Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Tecsun PL-310ET

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006

 sorin61, on 02 septembrie 2016 - 11:41, said:

La Carrefour Mega Mall azi, 49,99 lei!!!
in baia mare nu este magazin Carrefour
in cazul in care  cineva  poate sa ma ajute  cu un  radio  va sant recunoscator

va multumesc anticipat

#38
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Trebuie sa il schimb eu pe al meu, deoarece mi-a cazut niste lichid odorizant pe el, si pur si simplu l-a topit. Aparatul functioneaza, dar estetic, nu-mi mai place. Poate reusesc luna viitoare sa il schimb, si daca e, iau unul in plus, asta in cazul in care nu reusesti sa il gasesti. Ideea e ca nu prea am timp sa ma duc la bucale, si de asta o sa cam dureze.

Edited by flobuc, 24 September 2016 - 22:41.


#39
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- Am si eu unul de la Carrefour chiar de la aparitie e bun de tot
in FM dar sub performantele unui Tecsun cu DSP ;  e bun de
tot si in scurte dar in UL e slab de tot iar in UM e slabut ca sa
zicasa , pe mine aici m-a dezamagit totusi . Cu un radio bun in
medii se receptioneaza VOA Pinheira din vestul Africii din Sao
Tome si Principe pe 1593 Khz in paranteza ca tot veni vorba ,
seara pe timp de vara . Probabil ca iarna va aduce si receptii
de la distante mult mai mari . Excelente semnalele pe medii
in orele de seara/noapte , e mai placuta banda la receptie si
decat scurtele in multe situatii .

Edited by marluck, 25 September 2016 - 21:03.


#40
h4X0r.y0uL34

h4X0r.y0uL34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Apropo, Tecsun PL-310ET merge si fara baterii, alimentat prin cablu usb, dar mai prinde paraziti de pe retea. Eu am incercat conectat direct la PC, nu stiu pe retea daca face la fel. Cert este ca merge si fara baterii.

#41
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

 h4X0r.y0uL34, on 27 septembrie 2016 - 14:46, said:

Apropo, Tecsun PL-310ET merge si fara baterii, alimentat prin cablu usb, dar mai prinde paraziti de pe retea. Eu am incercat conectat direct la PC, nu stiu pe retea daca face la fel. Cert este ca merge si fara baterii.

Interesant de stiut... dar de ce sa-l folosesti fara baterii?

#42
h4X0r.y0uL34

h4X0r.y0uL34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Pentru cei care nu vor sa dea banii pe acumulatori sau pur si simplu nu vor sa aiba grija incarcarii bateriilor.

#43
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 19.03.2006
@flobuc
@marluck

va multumesc pentru intentie si sfat  ,  si eu  voi achizitiona in curand  un radio  Tecsun PL-310ET

succes tuturor

#44
h4X0r.y0uL34

h4X0r.y0uL34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Dupa 2 luni cred de cand il am singurele bube care le-am gasit, in afara de cele mentionate deja, ar fi faptul ca volumul de la nivelul 5 la 6 este un salt foarte mare. Seara cand ma bag la somn 6 mi se pare putin prea tare, 5 mi se pare foarte incet de nu pot auzi mai nimic. O alta problema ar fi faptul ca pentru alarma nu se poate seta un volum mai mic de nivelul 10, ce-i drept, inteleg de ce l-au facut asa cu gandul ca sunt unii care nu-l aud si sa nu existe riscul sa nu te trezeasca, dar eu as fi preferat sa il pot seta la nivelul 7-8, ma cam sperie la nivelul 10. :D

#45
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Am facut si eu prostia si am luat acelasi aparat din Carrefour...fm se aude clar,curat,unde scurte un singur post chinezesc....pe unde medii e mediocre(paraziti,fluieraturi) iar pe nde lungil e penal adica zero(antenna satelor abia se percepe de dupa fasiiala generala).....si tocmai pentru unde lungi il luasem (pt.parinti antena satelor ..dehh)
Bateriile nu tin mai mult de 3 -4 zile dar nu asta ar fi problema mare ci receptia pe unde lungi....I as mai putea face ceva sau sa renunt ca atat poate?

Edited by willrock252000, 17 October 2016 - 20:13.


#46
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,036
  • Înscris: 26.09.2010
Baterii, depinde. Petardele de Toshiba nu tin mai mult de o zi-doua. Am luat din MegaImage unele care au durat calumea, grecesti. Nici Varta nu stralucesc. Antena Satelor receptionez foarte bine, ca am emitatorul relativ aproape, cred ca maxim 50km, si stiu deoarece am testat cand eram la o partrida de pescuit, m-a rugat cineva ca voia sa asculte postul

#47
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Am cautat si alte alternative credeti ca asta(Radio portabil Panasonic RF-3500E9-K) ar reception decent pe unde lungi?
http://www.mypanason...f-3500e9-k.html

Crede-ma ca am fost cu el pe afara,in locuri fara obstacole,camp deschis....abia se receptioneaza dar are o fluieratura de imi vine sa l arunc

#48
h4X0r.y0uL34

h4X0r.y0uL34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 28.06.2006
Panasonic ăla am înțeles că ar fi bun, inițial eu la ăsta mă orientasem. Cineva pe aici îl laudă pe fm, restul nu știu.

#49
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Am luat panasonicul azi din media galaxy....l a modelul de pe raft nu am reusit sa prind nimic pe lw,um...pe fm am prins vreo doua posturi...sunetul e placut cu bas si toate cele....dupa testarea la tara revin cu impresii


#50
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Primul test,bloc comunist,etaj 4...receptioneaza antena  satelor decent,sunet  bun insotit de o usoara parazitare(parait,fasait nus cum sa i zic) nu foarte deranjanta...fata de restul chinezariilor net superioara receptia

Edited by willrock252000, 19 October 2016 - 09:29.


#51
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Aceiasi parazitare la un nivel si mai redus apare si pe mw cu un varf in apropierea radio iasi 1053 khz....pe sw nu am prins decat un radio "fratesc" dar la limita inteligibilitatii...pe fm e bestial...pe rock fm suna beton(pt.un radio nu sistem audio) bas super...

#52
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Revin cu impresii...e un radio mai mult decat decent atat la receptie cat si la sunet...antena satelor se receptioneaza bine,cu oarecare paraziti nu s ce instalatii au vecinii dar sigur pe retea vin...cel chinezesc doar cu baterii poate a fii folosit...fm super...unde scurte nu prea am testat...chiar in momentul cand scriu am prins pe mw emisiunea in lb.romana a postului maghiar de la seghedin(asa a comunicat redactorul ce vorbea)receptie clara,pe la 1100 si ceva Khz

#53
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004
Stiu ca a trecut ceva vreme de cand s-a discutat pe aici, dar cred ca merita sa afle si altii: la Carrefour aparatul de radio marca Carrefour (cel cu RDS) are zilele acestea pretul incredibil de 32 de lei. Si continui sa sustin ca e un aparat foarte bun.

#54
marluck

marluck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,618
  • Înscris: 07.03.2010
- Are sensibilitate buna spre foarte buna in FM insa in AM nu merge
prea bine in UM si mai ales UL datorita faptului ca nu are circuite oscilante
acordate ci doar bobine care capteaza semnalul de pe bara de ferita
(si asta duce la pierderi foarte mari) si-l trimit spre procesorul digital .
In scurte e mai simplu fara circuite acordate , dar daca era facut altfel
si in modurile AM era chiar un concurent pentru Tecsun-uri !

Edited by marluck, 10 August 2017 - 14:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate