Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Reinstalare Windows 8.1

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016
Buna tuturor!
Anul trecut am achizitionat un laptop care a venit cu Windows 8.1 with Bing preinstalat. Laptop-ul nu are lipit niciun sticker cu serial key pe el, insa am consultat un tutorial si am reusit sa aflu serial key-ul pe baza unor comenzi in Power Shell. Din cate am inteles, se poate descarca o imagine ISO de pe site-ul oficial al Microsoft. Intrebarea mea este: as putea sa reinstalez Windows 8.1 (simplu, fara Bing) pe acest laptop utilizand aceasta imagine ISO si serial key-ul obtinut? Va functiona acest serial key? Pe site-ul Microsoft nu am gasit decat Windows 8.1, fara Bing.

#2
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Daca nu ma insel, merge 8.1 fara Bing. :)

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016
Nu. Daca instalezi windows 8.1 curat si bagi licenta aia se va instala automat Windows 8.1 with bing .
Sau nu se va activa.. pentru ca editia cu bing costa 0 lei.  O au doar producatorii de device uri.

Edited by red46, 04 August 2016 - 12:47.


#4
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 red46, on 04 august 2016 - 12:43, said:

Nu. Daca instalezi windows 8.1 curat si bagi licenta aia se va instala automat Windows 8.1 with bing .

Dar nu imi va cere alt serial key, nu? Merge si asta

#5
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Abtipildul cu Windows este mov nu?

Edited by xxvirusxx, 04 August 2016 - 12:55.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 AllyD, on 04 august 2016 - 12:48, said:


Dar nu imi va cere alt serial key, nu? Merge si asta
Daca instalezi alt windows iti va trebui serial key.
Nu e absolut nici o diferenta intre windows with bing si cel curat. Ala cu bing are doar motorul de cautare principal bing in Internet Explorer.

#7
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 red46, on 04 august 2016 - 12:43, said:

Nu. Daca instalezi windows 8.1 curat si bagi licenta aia se va instala automat Windows 8.1 with bing .
Sau nu se va activa.. pentru ca editia cu bing costa 0 lei.  O au doar producatorii de device uri.

Si cum as putea sa fac sa-mi reinstalez Win folosind aceasta licenta? :/

 red46, on 04 august 2016 - 12:56, said:

Daca instalezi alt windows iti va trebui serial key.
Nu e absolut nici o diferenta intre windows with bing si cel curat. Ala cu bing are doar motorul de cautare principal bing in Internet Explorer.

Deci sa inteleg ca ar merge licenta asta pe win 8.1? Din moment ce nu este nicio diferenta intre cele 2

#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Foloseste Media Creation Tool (daca nu se incarca link-ul in chrome, incearca cu Firefox, ie)
https://www.microsof...wnload/windows8

Sau descarci o imagine Windows 8.1 with Update (multiple editions) si folosesti serialul la instalare.

Edited by xxvirusxx, 04 August 2016 - 13:02.


#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 AllyD, on 04 august 2016 - 12:33, said:

Buna tuturor!
Anul trecut am achizitionat un laptop care a venit cu Windows 8.1 with Bing preinstalat. Laptop-ul nu are lipit niciun sticker cu serial key pe el, insa am consultat un tutorial si am reusit sa aflu serial key-ul pe baza unor comenzi in Power Shell. Din cate am inteles, se poate descarca o imagine ISO de pe site-ul oficial al Microsoft. Intrebarea mea este: as putea sa reinstalez Windows 8.1 (simplu, fara Bing) pe acest laptop utilizand aceasta imagine ISO si serial key-ul obtinut? Va functiona acest serial key? Pe site-ul Microsoft nu am gasit decat Windows 8.1, fara Bing.

De ce nu folosesti partitia Recovery (daca mai exista/ este utilizabila)? Pentru Windows 8.1 aducerea sistemului cu update-urile la zi, de obicei nu dureaza prea mult.
Serialul nu este obligatoriu sa-l introduci, nici daca faci clean install, deoarece si-l ia singur Windows-ul.
Link pentru descarcare gasesti in primul post de la topicul dedicat: http://forum.softped...update-1-final/

#10
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 xxvirusxx, on 04 august 2016 - 12:54, said:

Abtipildul cu Windows este mov nu?

Nu am decat un singur abtibild cu detalii despre laptop, pe acesta nu se afla acel serial key. Licenta am luat-o utilizand comenzile din power shell

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Important este sa descarci/ instalezi editia corecta, dupa care cauti driverele pe site-ul producatorului, daca nu mai ai partitia Recovery.

#12
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Probabil ai o partitie de recovery

#13
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Eu intrebam de abtipild...logo...exemplu

Attached Files

  • Attached File  w8.png   10.58K   7 downloads

Edited by xxvirusxx, 04 August 2016 - 13:04.


#14
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 _-_, on 04 august 2016 - 13:02, said:


De ce nu folosesti partitia Recovery (daca mai exista/ este utilizabila)? Pentru Windows 8.1 aducerea sistemului cu update-urile la zi, de obicei nu dureaza prea mult.
Serialul nu este obligatoriu sa-l introduci, nici daca faci clean install, deoarece si-l ia singur Windows-ul.
Link pentru descarcare gasesti in primul post de la topicul dedicat: http://forum.softped...update-1-final/

Pe mine m-ar fi interesat in cazul in care as face clean install...ma gandeam ca daca instalez Windows 8.1 iar initial eu am avut Win 8.1 + Bing nu ar mai functiona acel serial key

 xxvirusxx, on 04 august 2016 - 13:04, said:

Eu intrebam de abtipild...logo...exemplu

Nu...nu am asa ceva :/

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 AllyD, on 04 august 2016 - 12:33, said:

.....Anul trecut am achizitionat un laptop care a venit cu Windows 8.1 with Bing preinstalat. Laptop-ul nu are lipit niciun sticker cu serial key pe el..........

prin "preinstalat" intelegi ca ai cumparat un laptop cu tot cu sistemul de operare, sau ca cineva(nu se stie exact cine) a instalat (inainte ca tu sa cumperi laptop-ul) sistemul de operare pe el (caz in care licenta ta nu prea e valabila)?

#16
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 _Smiley_, on 04 august 2016 - 13:15, said:


prin "preinstalat" intelegi ca ai cumparat un laptop cu tot cu sistemul de operare, sau ca cineva(nu se stie exact cine) a instalat (inainte ca tu sa cumperi laptop-ul) sistemul de operare pe el (caz in care licenta ta nu prea e valabila)?

Asa l-am cumparat, de pe emag. Acum nu stiu care dintre cele doua variante :))

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ori nu are deloc sticker, ori este lipit sub baterie.
Si da-i bataie ca merge fara probleme. Bing este doar un search engine...

#18
AllyD

AllyD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.08.2016

 xxvirusxx, on 04 august 2016 - 13:19, said:

Ori nu are deloc sticker, ori este lipit sub baterie.
Si da-i bataie ca merge fara probleme. Bing este doar un search engine...

Pff, sper sa mearga. Probabil ca or fi pe undeva pe interior, nu stiu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate