Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

La inceput de drum

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
295 replies to this topic

#37
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postandy1992, on 07 august 2016 - 10:56, said:

Really? Mie nu-mi place pythonul, dar esti haios cu afirmatiile astea.Posted Image Ma intreb unde e greutatea aia?  Cat crezi ca iti poate lua? Ani, decenii? Vei slabi 20 de kg incercand sa treci de la python la alt limbaj? Cat de grea estimezi ca va fi trecerea? Posted Image
Nu stiu. Cam cat de greu o sa ii fie Stelei sa treaca de City. Am auzit multe persoane care spuneau ca daca incepi cu Python, o sa iti fie cam greu sa treci pe un alt limbaj, avand in vedere ca in timp ce in Python scrii sa zicem o linie, in C++ scrii sase. Sunt aici ca sa ma lamuresc. Tot ceea ce am spus este din ceea ce am vazut de la altii.

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 10:53, said:

Daca as fi vrut sa folosesti CodeBlocks nu ti-as fi sugerat Visual Studio, nu? Posted Image
Da. :) M-am "panicat" putin pentru ca in acel setup nu zicea nimic de C simplu, ci de C++ si C# + ce mai are el pe acolo. O sa il instalez cu tot ceea ce este default atunci. Multumesc!

#38
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Stie si C. Creezi fisier cu extensia .c in loc de .cpp si il trateaza automat ca sursa C. Iti pune la dispozitie si utilitare in linia de comanda pentru a testa ce prezinta OriginalCopy in topicul la care face referire.

#39
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016
Am inteles. http://forum.softped...ebui-sa-le-tie/        este foarte interesant. Voi citi intreg topicul. Am pus la instalat VS-ul.

#40
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View PostOriginalCopy, on 07 august 2016 - 10:53, said:

Citește articolul "lucruri pe care orice programator ar trebui să le știe" de pe acest forum.
Ar trebui sa fac inca de acum ceea ce este la punctul 13? Cand sunt in cmd prompt-ul de la MinGW si scriu "edit main.c" imi zice ca "edit" nu este recunoscut ca o comanda. Mi se pare cam ciudat sa dau edit unui fisier care nu exista. Acel "main.c" trebuie sa il fac in Notepad++/Notepad?

EDIT: L-am facut in notepad++ si a functionat.

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 12:20.


#41
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015

View PostAnduIX, on 07 august 2016 - 11:14, said:

Nu stiu. Cam cat de greu o sa ii fie Stelei sa treaca de City. Am auzit multe persoane care spuneau ca daca incepi cu Python, o sa iti fie cam greu sa treci pe un alt limbaj, avand in vedere ca in timp ce in Python scrii sa zicem o linie, in C++ scrii sase. Sunt aici ca sa ma lamuresc. Tot ceea ce am spus este din ceea ce am vazut de la altii.
Care persoane?

Ideea e urmatoarea. Iti alegi un limbaj care e popular si il inveti. Conteaza sa inveti sa programezi, nu limbajul, Limbajele le vei tot schimba de-a lungul timpului. Si linia aia de cod din python care face acelasi lucru ca cele 6 din C++ are in spate alte linii de cod pe care nu le vezi. Insa, nu ar trebui sa-ti pui problema asta acum pentru ca esti incepator. Daca esti asa nesigur ce sa faci, ia 3 limbaje de programare si fa acelasi lucruri cu ele, experimenteaza, vezi cate linii scrii in fiecare ca sa faci acelasi lucru.

Edited by andy1992, 07 August 2016 - 12:17.


#42
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postandy1992, on 07 august 2016 - 12:12, said:

Care persoane?

Ideea e urmatoarea. Iti alegi un limbaj care e popular si il inveti. Conteaza sa inveti sa programezi, nu limbajul, Limbajele le vei tot schimba de-a lungul timpului.
M-am uitat zilele trecute pe mai multe forumuri.

#43
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View PostAnduIX, on 07 august 2016 - 12:11, said:

Ar trebui sa fac inca de acum ceea ce este la punctul 13? Cand sunt in cmd prompt-ul de la MinGW si scriu "edit main.c" imi zice ca "edit" nu este recunoscut ca o comanda. Mi se pare cam ciudat sa dau edit unui fisier care nu exista. Acel "main.c" trebuie sa il fac in Notepad++/Notepad?

EDIT: L-am facut in notepad++ si a functionat.
Mi-am dat quote singur pentru ca nu mai pot da Edit.


Este foarte interesant ca la inceput citeam si multe lucruri nu le intelegeam, iar acum, fiind undeva pe la mijloc, fara sa vreau, am inteles la ceea ce te-ai referit la inceput. Imi place mult cum ai structurat topicul. Posted Image

Daca voi folosi Visual Studio, mai trebuie sa folosesc si GCC? VS-ul are deja un compiler. Pot folosi VS-ul pentru a compila complet programul, iar GCC-ul sa il folosesc daca vreau sa se opreasca la un anumit pas?


Scuze de double-post.

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 12:49.


#44
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ai Visual Studio, nu-ti mai trebuie GCC. Ori creezi un proiect/solutie din VS si dai build/run/debug din IDE, ori deschizi Developer Command Prompt for VS2015 si compilezi din consola ce ai scris in ce editor de text doresti (executabilul compilatorului in acest caz e cl, nu gcc)

Quote

C:\Program Files (x86)\Microsoft Visual Studio 14.0>cl
Microsoft ® C/C++ Optimizing Compiler Version 19.00.24210 for x86
Copyright © Microsoft Corporation.  All rights reserved.

usage: cl [ option... ] filename... [ /link linkoption... ]

Edited by dani.user, 07 August 2016 - 12:55.


#45
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 12:55, said:

Daca ai Visual Studio, nu-ti mai trebuie GCC. Ori creezi un proiect/solutie din VS si dai build/run/debug din IDE, ori deschizi Developer Command Prompt for VS2015 si compilezi din consola ce ai scris in ce editor de text doresti (executabilul compilatorului in acest caz e cl, nu gcc)
Ok. Dupa ce am instalat VS, am dat sa imi instaleze utilitarele pentru C++. Altfel nu am cum sa creez proiect pentru C++. Usor-usor incep sa inteleg cate ceva. Va multumesc tuturor ca m-ati ajutat! (sa nu credeti ca s-au terminat intrebarile Posted Image) )

EDIT: Sa inteleg ca

Quote


#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

sunt puse pentru a implementa o functie? Fara ele nu ar mai fii functie, ci o simpla declaratie?

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 13:08.


#46
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Cand creezi un proiect nou, alegi Empty project pentru inceput sa nu-ti bage el diverse pe gat.

#include ceva = ia acel ceva, si da-i copy/paste in sursa curenta (in mod automat, fara sa dai tu manual).

#47
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 13:11, said:

Cand creezi un proiect nou, alegi Empty project pentru inceput sa nu-ti bage el diverse pe gat.

#include ceva = ia acel ceva, si da-i copy/paste in sursa curenta (in mod automat, fara sa dai tu manual).
M-ai pierdut cand ai zis "sursa curenta". La ce te referi? Vrei sa zici ca acel "#include ceva" include acel ceva automat fara sa stau eu sa introduc sute de linii manual?
Inca ceva: in topicul creat de OriginalCopy, la punctul 16 spre exemplu, ne da mai multe linii in care sunt scrise mai multe coduri. Eu, ca incepator, nu stiu ce face chiar fiecare linie si de ce este scrisa asa. Inainte de a incepe sa scriu acele linii in editorul meu, ce ar trebui sa fac? Sau trebuie sa le scriu "obligat-fortat" pentru ca mai tarziu voi afla? Mi se pare prea direct pentru pentru un incepator. Nu stiu. Topicul este de nota 10, oricum.

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 13:57.


#48
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostOriginalCopy, on 07 august 2016 - 10:26, said:

Python e un limbaj expresiv pentru a asimila algoritmică, fără toate detaliile low-level, de exemplu.

Dar nu privi limbajele ăstea exclusivist. Poți exersa algoritmică folosind atât C cât și Python, simultan.

Îți faci tema la informatică în C în timpul săptămânii, și în weekend transcrii algoritmul în Python, ba poate chiar faci si o simulare, un grafic, ceva, în sage. Vezi sage math pe google.

Altfel înțelegi ce faci când ai un grafic al algoritmului, o animație, ceva.

Pana la un punct da. Macar daca ar fi tara plina de joburi de programatori de sistem, low level, data science etc.

Cand colo, e plina de joburi pt aplicatii comerciale, unde algoritm inseamna transpunerea docrintei clientului in pseudocod. Sigur ca iti trebuie logica si e buna gimnastica mintii, dar e diferit de bubble sort.

Iar asta cu invatatul limbajului ar trebui sa le-o spui celor trecuti de 50 de ani, care abia se mai apropie de ceva apropiat de ce stiu ei, nu zic de te miri ce framework web etc.

Cand lucrezi intr-un domeniu, dai sfaturi pt. skiluurile pe care le-ai vrea de la un junior, de la tine din sectie. :)

Daca omul vrea sa devina admin de baze de date, de exemplu? Aia cum se numesc?

#49
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Topicul lui OriginalCopy nu e introducere in programare cand nu stii nimic. Pentru asta ti-am recomandat cartea aceea. Topicul il parcurgi apoi, in timp, dupa ce stii deja abecedarul.

#50
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 14:02, said:

Topicul lui OriginalCopy nu e introducere in programare cand nu stii nimic. Pentru asta ti-am recomandat cartea aceea. Topicul il parcurgi apoi, in timp, dupa ce stii deja abecedarul.
Am inteles. Am ajuns undeva pe la jumatate si m-am blocat. De aici, cu ce stiu eu, nu am cum sa trec. O sa cumpar cartea daca o gasesc si o sa incep treaba. Totusi, mai am cateva nelamuriri pe care nu le pot da la o parte:
  • Acei parametri pentru link-area dinamica unde trebuie sa ii scriu?
  • Si....stdio.h si stdlib.h sunt headere care contin functii. Daca nu adaug aceste headere la #include, functiile nu pot fii folosite, nu? Voi primi o eroare in urma compilarii.

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 14:18.


#51
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Deschide un header si vezi exact ce contine.

#52
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 14:17, said:

Deschide un header si vezi exact ce contine.
Deci headerele contin linii care atribuie functii declaratiilor? (nu cred ca am zis bine) Daca nu am zis bine, o sa o spun in cuvintele mele: aceste headere atribuie fiecarei "chestii" o functie? Ii spune ce sa faca?

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Headerul iti zice ce functii/tipuri de date exista. Implementarea lor poate fi in alta sursa sau intr-o biblioteca.

Ia-o insa metodic, pana ajungi la functii si biblioteci, parcugi jumatate din carte.

#54
AnduIX

AnduIX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 07.08.2016

View Postdani.user, on 07 august 2016 - 14:24, said:

Headerul iti zice ce functii/tipuri de date exista. Implementarea lor poate fi in alta sursa sau intr-o biblioteca.

Ia-o insa metodic, pana ajungi la functii si biblioteci, parcugi jumatate din carte.
Ok. O sa las topicul lui OriginalCopy in bara de favorite si o sa incerc sa fac rost de cartea pe care mi-ai recomandat-o. Fara ea nu pot face treaba.

O sa vreau sa reinstalez Windows-ul sau sa schimb versiunea de Windows. Exista recomandari legate de versiunea de Windows cand vine vorba de programare?

Edited by AnduIX, 07 August 2016 - 14:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate