Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Problema cu coroana masea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Salut,

Pentru o masea din spate medicul stomatolog mi-a pus un pivot, dupa care o coroana.
Problema e ca la muscare simteam ca musc pe masea, a slefuit-o pana a fost ok, dar dupa slefuire a ajuns la partea metalica a coroanei. A scos-o si a retrimis-o la laborator, cu promisiunea ca va fi exact cum a trims-o ca dimensiune, doar ca va lua din metal si va completa cu materialul din care e facuta.
Dupa ce s-a intors tot era inalta, iar a slefuit-o si a ramas temporar sa vad cum se simte.
In continuare o simt inalta cand musc si am impresia ca medicul n-a slefuit-o mai mult a doua oara pentru ca iar ajungea la metal.

Intrebarea mea e, cum sunt facute aceste coroane, nu ar trebui sa fie o balanta intre metal si material astfel incat dupa slefuire sa nu se ajunga la partea metalica? Ultima data mi-a zis ca mai are 1mm de material si 3 mm de metal si e greu sa mai ia din ea. N-ar trebui sa fie 2mm, cu 2mm, astfel incat la slefuire sa nu apara probleme?
Ma gandesc ca cei de la laborator s-au zgarcit si au pus doar foarte putin material (nu imi aduc aminte acum din ce material este) si acum medicului ii este greu sa o ajusteze si nici sa o faca din nou pentru ca ar implica costuri pe care trebuie sa le acopere.

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,988
  • Înscris: 07.11.2006
Nu-i vina laboratorului.
Laboratorul face exact ceea ce primeste de la medic.Adica dupa mulaj.
E vremea sa cauti alt stomatolog.
Slefuirea de baza,pregatirea adica,se realizeaza asupra dintelui.Apoi se ia mulajul.
Daca dintele/maseaua nu a fost pregatita ca lumea poti sa pui la coroane pana se schimba banii.

#3
ionut_xx

ionut_xx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 03.10.2006
Poate nu m-am exprimat eu bine sau n-am inteles.
Din masea a mai ramas doar o parte plata pana la nivelul gingiei, asupra careia s-a pus acel pivot. Dupa aceea s-a facut acel mulaj. Ce ar mai fi putut pregati la masea inainte de mulaj? Practic ramasese doar ceva plat.

Cand tin gura inchisa maseaua cade bine, problema e la mestecat cand maseaua de sus musca un pic pe lateral si atunci e inalta coroana pusa.

Eu as cauta alt stomatolog, doar ca am dat deja avans pentru coroana asta, cu banii astia ce fac...

Edited by ionut_xx, 03 August 2016 - 20:31.


#4
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Sper ca ti-a dat chitanta pentru banii dati avans. Ii spui, fara jena, ca sunt probleme in continuare. Cum rezolva, nu mai tine de tine.

Din experienta personala, pot sa-ti spun ca am simtit inalt si senzatia a disparut, in cazul uneia dintre coronite, dupa mai multe saptamani. Chiar se inflamase gingia din cauza asta, pentru ca se sensibilizase tot mai mult. Problema a disparut singura, dupa mai multe saptamani. Nu ma pricep si nici n-am investigat, dar banuiesc eu, pe langa calmarea gingiei, a contribuit si ajustarea facuta de organism, din gingie sau pur si simplu organismul invata/se obisnuieste cu noua senzatie, la schimbarea presiunii in gingie. Pentru alta coronita, senzatia de inalt a durat 2 zile dupa montarea definitiva, insotita de sensibilitate la calcarea masea pe masea, resimtita in gingie. A disparut subit, in a 3-a zi ma intrebam cum de este ok cand calc, si ca inaltime si in gingie. Dupa cateva zile, din cauza unui fragment de nerv la un dinte apropiat, care a resensibilizat gingia si din nou simteam usor inalt, ca dupa inca 2 zile sa se calmeze totul sa revina la normal.

#5
marrrius

marrrius

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 22.06.2016
Nu e nici o problema Ionut, e frecvent ce spui. Eu am doua coroane si la fel s-a intamplat. La mine a durat cam doua luni pana s-au adaptati dintii in muscatura. Se toceste smaltul usor cu timpul ca sa calce mai bine
Tine coroana acolo cum e. Sa nu o dai jos, ca iese cu tot cu pivot si poate iti pare rau dupa

Edited by marrrius, 04 August 2016 - 19:34.


#6
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ionut_xx, on 03 august 2016 - 20:31, said:

Poate nu m-am exprimat eu bine sau n-am inteles.
Din masea a mai ramas doar o parte plata pana la nivelul gingiei, asupra careia s-a pus acel pivot. Dupa aceea s-a facut acel mulaj. Ce ar mai fi putut pregati la masea inainte de mulaj? Practic ramasese doar ceva plat.

Cand tin gura inchisa maseaua cade bine, problema e la mestecat cand maseaua de sus musca un pic pe lateral si atunci e inalta coroana pusa.

Eu as cauta alt stomatolog, doar ca am dat deja avans pentru coroana asta, cu banii astia ce fac...
Trebuie polizat pivotul dupa care se ia mulajul......coronota vine neimbracata in portelan sau ce oi fi comandat .....se probeaza, se pileste din nou tot pivotal pana intra bine coronita....se ia mulaj din nou se trimite la laborator si vine apoi coronita imbracata in ce o fi.....se face proba si daca e inca putin mai inalte se pileste din nou pivotul pana intra cum trebuie.....Se pune de proba coronita iar dupa cateva saptamani (ia mai intra in gingie) se cimenteaza definitiv.

#7
dentist_1

dentist_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 02.04.2012
problema mentionata, ca a luat din ceramica si a ajuns la metal o data si inca o data aproape, e frecventa..din pacate.

poate fi si problema medicului si a tehnicianului.

dar cum f bine spuneati: dintele era ras la gingie. tehnicianul a facut si pivotul si coroana, de la zero in principiu. medicul a luat pt asta 2-3 amprente si a facut probe.

problema e, peste tot in romania, ca tehnicienii nu sunt cea mai bine pregatita categorie profesionala.. iar cei care sunt, pleca in strainatate la lucru.

din pacate, pacientii au la indemana mai multe mijloace de informare, de discutie - forumuri, si sunt uneori f bine pregatiti si stiu exact  ce vor, doar ca medicina in general (in ciuda progresului tehnicii) a regresat ..fata de anii 1990 si chiar 1950. adica in 1050 erau tehnicieni care va faceau dintele fara nicio proba si se potrivea din prima. acum, vedeti si dvs cum e.
din pacate, in Romania, a ramas dictonul: merge si asa.

ps. faptul ca e inalt atunci cand mestecati, nu si cand strangeti dintii, inseamna ca va trebui sa mai pileasca din varfurile maselei, acestea impiedica miscarile de lateralitate in masticatie. asa ca, nu ar trebui sa ajunga la metal si de data aceasta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate