Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Hella inginer

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012
Salut baieti si fete, deschid acest topic pentru a cere pareri despre Hella timisoara si nu numai, sunt curios ce salarii, ce conditi si ce oportunitati ofera aceasta companie multinationala in romanica pentru postul de inginer...sau eventual inginer mecanic proiectant ( in timisoara ). Recent am fost abordat de catre ei si as vrea sa mai cer niste pareri "experimentate" ( desi eu nu i-am cautat, ei m-au cautat pe mine ). merita sa fac o schimbare si sa renunt la un job stabil ? Aceasta companie imi poate oferi un job stabil pe care ma pot baza sa-mi fac o rata la banca ??

Astept pareri si opinii pe acest topic, sunt deschis la sugestii si sfaturi, oricare ar fi ele....

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde unde lucrezi acum si pe ce post, dar daca iti pui intrebarea referitoare la "rata la banca", atunci Hella este mai bine decat ce ai acum.

#3
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Esti sigur? Eu am un prieten care s-a dus la ei la interviu, totul a mers bine, dar cand le-a spus cat castiga in Bv, au inghitit in sec si cam pe-acolo s-a terminat interviul si "colaborarea".

#4
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
din hella te poti si pensiona daca iti vezi de treaba! salariile sunt incadrate in niste grile cu mai multe nivele, depinde mult de experienta ta, cum te vinzi si cat de stransi cu usa sunt. cel mai bine e sa mergi la interviu.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lowrider, on 01 august 2016 - 21:51, said:

Esti sigur? Eu am un prieten care s-a dus la ei la interviu, totul a mers bine, dar cand le-a spus cat castiga in Bv, au inghitit in sec si cam pe-acolo s-a terminat interviul si "colaborarea".
Nu are legatura ce spui tu cu subiectul topicului,

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Era reply pt afirmatia ta legata de faptul ca Hella e mai buna decat ceea ce are acum si are legatura atata timp cat vorbim de Hella Timisoara. Lasa moderarea topicului pe seama celor care au aceasta sarcina.
@initiator: mergi la interviu si vezi ce-ti ofera. Daca ai ceva sigur acum si nu te mananca sa pleci, la interviul cu Hella te duci din postura omului care n-are nimic de pierdut (mai ales ca ei te-au cautat) si te vinzi cat mai scump, astfel incat sa merite schimbarea.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Lowrider, on 01 august 2016 - 22:36, said:

Era reply pt afirmatia ta legata de faptul ca Hella e mai buna decat ceea ce are acum si are legatura atata timp cat vorbim de Hella Timisoara. Lasa moderarea topicului pe seama celor care au aceasta sarcina.

Initiatorul topicului nu se referea la nivelul salariului, nu a spus cat are acum si cat si-ar dori. Era vorba de "imi poate oferi un job stabil pe care ma pot baza sa-mi fac o rata la banca" si de aici presupunerea ca acum nu are ce isi doreste.

#8
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

 Lowrider, on 01 august 2016 - 22:36, said:

Era reply pt afirmatia ta legata de faptul ca Hella e mai buna decat ceea ce are acum si are legatura atata timp cat vorbim de Hella Timisoara. Lasa moderarea topicului pe seama celor care au aceasta sarcina.
@initiator: mergi la interviu si vezi ce-ti ofera. Daca ai ceva sigur acum si nu te mananca sa pleci, la interviul cu Hella te duci din postura omului care n-are nimic de pierdut (mai ales ca ei te-au cautat) si te vinzi cat mai scump, astfel incat sa merite schimbarea.

Asta si aveam de gand sa fac :D. Mai ales ca am fost si in papucii celui care vine de pe tusa, si in papucii celui care are job stabil. Altfel discuti in al 2 lea caz...

 bilti, on 01 august 2016 - 21:53, said:

din hella te poti si pensiona daca iti vezi de treaba! salariile sunt incadrate in niste grile cu mai multe nivele, depinde mult de experienta ta, cum te vinzi si cat de stransi cu usa sunt. cel mai bine e sa mergi la interviu.

Stii cumva ceva mai multe despre acele grile ? ceva sume pentru post de middle spre senior pe inginerie mecanica ?

p.s. are cineva idee pe ce topicuri se da testul tehnic de inaintea interviului oral de la hella  ?

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
stiu dar din pacate nu pot sa-ti zic. sunt sigur ca salariile sunt mai mari decat in galati. daca mergi la interviu poti vorbi cu ei sa-ti deconteze biletele.

#10
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

 bilti, on 04 august 2016 - 06:40, said:

stiu dar din pacate nu pot sa-ti zic. sunt sigur ca salariile sunt mai mari decat in galati. daca mergi la interviu poti vorbi cu ei sa-ti deconteze biletele.

Nu sunt in gl in momentul de fata, lucrez in timisoara la o multinationala de aproape 2 ani de acum  deci mi-am facut o idee despre salariile din tm :). Putem vorbi prin PM despre acele grile mai detaliat ?

#11
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Ce-o fi cu romanii care vor un job stabil ca sa faca credit la banca inloc sa ii intereseaze dezvoltarea profesionala care sa duca si la retributie financiara pe masura?

Iar compania poate fi oricat de buna, trebuie sa te uiti intai la tine cat de muncitor si perseverent esti, ca putori sunt pe toate drumurile care sunt convinse ca merita mai mult decat primesc.

#12
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

 Groot, on 07 august 2016 - 19:51, said:

Ce-o fi cu romanii care vor un job stabil ca sa faca credit la banca inloc sa ii intereseaze dezvoltarea profesionala care sa duca si la retributie financiara pe masura?

Iar compania poate fi oricat de buna, trebuie sa te uiti intai la tine cat de muncitor si perseverent esti, ca putori sunt pe toate drumurile care sunt convinse ca merita mai mult decat primesc.

"retributie financiara pe masura" ?? Nu stiu pe ce lume traiesti tu dar in ziua de azi valoarea si dezvoltarea profesionala nu au nici cea mai mica legatura cu salariul primit, si chiar daca dovedesti ca te dezvolti si ca aduci profit firmei, tot nu primesti 1 leu in plus pentru ca aia e treaba ta, de aia esti angajat, in schimb cand faci o greseala 2, hehe atunci primesti ce ti se cuvine ( in opinia sefilor )

p.s. asa ca fapt divers, firma unde lucrez scoate profit ( sau economiseste ), MINIM 5000 de euro pe saptamana datorita serviciilor mele....crezi ca am retributie financiara pe masura ?

#13
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Eu sper sa vada cineva de la Hella posturile tale si sa renunte la tine in timp util. Nu esti nici pe departe genul de angajat Hella pe care am avut placerea sa ii vad la fabrica din Austria.

Oare sa le trimit un link la topicul asta sa isi dea si ei cu parerea despre cum e sa fii angajat la Hella? ;)

Edited by Groot, 07 August 2016 - 21:13.


#14
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 18.03.2012

 Groot, on 07 august 2016 - 21:12, said:

Eu sper sa vada cineva de la Hella posturile tale si sa renunte la tine in timp util. Nu esti nici pe departe genul de angajat Hella pe care am avut placerea sa ii vad la fabrica din Austria.

Oare sa le trimit un link la topicul asta sa isi dea si ei cu parerea despre cum e sa fii angajat la Hella? ;)
Am înțeles acum...tu ești vreun pui de șef care da cu sifonul pentru a ajunge un șef mai mare  :)). Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar nici nu sunt genul sa plece capul. Prietene poți sa intri și pe site-ul lor sa pui link-ul de la topicul asta, tot ce o sa faci e sa demonstrezi nivelul la care ești...și la care nu am sa ma cobor...nu de alta dar presimt ca o sa intervină moderatorii în duelul nostru mic și nu as vrea asta..

#15
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Putin off-topic:
@awp_adidas: poti dovedi ca aduci in firma 5000 euro profit curat in fiecare saptamana? Daca da, mergi la un concurent cu dovada si propune-le lor sa te ia, sa-ti ofere un salariu pe masura si tu sa le aduci cei 5000 profit pe saptamana. La mine daca ar veni un astfel de om, l-as lua fara discutii. Sa-mi aduca un singur angajat 20000 euro pe luna profit garantat, ii dau cat imi cere. Dar am si eu o conditie: daca acel profit scade de ex de la 20000 la 10000, va primi si el 50% din salariu.
Cand poti sa aduci astfel de profituri unei firme, e vina ta ca nu ceri un salariu pe masura, nu a firmei ca nu ti-l ofera. In fond e o afacere, cei care o detin incearca sa-si maximizeze profitul.

#16
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005

 Lowrider, on 07 august 2016 - 22:27, said:

Putin off-topic:
@awp_adidas: poti dovedi ca aduci in firma 5000 euro profit curat in fiecare saptamana? Daca da, mergi la un concurent cu dovada si propune-le lor sa te ia, sa-ti ofere un salariu pe masura si tu sa le aduci cei 5000 profit pe saptamana. La mine daca ar veni un astfel de om, l-as lua fara discutii. Sa-mi aduca un singur angajat 20000 euro pe luna profit garantat, ii dau cat imi cere. Dar am si eu o conditie: daca acel profit scade de ex de la 20000 la 10000, va primi si el 50% din salariu.
Cand poti sa aduci astfel de profituri unei firme, e vina ta ca nu ceri un salariu pe masura, nu a firmei ca nu ti-l ofera. In fond e o afacere, cei care o detin incearca sa-si maximizeze profitul.
Intr-adevar este o problema cu profitul adus pentru ca acest profit poate fi uneori gresit calculat, firma are cheltuielile ei , are nisa ei de piata, are si tot are, iar in locul meu sau al altuia poate oricand sa inceapa pregatirea un altul,
chiar daca acesta ar fi incepator, inertia daca pot sa spun asa a activitatilor si demersurilor deja incepute cu putina sustinere din partea colegilor se uita prezenta celui care a fost. De felul meu am avut de castigat lasand pe seama altora calculele profitului, vazandu-mi de dezvoltarea mea. Am lucrat la Hela din 2015 pana in2018. Este o companie care se respecta si care ofera anual ridicarea veniturilor in funtie de realizari.

#17
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View PostGroot, on 07 august 2016 - 19:51, said:

Ce-o fi cu romanii care vor un job stabil ca sa faca credit la banca inloc sa ii intereseaze dezvoltarea profesionala care sa duca si la retributie financiara pe masura?

Iar compania poate fi oricat de buna, trebuie sa te uiti intai la tine cat de muncitor si perseverent esti, ca putori sunt pe toate drumurile care sunt convinse ca merita mai mult decat primesc.


Bla bla bla. Lasa ca am facut eu asa timp de 5 ani la fosta companie unde am lucrat, de la simplu operator de introducere data, am ajuns sa am atributiile supervizorului meu. Kkt, imi instruiam si supervizorii ce sa faca, ca am avut 3 la numar. Si banii? in 3 ani de zile mi s-au pus 500 lei la incadrare, Si ultimii doi ani nu mi s-a dat marire pe motiv de lipsa buget. Dar atributiile si datoriile la locul de munca mi se marea, inclusiv programul de lucru, orele platite dublu ce-i drept.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate