Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Propunere - Prima Casă, doar pentru persoane cu venituri reduse?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006

Quote

Autoritățile au introdus în proiectul privind Strategia Națională a Locuirii propunerea ca de programul Prima Casă să beneficieze doar solicitanții cu venituri reduse.
Astfel, autoritățile susțin că piața imobiliară ar fi distorsionată acum deoarece de program ar beneficia și persoane cu venituri ridicate.

”Programul de garantare Prima Casa a permis familiilor cu venituri medii sa aiba acces la un credit ipotecar accesibil pentru a achizitiona o locuinta, dar a directionat o mare parte din cifra de afaceri de pe piata spre unitatile mai vechi cu una sau doua camere. Acest lucru a avut un efect de distorsionare asupra pietei de locuinte deoarece creditele Prima Casa sunt deschise tuturor grupurilor de venituri, ceea ce inseamna ca si unele gospodarii cu venituri mai mari, care pot contracta finantare la rata de pe piata, sunt influentate sa aleaga unitati mai mici, directionand si dezvoltatorii in aceeasi directie”, se menționează în documentul citat.

”Cateva modificari ale programului Prima Casa ar putea ajuta la solutionarea unora dintre aceste probleme: de exemplu, printr-o directionare mai buna catre gospodariile care altfel nu ar putea contracta o ipoteca, efectele de distorsionare ar putea fi reduse deoarece veniturile beneficiarilor ar corespunde preturilor locuintelor mai mici, iar cheltuielile publice ar fi directionate corespunzator catre gospodariile cu venituri mai mici”, se mai subliniaza in proiect.

Pagina de Banci

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Mai degrabă ar trebui făcute controale la ANL unde sunt destule cazuri de politicieni sau familii cu venituri peste medie si care stau pe chirii modice. Stiu cazuri concrete in Bacău.

#3
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu inteleg ideea de "mai degraba". E obligatoriu sa abordam raul in ordinea marimii? Nu le putem aborda pe toate in acelasi timp? Cum zice Ponta: acum ca mi-ati luat doctoratul o sa traiti mai bine? Pe ideea asta vad si "mai degraba"-ul tau.

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nu. Ar trebui rezolvate toate anomaliile din domeniu.
Dar daca "Prima casă"  nu a fost gandit ca un program social, "ANL" a fost.
Mi-am adus aminte pentru ca subiectul e oarecum conex.

Edited by caiuscorneliu, 03 August 2016 - 12:40.


#5
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Apai si cu partea sociala a programului e o problema.
El a fost vandut presei si publicului ca un program social. Ce nu ne-au spus e ca scopul era sa ajute sarmanele banci din bani de la buget. Fiindca nu ne lasa UE sa dam asa pe fata bailout-uri bancilor.

Pana la urma detaliile de implementare erau cunoscute, era evident care e defapt scopul lui. Si cu toate astea nu s-a plans nimeni. De ce? E suficient sa te uiti care sunt opiniile prin social media sa-ti dai seama ca majoritatea nu inteleg ca niste bani de la buget ajung in conturile bancilor, si si daca stiu, sunt OK cu asta. Au impresia ca e un fel de Robin Hood, nu pricep ca nu la ei ajung banii astia.

Nu pricep nici ca fara Prima Casa bancile ar fi fost fortate sa scada avansul si comisioanele la creditele clasice pana la un nivel suportabil pentru populatia cu venituri medii.
Si apoi puteam sa venim cu un Prima Casa care chiar e program social.

Si s-au formulat atatea teorii incat nici eu care ma consider cat de cat informat nu mai stiu daca chiar e asa sau nu.
Ne duc de nas. Nu ca la americani n-ar fi la fel. Diferenta e ca la ei (cred) de cele mai multe ori directiile in care sunt dusi de nas nu sunt asa dubioase ca la noi.

Edited by sergiu_spooky, 03 August 2016 - 14:30.


#6
Anisoarani

Anisoarani

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2016
Eu ma intreb ce inseamna pentru ei VENITURI REDUSE.Eu castig 1800 lunar,codebitorul meu 1400+ bonuri si tot nu au aprobat dosarul la banca pentru un apartament de 45mp.

#7
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

View PostAnisoarani, on 03 august 2016 - 20:08, said:

Eu ma intreb ce inseamna pentru ei VENITURI REDUSE.Eu castig 1800 lunar,codebitorul meu 1400+ bonuri si tot nu au aprobat dosarul la banca pentru un apartament de 45mp.

Ce venituri ai e mai putin important cata vreme depasesti 2500 e lei. Sunt alte variabile dupa care decid daca iti dau sau nu credit.  Depinde si de banca, unii sunt mai darnici.

#8
Jibraill

Jibraill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 16.06.2010

View PostAnisoarani, on 03 august 2016 - 20:08, said:

Eu ma intreb ce inseamna pentru ei VENITURI REDUSE.Eu castig 1800 lunar,codebitorul meu 1400+ bonuri si tot nu au aprobat dosarul la banca pentru un apartament de 45mp.
Depinde si de mărimea firmei unde lucrezi , e una o firma cu 500-1000 angajări cu salariu mediu X si alta e o firma cu 5 angajati unde salariu poate fi si X+1

#9
u-k

u-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 07.06.2016
Au incercat sa introduca avansul marit, nu s-a putut, deci tehnic Prima Casa a ramas un program social.
Si caz ca intreaba careva "Social in ce sens?" Pai ete ca te lasa sa te intinzi pe 30 de ani, in 30 de ani sa zicem adevarul ca oricine poate sa benficieze de prima casa.
Nu trebuie neaparat sa cumperi un apartament de 50 de mii de euro, poti sa cumperi garsoniera si tot te incadrezi pe 30 de ani cu ratele.

Singura conditie care ar face din asta un program social, parerea mea, ar trebui sa fie controlat de bnr, dobanda sa fie fixa, dobanda fixa si sa fie inclus in darea in plata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate