Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Pasaportul in UE - cozile din august....

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Sunt curios de un lucru. Momentan, in ciuda anumitor afirmatii (probabil de prin anii 2009-2010 cand eram ,,proaspeti" UEisti) conform carora pasaportul este ,,mai puternic" in UE decat buletinul (nu vorbim de non-UE unde CI = 0), sunt inca destule cozi insemnate, in luna august, la Pasapoarte.

Am avut un drum catre sediul pentru permise (lipit de cel in cauza), si am vazut ditamai coada la Pasapoarte. (si da, in discutii erau doar tarile europene)

De unde apare necesitatea (in UE) de a avea pasaportul la tine, atata timp cat CI-ul este suficient in orice situatie. Personal:
- am deschis un cont bancar in UE doar cu CI (+ o tranzactie/ trasnfer)
- m-am prezentat la hoteluri doar cu CI
- am depus printre cateva acte pentru un loc de munca CI(unde imi cerea Passport or National ID Card).

Pe buletin e scrisa adresa. Pe Pasaport nu. Daca mergi in UK, aia fara address nu discuta cu tine. Si uite cum ajunge CI-ul ,,mai puternic" ca pasaportul (in acest caz). Oricum, nu se mai pune problema de ,,mai puternic". Ambele au acelasi statut. Document de calatorie si de identificare in UE.

Este, ce-i drept, o oarecare retinere in privinta securitatii cardului de identitate. Dar totusi intrebarea este: De ce toti romanii (din UE) vin (sunt nevoiti) sa-si faca pasapoarte noi in tara (august fiind luna concediilor) in conditiile in care pot folosi linistiti CI-ul (precum orice alt cetatean UE)?

Multumesc Posted Image

Edited by Rhesus, 08 August 2016 - 18:45.


#2
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009
Pai multi merg in concedii in tari unde ai nevoie de pasaport, caz concret la mine, ma duc in Cuba si am nevoie de pasaport...

#3
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View Postady_77, on 08 august 2016 - 18:54, said:

Pai multi merg in concedii in tari unde ai nevoie de pasaport, caz concret la mine, ma duc in Cuba si am nevoie de pasaport...
sigur nu ai vazut si copii impreuna cu adultii ?

#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
In multe tari, "mai calde", poti alege sa treci de control in aeroport printr-un loc mai automatizat unde poti folosi doar pasaportul (biometric). Deosebit de facil cand acolo e doar o persoana inaintea ta, iar la ghiseele obisnuite vreo 50.

Edited by dani.user, 08 August 2016 - 19:17.


#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005
Copiii sub 14 ani au nevoie de pașaport. Alții merg/em în țări non-UE.
În plus, prin unele aeroporturi ai ghișee electronice la intrare în țara respectivă. Asta înseamnă că îți scanezi singur pașaportul (electronic) și te uiți într-o cameră TV. Dacă ai doar CI stai la coadă.

Edited by sfantu.dracu, 08 August 2016 - 19:04.


#6
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E pentru copii coada aia in general .Plus cei care pleaca in NON UE !

#7
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postdani.user, on 08 august 2016 - 19:00, said:

Deosebit de facil cand acolo e doar o persoana inaintea ta, iar la ghiseurile obisnuite vreo 50.
Și deși au 15+ ghișee au doar 2 vameși. :D

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu poti merge nici macar in toata Europa cu buletinul, darmite prin alte parti. Si sint destule destinatii unde nu avem nevioe de vize sau viza e o formalitate, multe mereu pe la oferte de vacanta (la ce preturi am vazut pe litoral anul asta mult mai ieftine decit sa-ti faci vacanta la Mamaia ca bucurestean).

- pentru backup. Nu va inchipuiti ce show e sa obtii acte in strainatate, de fapt cel mai probabil fara nimic poti sa obtii doar un titlu de calatorie cu care sa te intorci in tara sa-ti faci actele. Cu permisul de conducere nu treci granita daca e control, nu te urci in avion. Daca ai norocul sa ramii in vreuna din insulele fara consulat (probabil toate din astea populare gen Mallorca, Tenerifa, etc - unde se duc multi in concediu si de asemenea e plin de romani la munca) nu scapi de acolo cu saptaminile daca nu cu lunile. Nu vreti sa calculati cit va costa avionul pierdut, cazare cine stie cit timp, daca nu mai poti ajunge la munca, etc, etc.

#9
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View PostRhesus, on 08 august 2016 - 18:44, said:

...am vazut ditamai coada la Pasapoarte. (si da, in discutii erau doar tarile europene)


Multi nu au aflat ca cererile pentru eliberarea unui pasaport se pot depune ORIUNDE in tara, la orice ghiseu al serviciului public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple, indiferent de domiciliul solicitantului.
La cererea solicitantilor, pasapoartele pot fi livrate si prin curier.
Cat despre necesitatea pasaportului..sunt multi care calatoresc in interes personal sau de afaceri in tari unde pasaportul este obligatoriu.

#10
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Da ... am intrebat pe forum ca am ramas mirat. Parca erau cozile din 2005 ...... si nu stiam de ce.

Majoritatea erau adulti, lucratori in UE din discutiile ,,prinse" pe acolo....pe santier, in constructii, etc. Am ramas asa Posted Image  stiind (pe proprie piele) ca CI e suficient... Erau peste 40 la coada....

Edited by Rhesus, 08 August 2016 - 19:17.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,167
  • Înscris: 28.06.2005

View Postprimuministru, on 08 august 2016 - 19:12, said:


Multi nu au aflat ca cererile pentru eliberarea unui pasaport se pot depune ORIUNDE in tara, la orice ghiseu al serviciului public comunitar pentru eliberarea şi evidenţa paşapoartelor simple, indiferent de domiciliul solicitantului.
La cererea solicitantilor, pasapoartele pot fi livrate si prin curier.
Cat despre necesitatea pasaportului..sunt multi care calatoresc in interes personal sau de afaceri in tari unde pasaportul este obligatoriu.
Nu știu cum e prin țară/câte sunt pe județ.
În București, pe lângă cel din Pipera mai există câte unul pe sector.
Am fost la cel de sector. Nu aglomerația era problema, ci viteza luminii stinse cu care se mișca personalul. 45 de minute/aplicant. Și era un singur ghișeu.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,490
  • Înscris: 19.04.2009
Pasaportul e mai puternic in EU.
Nu pentru calatorit, dar pentru orice altceva.


ps. cetatenii romani care au rezidenta in strainatate nu au CI, au pasapoarte cu mentiunea tarii de domiciliu.
Vara-mii i-a fost oprit buletinul la ambasada in germania cand a schimbat pasaportul si emis unul cu mentiunea domiciliului.


Asta daca stai legal undeva...

Edited by lex404, 08 August 2016 - 19:24.


#13
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Poti sa stai legal si fara pasaport. Pe testate.

#14
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Asa stiam si eu. Ca iti da tara respectiva CI-ul lor (NIC in Spania, etc.). CI german, cetatean nationalitate romana, etc. Cum si la noi, poti avea CI romanesc cu cetatenie pakistaneza.

Edited by Rhesus, 08 August 2016 - 20:23.


#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Germania nu-ti da nimic, iti recunoaste CI-ul romanesc. Iti faci Anmeldung, cont bancar, contract de inchiriere, inregistrare la Finanzamt (ANAF-ul lor), abonament de internet/telefon mobil pe baza CI-ului romanesc.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostRhesus, on 08 august 2016 - 18:44, said:

De unde apare necesitatea (in UE) de a avea pasaportul la tine, atata timp cat CI-ul este suficient in orice situatie. Personal:
Unii au CI provizoriu, au nevoie de pasaport.

Edited by andreic, 08 August 2016 - 20:34.


#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Rhesus uite de exemplu eu am ca asa imi cerea firma la care lucram, ca o masura de precautie daca imi pierd CI-ul sau imi expira una din ele cat sunt plecat prin UE raman cu cealalta valabila, altfel e bataie mare de cap, am cunostinta care a venit mai neprogramat in ro ca ii expira CI-ul si n-avea pasaport. E super bataie de cap sa iti expire CI-ul afara.
In general greul cozilor la pasapoarte sunt de fapt adultii cu copii. De asemenea multi romani aleg...eau Turcia ca destinatie de vacanta, acceasta e in afara UE.

#18
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
ptr mai mult de 90 zile trebuie pasaport in UE iar covarsitoarea majoritate a oamenilor de la coada nu sunt turisti ci stau ani de zile acolo, au nevoie de pasaport nou...cel putin asta e explicatia auzita, eu am avut de ridicat si tot am stat 15-20 minute la rand.

Edited by cristian_sen, 08 August 2016 - 21:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate