Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Complete Noobs - Nu ne-am mai luat / montat pana acum aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Pana acum 2 ani am stat cu chirie.
Acum 2 ani ne-am mutat spre toamna, am zis ca nu are rost.
Anul asta avea rost dar n-aveam bani.
Am trecut cu greu prin vara si am zis ca gata, musai punem. Iata si intrebarile:

1. ”E mai profitabil să cumperi iarna sau toamna aer condiționat.”  - adevărat sau fals?
Ar fi ok să punem deoparte să luăm de Black Friday? Sau e țeapă oricum? Sau nu economisim mare lucru? Există o perioadă propice achiziționării ?
2. Imaginați-vă ceva de genul ăsta
Attached File  SCHEMA-CASA.png   12.33K   144 downloads
Unde ar fi mai ok sa il punem? Pe care perete? Daca il punem in mijlocul livingului, cum mai ajunge sa evacueze pe balcon?
Dacă îl punem pe peretele dinspre balcon, mai ajunge în dormitoare ?
3. În ce price range mediu ar fi safe să ne învârtim ?
4. Orice alte ponturi și sugestii pertinente sunt binevenite. Restul sunt ignorate cu multă grație. :)

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
1. probabil da, si cu siguranta e mult mai comod - termene de instalare mai mici, nu stai cate o luna dupa ei, cum se poate intampla vara. probabil merita sa astepti si black friday, desi atunci sunt in general reduceri la produsele mai ieftine/proaste care nu s-au vandut toata vara.

2. care sunt peretii exteriori? livingul este spre exterior?

3. cat va permiteti. cu cat vrei mai multe, cu atat dai mai mult....

#3
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
1. Deci mai degraba sa ne ferim de măreața reducere și să urmărim on produs care își menține prețul constant ?
2. Livingul și bucătăria pe o parte, și dormitoarele. Livingul are geam comun cu balconul. Ne bate soarele pe toate părțile, dimineața în dormitor, seara în living. E fabulos 3 anotimpuri pe an, dar vara ne rotisează de nu ne vedem. Momentan am rezistat cu draperii blackout dar nah, nu e o soluție pe veci.
3. de 1500 am lua ceva decent? Întreb pt că ne-am pus pe economisit, pus deoparte. Măcar să știm un target.

Mulțumesc!

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
In living, pe peretele opus dormitoarelor.
Unitatea exterioara pe balcon. Ce dimensiuni ai pe acolo, astfel se pot recomanda si modele de AC.

#5
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Ă, nu știu pe de rost, tot apt are vreo 60 mp utili. Caut planul real al casei, nu mâzgăleala asta în paint, și vă zic.
Orientativ, mă rog, livingul e lung și lat. dormitoarele îs egale și oleacă mai mari decât mi-au ieșit mie în desen. Bucătăria nu contează. Am hotă, deschid geamul, închid ușa, mă descurc eu.
Dar...cum se face cu evacuarea? adică nu pleacă un soi de burlan de la aparatul de AC până pe balcon ? Se maschează sau îl lungești așa pe lângă tavan până la balcon?

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
12.000 BTU. Montezi in living pe peretele opus dormitoarelor.

#7
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Săr'na.
Dar ... cum ajunge la unitatea exterioară ? O să am un burlan prin sufragerie ? Se poate masca cu rigips sau ceva, presupun?
Merci pt 12.000 BTU, mai punem un filtru în plus la căutări pe net.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Burlan e prea mult spus. Tevi de cupru probabil, nu mai sunt la curent cu tehnologia de acum.
Eu de cupru am.

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca nu ma insel, ai o gaura de 60 prin care ar trebui sa treaca toate matele de la interior spre exterior

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La ce etaj locuiti?
Dati o gaura in perete si asta e.
Furtunul picurator il prelungiti pana jos, sa nu se planga vecinii ca le picura in cap.

#11
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Legat de black friday, depinde cum iti prinzi norocul, poate gasesti ceva profitabil, poate tu. Eu am luat la 5400ron un macbook ce-l urmaream din august si nu scadea sub 6600-7000. Acum, dupa aproape un an, vad ca este 6200. Deci am prins bine. :D

#12
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Daca e unul singur...preferabil de 18.000 BTU ! Daca vrei un lucru ca lumea te duci si ti-l iei....NU astepti Blackfraierday sa-ti dea ei un stift care nu se vinde... , la mai putini bani !

Edited by FAP, 08 August 2016 - 12:07.


#13
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007

 ericmario, on 08 august 2016 - 11:38, said:

La ce etaj locuiti?
Dati o gaura in perete si asta e.
Furtunul picurator il prelungiti pana jos, sa nu se planga vecinii ca le picura in cap.
La 3 din 3, deasupra e un pod. Infundat.
Inteleg ca dau gaura, ce nu inteleg e cum faci daca...stai sa mai fac 1 poza, un moment.
Attached File  SCHEMA-CASA.png   14.87K   73 downloads

Pur si simplu mereu am vazut AC lipit de peretele prin care se da gaura, ala spre exterior, ori cum la mine nu e cazul, nu vizualizez ce-o sa iasa. O sa am o teava cum e aia de gaz, nu?
Ma bucur sa aflu ca nu burlane.
Well, daca o sa am tevi pe fiecare latura a lungimii livingului, iarna pun ghirlande si o sa am bonus la Holidays Spirit.

Merci frumos guys, ne apucam sa ne uitam la preturi si specificatii. Eventual revin cand punem degetul pe ceva anume, sa va dati cu parerea.

Thanks again!

#14
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Da, ca in schita. Sunt tevi subtiri, ca cele care iti merg in calorifer :)
Dar peretele pe care se monteaza unitatea interioara nu e perete exterior?
La cum sunt pozitionate camerele cred ca 12000 BTU e suficient.

#15
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
Ba cred ca da, dar nu imi dau seama pe unde s-ar sui sa-mi monteze...adica..ma rog nu ma pricep dar cred ca ar trebui sa se cocoate peste pod si sa se coboare in rapel pana in dreptul peretelui ext. Ca vine drept, nu mai sunt balcoane, geamuri, nimic. Nu cred ca gasesc asemenea Spidermeni la montaj.

#16
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu cum se procedeaza prin Romania... dar:

[ http://www.safetech.ie/uploadedfiles/sys_courses/mewp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Ina.Click

Ina.Click

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.07.2007
lol really, vin si la chestii gen aparat aer conditionat? ok, credeam ca vin doar la chestii mai scumpe / importante.

#18
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
din cate-mi dau seama, intre dormitoare si living tre sa fie un hol, iar usa de la living nu este pe acel hol, asa-i?
usa livingului e pe latura mica, opusa balconului, nu? pai ce aer sa iasa din living si sa intre in dormitoare?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate