Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfat cumprare telescop pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
In primul rand imi cer scuze daca nu e locul potrivit pe aceasta arie, dar chiar nu stiu unde as putea pune subiectul.

Vreau sa deschid un mic club de astronomie pentru elevi de gimnaziu si imi trebuie un telescop , De remarcat ca si eu sunt incepator intr-ale observatiilor astronomice. Asa ca am nevoie de un telescop usor de montat si folosit, suficient de portabil sa-l pot cara pe coclauri si sa ofere o calitate decenta a imaginii. Macar planetele mai apropiate sa se vada cat de cat.

As prefera un telescop reflector, stiu ca imaginile sunt mai luminoase si nu apar nici aberatii cromatice, desi sunt mai sensibile. Dar daca gasesc un telesacop refractor bun, nu ma dau inapoi,

Bugetul maxim ar fi pe la 500 de lei, iar achizitiaw o voi face in urmatoarea luna.

Daca se poate as vrea pareri de la cei care foolosesc telescopul, mai mult decat date tehnice. Multumesac.

#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Vezi si aici, la sectiunea Bazar, poti gasi si produse sh, mai ieftine.

http://www.astronomy.ro/forum/

#3
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Ca fost astronom amator, am testat ceva telescoape de-a lungul timpului.
Daca vrei reflector ar trebui ca oglinda principala sa aiba minim 150mm. Daca e mai mica o sa fii dezamagit. Pentru planete sint mult mai bune refractoarele dar sint mai scumpe. Chiar daca pare greu de crezut, dar un refractor acromat de 90mm ofera o imagine mai buna la planete decit un reflector de 150mm. In schimb, pentru observatii deep-sky e mai bun reflectorul.
Nu uita ca-ti trebuie si oculare, nu doar telescopul, deci alti bani. Bugetul pe care-l ai e foarte mic, singura sansa  e sa pui un anunt la linkul indicat de colegul de mai sus.

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Bugetul e foarte mic, la banii respectivi iti trebuie telescopul propriuzis, o montura/trepied si vreo doua oculare. Un refractor acromat probabil ar fi o varianta buna insa imaginile nu vor fi spectaculoare.
http://skywatcher.ro/SK/SK709EQ2.htm

#5
Golf777

Golf777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 30.07.2016
Fara discutie..

http://www.astroshop...lux-az-1/p,5010

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpufonel, on 02 august 2016 - 15:42, said:

Asa ca am nevoie de un telescop usor de montat si folosit, suficient de portabil sa-l pot cara pe coclauri si sa ofere o calitate decenta a imaginii. Macar planetele mai apropiate sa se vada cat de cat.

Asta e definitia Mak-ului, din pacate cel mai ieftin e dublu bugetului, poate SH sa gasesti ceva: http://skywatcher.ro/SK/SKMak90EQ1.htm

#7
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Multumesc frumos pentru sfaturi. Din fericire, mai am cam pana la 1 septembrie timp sa ma hotarasc si poate sa mai strang ceva bani. Altfel, cred ca o sa ma orientez catre newtonianul recomandat de @Golf777.

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postpufonel, on 02 august 2016 - 22:49, said:

..Altfel, cred ca o sa ma orientez catre newtonianul recomandat de @Golf777.
Cred ca e mai neergonomic de folosit controlul telescopului la acel newton, rotitele de control pe RA/DEC de la linkul postat de mine ar fi mai bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate