Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Afacere inchiriere apartamente

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postr3ticul, on 18 octombrie 2016 - 16:17, said:

Scalabil adica investesti 100k, obtii 5k profit. Investesti alti 400k, profitul ajunge la 25k, insa ROI anual ar fi de sub 10%, asta fiind unul dintre motivele pentru reticienta mea in incepe o investitie in imobiliare. Alte motive ar fi legate de deprecierea investitie (adica imobilele sa se ieftineasca), chiriile sa scada, povestile cu chiriasii salbatici, inexperienta mea pe partea de inchiriat imobile etc.
Stiu ca unii au alte experiente, dar mie mi se pare 10% ROI, ceva foarte decent in vremurile noastre. Deprecierea investitiei este un factor, dar daca nu iei o cladire foarte veche, influenteaza cu 1-2% pe an.
Sunt de acord cu concluzia ta, ca la 400k-500k ar fi mai rentabil, in rest depinde de costuri, eu daca as vrea sa lucrez cu contabila mea in care am incredere, mi-ar da profitul in jos prea mult.

#20
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
10% ar fi OK daca nu ar exista acea sansa sa scada valoarea imobilului cu 30-40-50% (cum s-a intamplat din 2008 pana in 2013-2014). Nu sunt ferm convins ca nu se poate intampla acelasi lucru si daca cumpar acum....exista deja niste semne ca suntem intr-o mica bula, datorita (sau din cauza - depinde daca vinzi sau cumperi :D ) PC si situatiei cu dobanzile pe piata internationala.

Peste 4 ani, daca PC se scoate de tot iar euribor o ia pe aratura, o sa scada cererea => pretul imobilelor va scadea si el (deci, probabil si valoarea chiriilor). Eu personal cred ca un scenariu din asta e destul de probabil. Poate ar fi o idee de a intra intr-o asemenea afacere cand intr-adevar preturile scad :)

Alin

#21
Bitz

Bitz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.12.2005
Daca scade cererea de cumparare nu sunt mai multi care o sa caute sa inchirieze ? Nu rezulta o chirie mai mare?

#22
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Nu sunt sigur ca astfel e corelatia. Eu unul am gandit ca daca scade creditarea, intr-un final o sa scada si salariile si asta conduce la posibilitati mai reduse in a plati chirii mari. Insa e posibil sa ai dreptate...poate cineva care a studiat mai mult timp piata imobiliara si corelatia preturi/chirii/creditare ne poate spune care e varianta cea mai probabila?

Daca ar fi cum zici, atunci lucrurile nu ar fi chiar gri...scade valoarea imobilului, dar macar recuperezi din chirie.

Edited by r3ticul, 21 October 2016 - 11:41.


#23
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postr3ticul, on 18 octombrie 2016 - 16:17, said:

Scalabil adica investesti 100k, obtii 5k profit. Investesti alti 400k, profitul ajunge la 25k, insa ROI anual ar fi de sub 10%, asta fiind unul dintre motivele pentru reticienta mea in incepe o investitie in imobiliare. Alte motive ar fi legate de deprecierea investitie (adica imobilele sa se ieftineasca), chiriile sa scada, povestile cu chiriasii salbatici, inexperienta mea pe partea de inchiriat imobile etc.

Cred ca ROIul asta de 10% este de fapt 5% (tu singur zici 5k profit la 100k cifra de afaceri). In plus cred ca acest 5% este usor optimist si de fapt corect ar fi 4% (tine cont de riscuri, uzura mobilier, etc). Daca de aici mai scazi si timpul tau (=costul tau), nu ramane mare lucru.

Dar da, sunt de acord cu tine, alte investitii aduc risc si mai mare, iar cu imobiliarele poti macar sa-ti pastrezi valoarea investita initial.

#24
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

View Postuira, on 25 octombrie 2016 - 09:42, said:

Cred ca ROIul asta de 10% este de fapt 5% (tu singur zici 5k profit la 100k cifra de afaceri). In plus cred ca acest 5% este usor optimist si de fapt corect ar fi 4% (tine cont de riscuri, uzura mobilier, etc). Daca de aici mai scazi si timpul tau (=costul tau), nu ramane mare lucru.

Dar da, sunt de acord cu tine, alte investitii aduc risc si mai mare, iar cu imobiliarele poti macar sa-ti pastrezi valoarea investita initial.
Stiu ca 5k din 100k e 5%. Am mentionat doar ca ar fi sub 10%, care e cumva targetul meu. O afacere care are ROI de 5% e mai mult o modalitate de a conserva banii, nu de a-i inmulti.

Cat despre "cu imobiliarele poti macar sa-ti pastrezi valoarea investita initial" nu sunt de acord. Poti sa ti-o sporesti sau sa pierzi din valoarea totala a afacerii. Tinand cont de semnele de pe piata, eu consider ca suntem intr-o bula imobiliara acum si ca, daca cumperi acum apartament, in 2 ani s-ar putea sa valoreze cu 10-20% mai putin. Defapt peste 2-3 ani ar trebui sa cumpar Posted Image

Alin

Edited by r3ticul, 25 October 2016 - 09:50.


#25
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postr3ticul, on 25 octombrie 2016 - 09:50, said:

Cat despre "cu imobiliarele poti macar sa-ti pastrezi valoarea investita initial" nu sunt de acord. Poti sa ti-o sporesti sau sa pierzi din valoarea totala a afacerii. Tinand cont de semnele de pe piata, eu consider ca suntem intr-o bula imobiliara acum si ca, daca cumperi acum apartament, in 2 ani s-ar putea sa valoreze cu 10-20% mai putin.

Pai in 2 ani vei lua chirie in care vei recupera 10-14% din valoarea chiriei. Apoi, daca e sa scada pretul, exista o sansa sa creasca acesta chirie. Apoi daca tii banii la ciorapi, apare si inflatia, etc.

Ce ma ingrijoreaza cel mai mult este faptul ca discutia asta cu "investitie" in imobiliare o au foarte multi in minte... Si stim foarte bine ca turma pierde in general...

Edited by uira, 09 November 2016 - 12:34.


#26
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Deci, este sau nu o afacere treaba asta cu imobiliarele?

#27
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006
Banuiesc ca este o solutie mai buna decat plasamentele bancare sau majoritatea fondurilor de investitii, insa nu e la randamentul pe care eu il caut. In plus, din pacate, varianta de a achizitiona imobile pe firma este mai costisitoare long term decat cea pe persoana fizica.

Eu unul mai astept: ori o idee mai buna de a investi, ori o scadere de preturi in imobiliare.

Edited by r3ticul, 10 November 2016 - 09:54.


#28
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Eu tind sa merg catre investitie. Riscul mic ma incurajeaza...
Poate mai sunt si alte pareri.

Edited by uira, 11 November 2016 - 10:27.


#29
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
si eu sunt pitit pe apartamente sau terenuri/spatii de inchiriat. nu stiu cum e mai bine, sa fac achizitia pe firma sau pe pers fizica, am auzit ca pe firma te scapa de nush ce taxe insa e mai rau pe termen lung. multe informatii concrete nu am, deoarcere nu sunt in punctul de a face achizitii.
cat despre riscuri, logica mea ar spune ca oricum ai da-o, un imobil iti asigura un venit no matter what. avand in vedere la cat de repede ne puim, oamenii au nevoie de un acoperis deasupra capului. mie sincer mi-ar placea un spatiu de inchiriat, mult mai usor si mai putina bataie de cap si hartogaraie, plus ca nu-ti bati capu cu chiriasi neseriosi etc. cat despre asa zisa scadere de preturi in imobiliare, sincer urmaresc piata de ceva timp si nu am vazut nimic spectaculos. mi-e sa nu urce iar si sa ma zgarii pe ochi ca n-am luat cand am avut ocazia.

#30
alex1vasile

alex1vasile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 08.11.2016

View Postmikaell, on 12 noiembrie 2016 - 18:08, said:

cat despre riscuri, logica mea ar spune ca oricum ai da-o, un imobil iti asigura un venit no matter what. avand in vedere la cat de repede ne puim, oamenii au nevoie de un acoperis deasupra capului. mie sincer mi-ar placea un spatiu de inchiriat, mult mai usor si mai putina bataie de cap si hartogaraie, plus ca nu-ti bati capu cu chiriasi neseriosi etc. cat despre asa zisa scadere de preturi in imobiliare, sincer urmaresc piata de ceva timp si nu am vazut nimic spectaculos. mi-e sa nu urce iar si sa ma zgarii pe ochi ca n-am luat cand am avut ocazia.
E imposibil de stiut ce venit iti va asigura o locuinta.
Se poate sa nu fie inchiriata, se poate sa nu fie chiriasi seriosi, se poate sa ai daune, se pot multe.

#31
Rexxy

Rexxy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 19.10.2005

View Postr3ticul, on 21 octombrie 2016 - 11:40, said:

Nu sunt sigur ca astfel e corelatia. Eu unul am gandit ca daca scade creditarea, intr-un final o sa scada si salariile si asta conduce la posibilitati mai reduse in a plati chirii mari. Insa e posibil sa ai dreptate...poate cineva care a studiat mai mult timp piata imobiliara si corelatia preturi/chirii/creditare ne poate spune care e varianta cea mai probabila?

Daca ar fi cum zici, atunci lucrurile nu ar fi chiar gri...scade valoarea imobilului, dar macar recuperezi din chirie.
Ai dre[tate, nu e. in 2008 plateam 550 eur chirie pt 2 camere in Bucuresti, dupa cateva luni mi a scazut chiria la 275 ca altfel plecam

#32
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
Nu stiu sa fi scazut chiriile la jumatate 2008 vs 2016. Poate in cazuri punctuale.

Ramane ideea ca totusi incasezi chirie in cazul in care se diminueaza valoarea imobilului, deci recuperezi cumva din acea pierdere.

Plus ca evolutia preturilor in imobiliare este sinusoidala, mai scad, mai cresc, cu tendinta crescatoare pe termen foarte lung (> 20ani).

Concluzia la care am ajuns este ca nu iesi pe pierdere in cazul in care sunt scaderi de preturi si nu esti fortat sa vinzi la un moment dat.

Ce ma pune intr-adevar pe ganduri este piata din US unde preturile au ajuns la acelasi nivel de dinainte de criza si toata lumea vorbeste de bubble 2.0. Ramane de vazut ce se va intampla, dar cu siguranta nu va fi la fel ca in 2008 si spun asta dintr-un principiu foarte simplu: piata nu se duce nicioadata in directia pe care o dicteaza majoritatea.

Edited by uira, 07 December 2016 - 12:03.


#33
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005
A luat cineva in calcul o fundatie in loc de firma?

#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Ce să faci c-o fundație la închiriere?

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Sunt de parere ca cel mai bine castiga cei care detin si inchiriaza spatii comerciale in zone cheie cu vad bun.Spatii cumparate acum mai bine de 20ani pe preturi de nimic.Astia fac bani de-i intorc cu lopata.
Sa cumperi la preturile de acum, sa bagi bani in renovare si sa castigi cu taraita(mai ales pe firma unde te mulge statul de o gramada de bani) din chirii la studenti si persoane cu venituri mici ce nu-si permit rata la o locuinta nu o sa te vezi cald niciodata. O sa amortizezi investitia la sfantu asteapta......De profit nici nu mai incape vorba.
Ceva un pic mai rentabil este sa cumperi niste imobile pe care sa le inchiriezi la negru.Dar nici aici nu o sa amoritizezi investitia prea repede.Tot cei care detin din mosi stramosi imobile in zone bune sunt in avantaj deorece le-au luat la preturi de nimic si nu au treaba cu amortizarea.Iar mai merg bine cabane pe la munte si vile pe litoral dar sa investesti in cumpararea lor la p;returile de acum tot la sfantu asteapta ai sa le amortizezi.
Cei care fac bani acum  din imobiliare au investit cu multi ani in urma si detin multe proprietati luate la preturi de nimic.

#36
uira

uira

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 29.01.2005

View Postgeo123, on 21 decembrie 2016 - 20:13, said:

Cei care fac bani acum  din imobiliare au investit cu multi ani in urma si detin multe proprietati luate la preturi de nimic.
Si alternativa?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate