Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

UBER - ilegal in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
548 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

 Quantum, on 08 august 2016 - 16:31, said:

Uber e o chestie ilegala din multe puncte de vedere.

Cine raspunde in caz de acident, Nelutu care 'si-a transportat prietenii' ?
(ca asa i-a zis avocatul de la Bucuresti)

Asta voiam de mult sa intreb !
RCA acopera accidentarea clientului ?
Daca Uber e legal, de ce trebuie sa minta ca transporta niste prieteni ? De ce trece onorariul sub tacere ?

#20
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,351
  • Înscris: 21.04.2005

 bossake, on 08 august 2016 - 16:09, said:


...spre deosebire de Uber ei trebuie sa plateasca 1000 de rahaturi, taxe, autorizari, atestate, impozite !! , itp de 4 ori mai des decat un uberist, asigurare a masinii de vreo 2 ori mai mare si asa mai departe Posted Image.
Nu le convine , n-au decat sa se lase de taximetrie. Nu-i tine nimeni cu forta .S-au invatat la ban castigat usor . Lumea se mai schimba .N-au decat sa-si faca un serviciu gen Uber local.
Cu ocazia asta ii face si concurenta . Da' n-ai sa vezi !

#21
macarony1980

macarony1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 07.08.2016
Cine mai sunt si UBER astia? Parca zici ca au prins extraterestrii la volan

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Uber = haiduci "capitalisti"

#23
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
nu am mers niciodata cu uber, dar tocmai am intrat pe situl lor si am facut o estimare de cost de acasa pana la serviciu (10 km in cap): in functie de planul tarifar am primit cotatii intre 21 de lei si 48 de lei. adica minim 2,1 lei/km, in timp ce taximetristii au un tarif reglementat de primarie de 1,3 lei/km.
unde mai pui si argumentele de reglementare pe care le-a invocat cineva mai sus in apararea taximetristilor...


conduce la un singur mesaj pentru Uber: Mars la cacat! Posted Image

Si am un mesaj si pentru autoritati: solutia este dereglementarea taximetriei. Astfel devine legal si uber, raman legali si taximetristii traditionali, dar in conditii de concurenta similare.

edit: sa nu inteleaga cineva ca mor de dragul taximetristilor. dar faptul ca multi taximetristi sunt jegosi (nu vreau sa jignesc intreaga categorie profesionala, dar din pacate asta este realitatea despre multi dintre ei) nu justifica in niciun fel faptul ca Uber are voie sa functioneze ilegal (sau nereglementat, cum zic ei eufemistic).

Edited by Pollux, 08 August 2016 - 16:55.


#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 overseas, on 08 august 2016 - 16:37, said:

Daca Uber e legal, de ce trebuie sa minta ca transporta niste prieteni ?
Ca concept e bun, dar legal nu e.
Problema e ca soferii fac activitati neautorizate, nu au vreo pregatire in acest sens, masinile nu sunt autorizate si asigurate pentru transportul in comun.
Daca ii amendeaza Politia si ANAFul pe toti prestatorii astia, o sa vin la Untold cu metroul de la Bucuresti la Cluj Posted Image

Edited by Quantum, 08 August 2016 - 16:52.


#25
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 bossake, on 08 august 2016 - 16:25, said:

stii bine ca la Uber banii se duc  duc in afara tarii, Uber nu este inregistrata in Romania, asadar chiar daca 1 taximetrist din 1000 da chitanta statul incaseaza mai mult de la taximetrist decat de la toti uberistii Posted Image).
asa ca nu poti acuza spaga cat timp Uber nu plateste nicio taxa in Romania.
E ilegal faptul ca Uber e inregistrata in alta tara? Nu.
Eu nu te-am intrebat unde se duc banii, eu te-am intrebat simplu de tot ce e mai legal: sa platesti cash cu spaga sau sa faci o tranzactie bancara 100% legala?

 bossake, on 08 august 2016 - 16:25, said:

ambele presteaza acelasi serviciu doar ca unii respecta LEGEA si altii nu! Nu vezi nicio problema aici?
Ce lege nu e respectata de soferii UBER?

 Pollux, on 08 august 2016 - 16:50, said:

nu am mers niciodata cu uber, dar tocmai am intrat pe situl lor si am facut o estimare de cost de acasa pana la serviciu (10 km in cap): in functie de planul tarifar am primit cotatii intre 21 de lei si 48 de lei. adica minim 2,1 lei/km, in timp ce taximetristii au un tarif reglementat de primarie de 1,3 lei/km.
unde mai pui si argumentele de reglementare pe care le-a invocat cineva mai sus in apararea taximetristilor...

conduce la un singur mesaj pentru Uber: Mars la cacat!
Tocmai, Uber nu e pentru oricine.

Da' ia spune, de ce totusi prefera oamenii sa dea mai multi bani pe Uber decat sa mearga mai ieftin cu taxi?

Edited by kruger, 08 August 2016 - 16:57.


#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
UBER face taximetrie sau nu?
Daca face, atunci sa faca bine si sa respecte legea ca orice taximetrist, ce e asa vrei de priceput?

Sa nu-mi spuneti ca ei de fapt fac ride-sharing, ca atunci sunteti chiar prosti...

#27
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 jericho, on 08 august 2016 - 16:58, said:

UBER face taximetrie sau nu?
Daca face, atunci sa faca bine si sa respecte legea ca orice taximetrist, ce e asa vrei de priceput?
Care lege?

#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 kruger, on 08 august 2016 - 16:55, said:

Ce lege nu e respectata de soferii UBER?
Politia a zis "legea 38/2003".

Probabil astea:

Quote

Articolul 7
Transportul in regim de taxi sau transportul in regim de inchiriere se poate executa numai de transportatori autorizati.
Articolul 8
Autorizatia de transport se elibereaza de catre autoritatea de autorizare pe durata nedeterminata si este valabila cu conditia vizarii acesteia la fiecare 5 ani de catre aceasta, odata cu verificarea indeplinirii conditiilor care stau la baza emiterii unei astfel de autorizatii.

Quote

5.cu amenda de la 25.000 lei la 50.000 lei:
a)aplicabila transportatorilor pentru nerespectarea prevederilor art. 7 si 8;
b)aplicabila dispeceratelor taxi pentru functionarea fara autorizatie de dispecerat taxi valabila.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Intrebarea e simpla: daca UBER e legal, de ce trebuie sa minta si eventual sa ceara si pasagerului sa minta ?!

#30
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 kruger, on 08 august 2016 - 16:55, said:

Tocmai, Uber nu e pentru oricine.

Da' ia spune, de ce totusi prefera oamenii sa dea mai multi bani pe Uber decat sa mearga mai ieftin cu taxi?

pentru ca jegurile de oameni de la primarie au fixat un tarif/km nerealist de mic.
ia sa fi pus un tarif de 3 lei/km. sunt sigur ca 50% dintre taxiurile traditionale s-ar transforma din carute in masini normale.


uite, ca alternativa am gasit si black cab: https://www.blackcab...-este-blackcab/
este un serviciu legal (cel putin asa zic ei pe site) - pana la proba contrarie.
tarife un pic mai piperate, dar cine este prea pretios sa mearga cu carutele, plateste.

#31
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 dexterash, on 08 august 2016 - 16:59, said:

Politia a zis "legea 38/2003".

Probabil astea:
Soferii uber sunt autorizati... de Uber.

A, pai stai autoritatile noastre autorizeaza doar un anumit numar de licente, iar daca eu vreau sa fac taximetrie acum nu pot pentru ca "nu mai sunt licente" ... o licenta se cumpara cu mii de euro. Deci legea apa enunta in termeni clari coruptia.
Si culmea, tot taximetristii acuza pe uberisti de "concurenta neloiala" .Tara lu Papura Voda Posted Image

 overseas, on 08 august 2016 - 17:01, said:

Intrebarea e simpla: daca UBER e legal, de ce trebuie sa minta si eventual sa ceara si pasagerului sa minta ?!
Ei simplu, dar trebuie sa gandesti putin: ca sa-i lase politistii aia in pace. Era cea mai simpla varianta...

Edited by kruger, 08 August 2016 - 17:05.


#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Este amuzantă situația transporturilor în regim de Taxi. Cu ce ar fi mai legală deplasarea cu "ia-mă nene" față de Uber? Zilnic văd rechini, care din asta trăiesc, așezați în puncte strategice.

#33
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 loock, on 08 august 2016 - 16:21, said:

Merg des cu taxiul.
Din 10 taximetristi care au acelasi pret afisat pe usa, la 8 aparatul afiseaza preturi umflate chiar si de peste 2 X fata de cat ar fi normal pt. distanta parcursa.
Aceeasi cursa pe exact aceeasi ruta care costa 8 lei cu un taxiu, si las zece, cu alte 8 taxiuri care au afisat exact acelasi pret, aparatul lor afiseaza 12, 15, 19 lei...
Dincolo de aparatele care afiseaza preturi super-umflate, in anumite zone din Bucuresti majoritatea taximetristilor nu contorizeaza deloc, ci cer dinaine pretul, chiar si 10 lei/km In Bucuresti.

Mai mult, multe txiuri au airbagurile sarite, uneori carpite grosolan cu banda adeziva, si functioneaza asa pe periada nedefinita.
Sunt sigur ca majoritatea nu respecta nici normele de poluare, deoarece lasa fum, deci este o minciuna ITP-ul.
Pun pariu ca daca azi sunt oprite la control toate taxiurile, 99% din ele nu au stranse prezoanele de la roti la cuplul cerut in cartea tehnica a fiecarei masini, si majoritatea il au dat peste cap (fiecare masina are alta specificare de cuplu, cu plaja mica de toleranta, si uneori cu diferente mari fata de alte modele)

La ordinea zilei taxiurile intra pe sens interzis pe stradute si alei, cat si pe linia de tramvai pe strazi si bulevarde, uneori chiar si cand este spatiu delimitat...Ce sa mai zic de mers la ordinea zilei pe trotuare ....

Una din putinele chestii pozitive venite de la un taximetrist a fost propunerea de a se introduce si in RO taxe foarte mari de parcare in oras, pt. a reduce masiv nr. de masini din trafic, pt. fluidizare, insa din pacate se gasesc oameni care sa comenteze ca au interese neloiale si in aceasta privinta...
Ce treaba au prezoanele la roti cu subiectul ba omule, de parca strange cineva in Ro la masini prezoanele cu cheie dinamometrica... Astia care au masini Uber au prezoanele stranse la cuplu?? Iti dai seama cat de ridicol e sa te legi tocmai de asta?

#34
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

 Pollux, on 08 august 2016 - 17:01, said:


pentru ca jegurile de oameni de la primarie au fixat un tarif/km nerealist de mic.
ia sa fi pus un tarif de 3 lei/km. sunt sigur ca 50% dintre taxiurile traditionale s-ar transforma din carute in masini normale.
Deci daca saracelor companii de taximetrie li s-ar da mai multi bani, ar investi in masini. :lol: Continua sa visezi...

#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 kruger, on 08 august 2016 - 17:03, said:

Soferii uber sunt autorizati... de Uber.

A, pai stai autoritatile noastre autorizeaza doar un anumit numar de licente, iar daca eu vreau sa fac taximetrie acum nu pot pentru ca "nu mai sunt licente" ... o licenta se cumpara cu mii de euro. Deci legea apa enunta in termeni clari coruptia.
Pot sa autorizez si eu niste dealeri de droguri? Sau de arme? Sau niscaiva "pesti"? Sau sa ma substitui DSP/ISU/RAR/blabla?
Cam cum suna?

Daca sunt alte probleme, astept sa vad lobbyul facut de UBER pentru schimbarea legii (asta ar trebui sa faca, nu?). Daca nu o fac si incalca legea cu buna stiinta, atunci 25.000RON/persoana (o fi mai ieftin sau mai scump decat autorizatia?) + ce alte masuri au mai aplicat ei.

Edited by dexterash, 08 August 2016 - 17:10.


#36
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 overseas, on 08 august 2016 - 16:37, said:


Asta voiam de mult sa intreb !
RCA acopera accidentarea clientului ?
Daca Uber e legal, de ce trebuie sa minta ca transporta niste prieteni ? De ce trece onorariul sub tacere ?
Daca si cei de la Uber au recunoscut ca e nereglementat, nu se mai pune problema daca e legal sau nu.
E ilegal. Clar.
Ar fi bine ca Uber sa continue sa existe, dar ca sa fie legal va trebuie sa se cheme taxi uber, ca orice alta firma de taxi, altfel ramane ilegal.

 dexterash, on 08 august 2016 - 17:09, said:

Pot sa autorizez si eu niste dealeri de droguri? Sau de arme? Sau niscaiva "pesti"? Sau sa ma substitui DSP/ISU/RAR/blabla?
Cam cum suna?

Daca sunt alte probleme, astept sa vad lobbyul facut de UBER pentru schimbarea legii (asta ar trebui sa faca, nu?). Daca nu o fac si incalca legea cu buna stiinta, atunci 25.000RON/persoana (o fi mai ieftin sau mai scump decat autorizatia?) + ce alte masuri au mai aplicat ei.
Corect.

Practic au pacalit soferii, care evident nu cunosc legile. Uber castiga bani de pe urma lor, iar amenzile le platesc... soferii.
Una peste alta, ca de obicei, platesc prostii (soriceii) si rechinii isi vad de treaba.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate