Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Vreau să învăț să cânt la chitară...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare !

Am achiziționat acum ceva vreme o chitara acustică Fender. Am încercat să merg la profesor, dar din păcate profesorul respectiv a avut niște probleme și nu am mai reușit să ajung la el, plus de asta câteva persoane care, cântă la chitară mi-au spus că aș merge mai degeaba. Mi-au mai spus că au învățat să cânte singuri acasă fără profesor. Am căutat niște melodii pe internet și vreau să încerc melodia aceasta (http://www.tabulatur...php?tab_id=8956).

Deci, chitara are 20 de taste și 6 corzi. Am învățat că tastele se notează 1, 2, 3, ș.a.m.d din prăguș până în rozetă (ținând chitara orizontal) și 6 corzi (notate cu 6, 5, 4, ș.a.m.d. din stânga până în dreapta ținând chitara vertical).

Aș dori să știu cum aș putea cânta după tabulaturile de pe internet, am găsit pe internet diferite notații. Aș dori să știu cum văd pe chitară ceea ce semnifică în tabulatura de mai sus literele/notațiile respective iar apoi să transpun melodia pe chitară.

Cine dorește și poate să-mi explice mai pe larg...Posted Image

Edited by sommne, 09 August 2016 - 07:33.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai vezi ca e putin mai complicat,cauta acele litere de deasupra  si afla care este combinatia de degete+corzi ce trebuie apasate pentru a obtine notele respective.

#3
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 03.12.2005
cauta pe internet si pe youtube  justinguitar.com

acum 2 ani mi-am luat si eu o Hora Reghin acustica (ca sa sustin economia locala Posted Image ) si asa am inceput sa invat.

ai lectii de la incepator pana la avansat: corzile, acordurile, cum sa-ti formezi urechea, cum sa tii ritmul, cantece plus cateva lectii mai avansate (dar mai ai pana ajungi acolo) si totul e moka, tipul e foarte de treaba, cere doar donatii.

Edited by takillya, 09 August 2016 - 09:32.


#4
nexusm

nexusm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,793
  • Înscris: 07.07.2011

 sommne, on 09 august 2016 - 07:18, said:

[...]Am căutat niște melodii pe internet și vreau să încerc melodia aceasta [...]

Aș dori să știu cum aș putea cânta după tabulaturile de pe internet, [...]

indiferent de instrumentul ales, studiul incepe cu notiuni de baza in ale muzicii, concomitent cu exersarea gamelor.
specific chitarii, exersarea acordurilor, diverselor pozitii, este un pas ulterior invatarii si exersarii gamelor.
initial exercitiile au ca scop corelarea celor 2 maini, cresterea digitatiei(flexibilizarea degetelor, a incheieturii mainii), foarte important in cadrul exercitiilor de inceput este pastrarea tempoului (asa ca un metronom este obligatoriu) si cate si mai cate chestii plictisitoare nu se fac la inceput.

abia apoi se incepe usor usor cu acordurile si lucrul in paralel cu mana dreapta(daca esti dreptaci), avand exercitii specifice arpegierii.

ceea ce vreau sa spun este faptul ca daca vrei sa studiezi chitara, sa poti atinge nivele avansate de interpretare, uita pentru inceput de "a canta".

dar da, se poate si pe repede inainte cu obtinerea si impamantenirea unor obiceiuri proaste care cu greu vor mai putea fi corectate in timp.
pentru acesta cale iti sugerez sa stai pe langa prietenii care deja zdranganesc chitara si prin mimetism vei ajunge incet incet sa si canti.
o metoda "pe genunchi", de tipul vazand si facand.

orice sau oricum vei alege sa procedezi iti urez succes maxim, chitara este un instrument frumos si placerea de a te acompania sau de a acompania pe altii aduce o satisfactie aparte.

bafta

#5
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012

 xeleron, on 09 august 2016 - 07:43, said:

Pai vezi ca e putin mai complicat,cauta acele litere de deasupra  si afla care este combinatia de degete+corzi ce trebuie apasate pentru a obtine notele respective.

Am găsit pe internet ceva asemănător sau poate chiar ceea ce am nevoie.

[ http://media.wiley.com/Lux/45/162745.image0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sommne, 09 August 2016 - 09:49.


#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Ca sa te incurc complet - tu ai acolo notele pe grif. (ultima ta poza). Asta ca sa te inveti, cand va fi timpul, ca daca ciupesti coarda Mi gros (low E) pe spatiul 3, canti nota Sol - adica G. Notele pe chitara sunt aceleasi pe care le-ai invatat la muzica in clasele mici, dar nota La se noteaza cu A, nota Si cu B, alfabetic, ... Sol cu G. SI retinand regula asta, poti ghici din poza ta ce note canti pe chitara daca ciupesti fiecare coarda libera, fara sa apesi pe grif (literele din partea stanga). Cu chitara acordata corect, evident, alta problema :)
Tabulatura pe care ai postat-o e pe acorduri. Piesa incepe cu F ceea ce inseamna acordul Fa major (nu, nu doar nota Fa) si care se prinde asa:
http://www.learn-to-...jor-chord02.gif
unde 1,2,3 si 4 sunt degetele mainii stangi dinspre aratator inspre degetul mic. Si da, e un acord greu de tinut pentru incepatori :)
Lasa la o parte tabulaturile, daca ai cumva un anume soft pentru tabulaturi nu-l lua in seama, cel putin deocamdata, si urmeaza sfatul lui takillya - justinguitar e un site excelent.
Chitara e un instrument foarte frumos, foarte practic, relativ usor de invatat (chestiile de baza) DAR:
1. 90% din oamenii care isi iau chitara neavand nicio notiune de baza, renunta la ea rapid. Tu sa fii din aia 10% :)
2. E greu la inceput, sunt o groaza de lucruri de neinteles, note, acorduri, game, moduri, acordaje, etc. Nu te lasa descurajat, ci ia-o pas cu pas
3. Dureri de degete si de incheietura - da, buricele degetelor vor fi ca dupa razboi si nici incheietura nu-ti va fi prea vesela daca o vei incorda peste masura
4. Nervi ca nu iti iese precum <inserati chitarist profesionist aici> ..... etc etc etc.

Renunta la a incerca sa canti, macar la inceput, dupa tabulaturi. Nu vei reusi, nu ai cum, daca nu stii lucrurile de baza. Cu tutorialele video de care netul nu duce lipsa, nu-ti trebuie decat rabdare si exercitiu.

#7
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare din nou ! Posted Image

După patru luni de repetat acorduri, ciupituri și bătăi, revin cu o listă cu ceea ce am repetat.

- Melodii pe acorduri: Treceți batalioane, române Carpații; Glossa; Deschide ușa creștine; Moș Crăciun cu plete dalbe.
- Melodii solo/ciupituri: O, brad frumos; Jingle Bells; Astăzi s-a născut Hristos; Și-altădată; Iepuraș coconaș; Să nu-mi iei niciodată dragostea (intro pian).

Înaintea de a ieși cu chitara în lume, aș dori să știu și eu primele voastre experiențe legate de chitară. Dacă se poate sau dacă pot fi împărtășite cu "publicul".

Mulțumesc anticipat. Posted Image

Edited by sommne, 11 December 2016 - 18:20.


#8
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca ai peste 20 de ani io zic sa inveti altceva .

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Gresit.
Daca ai peste 20 de ani e improbabil sa ajungi vreodata profesionist dar daca omul vrea sa-si petreaca timpul studiind chitara e foarte bine.
Nu cred ca el vrea sa devina profesionist asa ca n-are sens sa-l descurajezi.
Eu m-am apucat la 20 de ani, nu am pretentia sa fi fost vreodata un as, dar in legea mea acolo ma descurcam. Dupa vreo 4 ani m-am apucat de bass, dupa alti ani m-am apucat de baut si gata cu muzica. Muzician profesionist n-am fost niciodata si nici n-am vrut, dar mi-am facut pofta de a avea cateva proiecte si de a canta pe cateva scene mici.
@sommne - pentru 4 luni e cam putin, cantecele(le) sunt foarte simple.
Prima mea experienta? cum ma uitam la chitara pe care o cumparasem si mi-era frica sa pun mana pe ea sa n-o stric :D
Ulterior am intrat pe forumuri si site-uri de specialitate, am incercat sa ma documentez cat de cat.
Primele piese full invatate: Stere de la Timpuri noi, Strunga de la Phoenix si ... Nothing Else Matters cam la 3 luni. Toate cap-coada, dar invatate pe de rost, dupa tabulaturi, fara logica (pun aici destu' dup-aia aici) si evident, cantate prost. Plus alte inceputuri de piese.
Ce n-am fost in stare niciodata - sa cant instrument + voce (nu stiu de ce, ma incurc si la chestiile super simple gen Râpa) si sa ciupesc corzile cu degetele. Doar cu pana am cantat.

#10
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare !

Dacă nu e supărător sau dacă nu se consideră spam, aș dori să știu dacă știe cineva ciupitura pentru acest tab. Mulțumesc anticipat. Posted Image

#11
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 ambr0zie, on 12 decembrie 2016 - 10:22, said:

Gresit.
Daca ai peste 20 de ani e improbabil sa ajungi vreodata profesionist dar daca omul vrea sa-si petreaca timpul studiind chitara e foarte bine.

Ce înseamnă profesionist? Kurt Cobain ți se pare profesionist?
Nu înțeleg de ce la 20 de ani nu poți deveni profesionist, nu mai ai timp până la 80 să înveți tainele chitării?
Poți revoluționa muzica și cu 3 acorduri într-o melodie, creativitatea nu are limite.

Cât despre, a începe cu un profesor sau singur, începeți cu un profesor, o să vă pară rău mai târziu, în caz că o să vă țineți de chitară.

#12
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Da, Kurt Cobain mi se parea profesionist, pentru ca traia din muzica, era meseria lui.

Nu discutam ca gafa la chitara mai des decat canta corect si ca nu era un maestru.

La 20 de ani e greu sa devii profesionist pentru ca nu in general nu mai ai nici timpul, nici rabdarea necesara pentru a te dedica studiului. Dar asta nu te impiedica sa studiezi.

#13
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare din nou. În cazul în care nu se consideră off-topic pot atașa un fișier cu acorduri + tabulaturi pentru începători pe care le-am învățat și eu foarte ușor. Spor. ;)

Attached Files



#14
un-simplu-om

un-simplu-om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 15.12.2017
Salutare !

Pentru cei care au nevoie, am încărcat o nouă arhivă actualizată //AICI\\.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate