consuma cu prioritate fondurile proprii.
Totodata, daca vrei sa faci o achizitie in rate fara dobanda, mecanismul de rate se aplica doar la valoarea limitei de credit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate