Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

UBER - ilegal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#505
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
@since2004, flat

O dereglementare totala e riscanta, inseamna ca un student obosit dupa cursuri si dupa invatat poate sa ia masina lui tatsu' sa descarce aplicatia uber si sa se joace de-a taximetristul seara, o lupta intre mortii de foame, ce calitate si ce siguranta poate da asa ceva?!.  Eu nu vreau sa ma urc intr-o asemenea masina, cum nu vrea nici o persoana normala.

Pe cealalta parte nu poate sa mai fie acceptat nici "baronismul" taximetristilor care in multe orase Europene e cel mai puternic lobby asupra primariilor si au facut in asa fel ca o liceenta taxi sa ajunga la sute de mii de euro.



#506
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Cine crezi ca sta sa citeasca bildungsromanul ala.. ce kkt de engineering sa fie la "uber"? Wtf?  
E sigur in legatura cu activitatea de plimbat lumea cu masina?

View Postionutzitaly, on 01 martie 2017 - 21:00, said:

@since2004, flat

O dereglementare totala e riscanta, inseamna ca un student obosit dupa cursuri si dupa invatat poate sa ia masina lui tatsu' sa descarce aplicatia uber si sa se joace de-a taximetristul seara, o lupta intre mortii de foame, ce calitate si ce siguranta poate da asa ceva?!.  Eu nu vreau sa ma urc intr-o asemenea masina, cum nu vrea nici o persoana normala.

Pe cealalta parte nu poate sa mai fie acceptat nici "baronismul" taximetristilor care in multe orase Europene e cel mai puternic lobby asupra primariilor si au facut in asa fel ca o liceenta taxi sa ajunga la sute de mii de euro.
O sa apara aplicatii paralele, nu neaparat uber,  si lunea se va plimba la nevoie  cu alternative.    La o adica uber asta ce vrea? Sa boicoteze taxi?  E mai scump decat taxi.  E ca si cum ai face taxi dar ai un "peste" care isi trage comision din banii tai.

Edited by tfmercedez, 01 March 2017 - 22:29.


#507
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Depinde, in multe locuri au Uber-pop   adica serviciul care lasa pe oricine sa se faca sofer, si daca soferii reusesc sa nu plateasca taxe, nu sunt obligati sa aiba asigurari mai scumpe si revizii mai dese ca si colegii lor taximetristi reusesc sa munceasca mai eftin chiar platind 20% uber.


Da, exista si alternative, cum exista peste tot, exista alternative si la gmail si facebook daca chiar vrei,  dar putini le folosesc.

#508
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 01 martie 2017 - 22:32, said:

Cine crezi ca sta sa citeasca bildungsromanul ala.. ce kkt de engineering sa fie la "uber"? Wtf?  
E sigur in legatura cu activitatea de plimbat lumea cu masina?

Uber are 7000 de angajati.
Doua chestii evidente pe care le fac sint:
1. optimizarea traseului masinilor, o problema de teoria grafurilor care nue usor de rezolvat.
2. self driving car

Romanul e despre una care spune ca a fost agresata sexual la uber. Daca e adevarat ce spune ea, e scandalos. Eu am niste semne de intrebare, om trai si om vedea.

#509
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Nu stiu de treaba cu agresatul sexual de la Uber, dar nah e posibil, in orice companie mai exista idioti si frustrati, si agresiunea sexuala in ziua de azi are mai multe forme, de la viol lana la "Ah ce ti-as fsce diseara daca iesi cu mine" si a uita ca a insista prea mult cu o colega si a fi prea explicit nu-i bine :)

#510
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
Aia e agersiune sexuala in Europa. In SUA agresiunea sexuala include inclusiv privitul insistent :)

#511
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,251
  • Înscris: 24.01.2008
Te doare mintea si cu agresiunea asta sexuala... ajungi sa te-ntrebi cum de mai ajung oamenii sa *****.
A nu se-ntelege ca-s adeptul gesturilor deplasate, cu pipait, tras de victima la modul propriu si-alte de-astea, dar cam aici ar trebui sa se opreasca lucrurile.  Si la presiunile pe cale ierarhica.

Scuze de off !

Edited by Barboso, 02 March 2017 - 19:08.


#512
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Posttfmercedez, on 01 martie 2017 - 22:32, said:

Cine crezi ca sta sa citeasca bildungsromanul ala.. ce kkt de engineering sa fie la "uber"? Wtf?  
E sigur in legatura cu activitatea de plimbat lumea cu masina?
Da, Uber e o aplicatie mobila, si aplicatiile sunt facute de programatori.
Software engineer = programator.

Credeai ca la Uber lucreaza soferi de taxi?

#513
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBarboso, on 02 martie 2017 - 19:08, said:

Te doare mintea si cu agresiunea asta sexuala... ajungi sa te-ntrebi cum de mai ajung oamenii sa *****.
A nu se-ntelege ca-s adeptul gesturilor deplasate, cu pipait, tras de victima la modul propriu si-alte de-astea, dar cam aici ar trebui sa se opreasca lucrurile.  Si la presiunile pe cale ierarhica.

Scuze de off !

Totusi omul (femeia) are dreptul sa se duca la serviciu intr-un mediu civilizat si confortabil in care sa se simta bine. Daca sta unu linga biroul ei si se uita mereu la ea, sau o fluiera de cite ori se ridica sau o roaga din cind in cind sa si-o puna cu el nu mai e un mediu care predispune la eficienta si concentrare maxima. Nu trebuie sa o plezneasca nimeni pe fund, e suficient sa-i zica ce ti-as face de 2 ori pe zi. Nici o companie nu vrea angajatii sa fie stresati la munca.
Si nu toata lumea se duce la serviciu pentru pitpalac, unii/unele au acasa.

Problema e ca s-a ajuns cam departe cu luatul in serios a oricarei plingeri si orice mica chestei devine un motiv de ofesare maxima. Din intimplare tocmai terminasem un curs OBLIGATORIU anual care ia 4 ore (!) cind am citit blogul fetei aleia, si de asta mi se pare putin incredibil. Hai ca managerul ii face avasuri cred ca e foarte posibil dar aia de la HR sint brainwashed la maximum, nu-mi imaginez cum sa-i spuna "lasa-l ca-i baiat bun".

#514
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Taximetriștii anunță grevă împotriva UBER
Una dintre principalele solicitări ale COTAR este aceea ca aplicațiile de tip UBER sau alte platforme similare să fie obligate să se autorizeze. ”Cât timp există o legislație națională, nu este posibil ca unii transportatori să se supună legilor și alții să funcționeze sfidând aceeași legislație, fără a fi sancționați”, spun transportatorii din COTAR, într-un comunicat de presă remis luni.

COTAR subliniază faptul că ei nu cer interzicerea UBER ci intrarea acestora in legalitate.
http://www.digi24.ro...iva-uber-695770

Poate asa ajunge si UBER-ul sa vada ce misto e sa te bati cu birocratia cand ai firma in Romania, nu numai sa pui la sefie pe cine trebuie.

#515
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Pana acum doar Ungaria le-a tras-o original.
Nici nu s-au mai obosit sa se zbata.

#516
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
:lol:

Daca e pe bune greva asta, imi iau zilele alea libere la serviciu, ma inscriu si fac Uber atunci ca o sa fie perfect.
Destepti rau taximetristii astia, cica lovesc in concurenta prin ... a sta degeaba si a le lasa lor toti clientii.  
Posted Image

#517
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
me too :)  
o sa fie chiar civilizat traficul in zilele fara gandacii galbeni

#518
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016
In Franta au facut la fel, si pentru ca nu aveai taxui erai obligat sa folosesti Uber.
Dupa aia s-au prins ca sint prosti asa ca au dat foc la o masina Uber ca sa ii sperie.

#519
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,815
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Uber Technologies îşi închide serviciul de transport din Danemarca înaintea unor schimbări legislative care ar face ca acesta să nu mai fie funcţional pentru clienţi.

Compania din San Francisco a anunţat că va opri serviciul utilizat de 2.000 de şoferi privaţi din Danemarca începând din 18 aprilie, din cauza reglementărilor care ar impune licenţierea maşinilor care sunt folosite ca taxiuri, precum şi instalarea de senzori pentru scaune şi aparate de taxat, în loc ca un smartphone să calculeze costul curselor, aşa cum procedează Uber.

Uber are probleme şi din cauza reglementărilor din Germania, Marea Britanie şi Franţa.

http://www.digi24.ro...uropeana-696513

Deci nu doar in Romania o arde asa cum poate...

#520
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,364
  • Înscris: 03.03.2016
Eu vreau Uber în România, eu vreau sa fie reglementat, și vreau sa crească tariful, mi se pare mic de tot, un 3 lei ar fi ok  nu au cum sa fie competitivi cu taxiule deoarece dacă taximetriști ar merge numai cu tariful de 1,39 fără nimic în plus cred  ca dau faliment.
Accepta un taximetrist o cursa de 2 km și sa fie plătit cu doar 2,60 lei pentru aceasta cursa, fără nimic în plus?

#521
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
frate nu-i tine nimeni la tariful ala. EI singuri isi fac tariful. ma rog, patronii lor.

si in mod normal trebuie sa fie cursa minima, cum e si la uber, cred ca 6 lei sau ceva

#522
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://stirileprotv....aplicatiei.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate