Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare vin pentru nunta

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Total de acord ca e o propunere decenta. Dry Muscatul din gama Grigorescu e un vin ok, dar cand spuneam ca gama Huniade de la Recas il bate nu ma refeream la o perceptie subiectiva a mea sau a celor cu care ies in oras ci si la punctajele acordate de jurii de specialitate.

Dar da, e un o alegere ok. Sub Huniade dar ok.

Edited by Hitmaker, 03 August 2016 - 16:38.


#38
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Sunt si eu de acord cu colegii care sustin ca de multe ori gasesti vin mai bun calitativ , la preturi foarte decente, la producatori mai mici. Din pacate acestia nu au si linii de imbuteliere.

Eu nu-s bautor de vin (de alcool, in general - implicit nu pot sa spun ca ma pricep) - insa printr-o conjunctura am ajuns in curtea unui astfel de mic producator din Vrancea (Jaristea) care are o crama imensa. Am primit de la el cateva sticle de vin, de diferite feluri, in ciuda refuzului meu. Am gustat din curiozitate si alb, si rosu, si negru...si mai dulce, si sec......
Tot ce pot sa spun e ca din prisma unui nebautor, vinu` omului e mult peste ce am mai gustat din comert.

Eu, unul as merge pe o varianta din asta - vin vrac, gustat in prealabil la producator - 2-3 sortimente(sa fie pentru toate gusturile) adus la masa in carafe bine racite. Cred ca da la fel de bine ca sarmalele.....

Mie mi-a placut la nebunie o nunta facuta aproximativ traditional, fara fite si figuri cu aranjamente si bautura proprie. Cred ca a fost cea mai frumoasa, mai fara stress nunta la care am fost vreodata(si am fost fotograf de nunti cativa ani buni). Vinul in sticle pe care scria simplu "vin" si tuica in sticle.....

Attached Files



#39
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013

 adisz, on 03 august 2016 - 12:24, said:



Imposibil.Pe vremuri nimic nu era bun.

ps.
Am un cumnat care a cumparat struguri "de Vrancea" in toamna.De aia la sac,da' cumparati din piata.Inca in ziua de gratie trei august,anno domini 2016,vinul facut din acei struguri nu a fiert.Se pregateste alambicul.
Este prima oara cand aud ca nu a fiert vinul nici dupa 11luni. Cred ca si rachiul iese "tampit"😨

#40
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Un vin nefiert (must), nu contine alcool, contine zahar nefermentat. Tuica se face din chestii care contin alcool. In cazan are loc fenomenul de distilare, nu reactii chimice care transforma zaharul in alcool. Altfel am pune apa si zahar in cazan, l-am fierbe  si ar iesi direct tuica.

Edited by shmecherul, 05 August 2016 - 21:39.


#41
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ce ai ales pana la urma?

#42
arta-vinului

arta-vinului

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2017
https://www.facebook.com/artvinmd/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate