Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

procedeu de aerare ptr metale

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
esotic

esotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2012
Ma intereseaza cum se face aerarea ciocolatei. In particular ma gandesc la o tema de proiect pt aerarea (macar ca aspect) a metalelor. In loc sa fie turnat aliajul ca un bloc monocristal, vreau sa obtin o structura mai “aerata”. Asta pentru a obtine o densitate mai mica. Asadar, stiind ca titaniumul are o densitate de 4.5 vreau o piesa din titan aerat cu densitate de 0.9. Cum s-ar putea face asta?

Poate insa ati intalnit aerarea altor metale/plastic de care eu nu stiu, fiti liberi si impartasiti.

Multumesc in avans

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Adica un fel de sifon din metal?
La o simpla cautare:
http://www.autosaga....-greutatea.html
Deci....

Edited by myshyk, 05 August 2016 - 18:45.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai nu exista un scop practic pt asa ceva, domeniul siderurgic cerceteaza cum sa gaseasca metode de a fi cat mai compact si rezistent metalul, nu sa-i faca bule.

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
http://www.forbes.co...d-start-at-2999

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
sau cum a scris si adm, prin aliere sa poti obtine o densitate mai scazuta a metalului.

#6
esotic

esotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2012
si aerarea plasticului in cazul ford stie cineva cum se face?

Cum vad eu lucrurile:

Aerarea inseamna introducerea unui gaz in structura aliajului, nu neaparat aer. Cum se citeaza in articolul cu ford, proprietatile materialului nu vor scadea, deci se mentin cele mai bune, deci in loc sa adaug un element de aliere in acelasi ordin de densitate se poate introduce si gaz. Dar sub ce forma se introduce gazul?

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,212
  • Înscris: 05.06.2002
printezi metalul prin selective laser melting.

#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
proprietatile materialului nu vor scadea ....
De unde tragi aceasta concluzie ?
Ai auzit de studiul metalelor ? Exista o intreaga stiinta si se testeaza o multime de aliaje pentru a obtine produse metalurgice mai rezistente si daca se poate mai usoare. O scadere a greutatii organelor de masini se poate obtine utilizind un aliaj mai rezistent.
Apoi, daca crezi ca ar fi posibil ( desi un aliaj metalic se lichefiaza la temperaturi de sute de grade ) cum obtii omogenitatea amestecului aliaj - aer ?
Daca nu esti in domeniu ( si NU esti) las-o moarta si fa filozofie in alta parte.

#9
BogzaG

BogzaG

    nu pot trăi fără multiculti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 03.07.2016
initiatorul doreste un material poros, ca acelea folosite la (unele) amortizoare de pusca.
Posted Image

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
Titanul prezinta o rezistenta decenta doar daca este incrementat beta, prin racire brusca de la punctul Curie al metalului sau aliajului de titan.
Daca este aerat, nu prea se mai poate realiza racitrea brusca in toata masa, deci mai indicata ar fi utilizarea unui otel de tip HSS, iar metoda poate sa fie cu o imprimanta 3D de metale, fie SLM, fie alta metoda.

 BogzaG, on 05 august 2016 - 19:08, said:

initiatorul doreste un material poros, ca acelea folosite la (unele) amortizoare de pusca.
Posted Image

Cred ca aberezi...

Edited by loock, 05 August 2016 - 19:19.


#11
esotic

esotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2012
imi cer scuze va rog trebuia sa spun gazificare si nu aerare.

Edited by esotic, 05 August 2016 - 19:44.


#12
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
https://en.wikipedia...wiki/Metal_foam

http://www.tms.org/p...nhart-0012.html

#13
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006

 esotic, on 05 august 2016 - 18:32, said:

Ma intereseaza cum se face aerarea ciocolatei. In particular ma gandesc la o tema de proiect pt aerarea (macar ca aspect) a metalelor...

Ai vazut cumva cum se rupe ciocolata aceea "aerata" fata de cea "compacta"? Decat sa "proiectezi" tot felul de trasnai mai bine pui mana pe carte si descoperi ca operatia de barbotare se utilizeaza pe scara larga in metalurgie. Spre exemplu barbotarea cu argon a otelului se realizeaza tocmai pentru eliminarea gazelor, iar pentru otelurile de calitate superioara se folosesc chiar unele procedee de vidare. Asta ar trebui sa fie un topic unde copiii pot spune linistiti tot felul de prostioare.

Edited by real32, 05 August 2016 - 21:24.


#14
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
http://www.steelfoam.org/

http://www.ergaerosp...-properties.htm

#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Pt piese usoare si rezistente: materiale compozite.

#16
esotic

esotic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 10.06.2012
Parcurgând fiecare link am reusit sa-mi formez ideea a ceea ce cautam. “Open-cell metal foam” este materialul cel mai apropiat, care cu de proprietatile titanului dar asa cum m-ati sfatuit dvs., rezistenta la rupere (MPa) chiar constant in proiect duce la alte dezavantaje (cum ar fi depasirea de gabarit pt piesa), asadar ma rezum la proiectarea piesei intregi dintr-o bucata, monocristal.

Mersi pentru linkuri tuturor Posted Image

Edited by esotic, 06 August 2016 - 00:53.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Ce intelegi prin monocristal? Cred ca faci confuzie.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
De fapt, cred ca voia sa fie monobloc.Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate