Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Asigurare Medicala

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua, Vreau sa stiu la cat timp dupa angajare intr-o firma beneficiez de asigurare medicala

#2
dorin18111980

dorin18111980

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 31.07.2016
Teoretic din prima zi daca angajatorul este corect si-ti plateste toate contributiile aferente. Problema nu este la el ci in cat timp o sa fii inregistrat in sistem.

#3
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Pentru a beneficia de asigurare trebuie sa faci dovada platii pe ultimile 3 sau 6 luni, am uitat.

#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Da, nu am mai lucrat  (ca angajat) de 4 ani (cat am facut facultatea) si am fost in acest timp neasigurat (am 42 de ani)

Vreau sa fac analize amanuntite si asta cat mai repede, deoarece de la o vreme nu ma simt bine, nu ma pot concentra , sunt obosit, superobosit mai tot timpul, ma doare capul mai mereu si am vederea incetosata.
Acum sunt angajat de 1 saptamana si as vrea maxim pana in septembrie sa incep analizele (si cand am fost la medicina muncii mau averizat privitor la starea inimii care este nu tocmai buna)
Am cumparat de la farmacii tot felul de magneziu, vitamina A,B,C,D ...... TONOTILN, LECITINA, nimic

Edited by sarateanu2004a, 06 August 2016 - 16:23.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Platesti retroactiv.
Oricum, cel mai bine intrebi la casa de sanatate.
Si... grabeste-te.

Poti intreba si pe forumuri medicale... Medipedia de exemplu. De obicei acolo raspund medici.

Aa, inca ceva. Fondurile pentru analize platite de casa se termina in 3-5 zile. Asa ca ai face bine sa te documentezi local cum merge.

Edited by viotl, 06 August 2016 - 17:34.


#6
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@initiator daca ai contract de munca solicita la angajator o adeverinta de sanate pt medic si te duci cu ea la medic.
Daca ai adeverinta fizic nu conteaza daca esti sau inregistrat in sistemul SIUI (sistemul de sanatate); Bineanteles sa ai la tine si cardul de sanatate :-)
Sanatate.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu stiu daca merge. Poate merge, merita incercat.
Mi s-a cerut clar dovada platii. Umblu cu ea in portofel linga card.

#8
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 viotl, on 06 august 2016 - 20:44, said:

Nu stiu daca merge. Poate merge, merita incercat.
Mi s-a cerut clar dovada platii. Umblu cu ea in portofel linga card.

Merge sigur 100%, lucrez in privat si ma lovesc mereu de adeverinte de genul asta pt salariatii clientilor necesare pt medic.

Daca ai adeverinta de care zic, nu iti mai trebuie dovada platii pt ca de fapt asta zice adeverinta ca ti se retine si plateste contributia de sanatate la stat (in termini specific la sursa) de catre angajator.

@viotl daca esti salariat nu tu trebuie sa faci dovada platii, ca nu faci tu platile efectiv, si de aceea trebuie adeverinta; daca nu esti salariat cu contract de munca e alta mancare de peste si atunci trebuie sa platesti tu din buzunarul propriu asigurarea

Edit: in link-ul de mai jos la sfarsit gasesti modelul adeverintei de care zic eu; citeste tot articolul si nu cred ca nu vei rezolva cu analizele;
http://www.avocatnet...

Edited by costinuti, 06 August 2016 - 21:02.


#9
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Chiar daca lucrez de o saptamana?
M-am angajat pe 2/08/

Practic sunt in perioada de proba

#10
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 sarateanu2004a, on 06 august 2016 - 21:36, said:

Chiar daca lucrez de o saptamana?
M-am angajat pe 2/08/

Practic sunt in perioada de proba

Da, daca ai contract de munca evident si nu esti la "negru". Perioada de proba nu are treaba cu asigurarea de sanatate. Asigurarea de sanatate aferenta contractului de munca inceteaza in momentul in care contractul de munca inceteaza conform codului muncii sau conform sentintelor judecatoresti emise dupa caz.

Practic in sistemul de sanatate vei aparea ca si asigurat abia la o luna sau la 3 luni de la momentul angajarii datorita faptului ca declaratiile fiscale la ANAF se depun in luna urmatoare de referinta sau la trei luni in functie de perioada fiscala a angajatorului pe care o are conform legii. Si tocmai ca salariatul sa nu fie afectat se elibereaza aceste adeverinte pt medic la cerere.

 sarateanu2004a, on 06 august 2016 - 11:32, said:

Buna ziua, Vreau sa stiu la cat timp dupa angajare intr-o firma beneficiez de asigurare medicala

Si ca sa iti raspund la postul tau initial, esti asigurat incepand cu data angajarii.

Edited by costinuti, 06 August 2016 - 21:49.


#11
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Costinuti are dreptate doar teoretic, adica esti asigurat din prima zi de munca, doar ca in practica daca nu apari in siui, dar varianta doctorilor, chiar cu adeverinta marea majoritate a doctorilor daca nu chiar toti, nu te consulta. Ca sa apari in siui trebuie ca angajatorul sa depuna declaratia 112, care are termen maxim de depunere 25 a lunii urmatoare, adica pentru august se poate depune intre 01.09 -25.09, plus vreo 2 -3 zile pana se actualizeaza sistemul.

#12
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@zamra una e legea si alta e "meteahna" romaneasca a doctorilor; Faza ca nu vor sa te consulte este din cauza faptului ca le e frica de exemplu sa nu le fie anulata consultatia din sistemul lor si sa nu mai fie platiti din cauza sistemului SIUI ce da erori foarte multe si problematice.

Iar referitor la termenul maxim de 25 a declaratiei 112 luna urmatoare nu este complet adevarat si este in functie de vectorul fiscal al societatii (asta pt cunoscatori), cum ziceam anterior.
- 25 luna urmatoare pt cei lunari cu o cifra de afaceri mai mare de 100.000 sau cu o medie mai mare a salariatilor de 2.99 exclusiv
- 25 a trimestrului urmator pt cei trimestriali cu o cifra de afaceri mai mica de 100.000 sau cu o medie mai mica a salariatilor de 2.99 exclusiv

PS am avut cazuri cand nici dupa 1-2 ani de zile nu aparea un salariat in SIUI =)) , si pana nu a mers angajatorul la casa de sanatate nu s-a rezolvat problema

@initiator sfatul meu este sa te duci cu adeverinta la medicul de familei si iti va da trimitere unde trebuie sau reteta pt medicamente; insisita si iti vei rezolva problema.

Edited by costinuti, 06 August 2016 - 22:11.


#13
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Corect ce zici, eu am prezentat cea mai intalnita situatie, cu depunere lunara, aplicata cred de peste 90% din firme. Oricum sper ca s-a lamurit omu

#14
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 ZamrA, on 06 august 2016 - 22:12, said:

Oricum sper ca s-a lamurit omu
Si eu sper ca s-a lamurit, o seara buna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate