Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cei cu RH Negativ au gene extraterestre ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Conform unor articole pe toate sursele, adica si oficiale si neoficiale cei cu RH negativ, cum ar fi si familia regala a Marii Britanii, au sange cu RH NEGATIV.
Si eu am sange cu RH NEGATIV si am inteles ca 15% din populatia planetei are RH NEGATIV.
Se mai spune ca dintre cei cu RH NEGATIV, mai sunt unii si mai rari cei cu grupa 0 si RH negativ, acum sa n-o dau in fun, dar eu am 0 RH NEGATIV.
Exista un sambure de adevar sau doar conspiratii ?
http://www.antena3.r...nta-273444.html
http://www.obiectiv....ra_57247.html#n

Edited by Kalos14, 01 August 2016 - 16:57.


#2
Ashteroff

Ashteroff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.11.2015
Grupa de sange nu se transmite ereditar...

#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,792
  • Înscris: 10.12.2006
Citeste si comentariile, ca-s mai inteligente decat articolul.

Stimati jurnalisti intelectuali de la Antena 3,
La fel ca si cu toate subiectele pe care le abordati, vindeti minciuni oamenilor. Pentru inceput, va pot explica foarte simplu "algoritmul necunoscut" folosit pentru crearea sistemului OAB. Pe hematii (globule rosii) exista aglutinogene A sau B, sau ambele pentru grupa AB IV. In plasma sangvina exista aglutinine α si ß. Aglutininele se exclud cu aglutinogenul reciproc. Astfel, o persoana cu grupa sangvina A va avea aglutinogenul A pe membrana hematiilor si aglutina(anticorp) ß in plasma. Apropo, grupele de sange nu sunt atat de numeroase, doar 4. In legatura cu Sistemul Rh, acesta coexista cu sistemul OAB. Persoanele cu Rh pozitiv (intr-adevar, acestea reprezinta 85% din popolatia globului -macar pe asta ati nimerit-o) prezinta pe membrana hematiilor si antigenul D. Cei cu Rh negativ nu prezinta acesr antigen pe membrana hematiilor. Nu, nu printr-o mutatie genetica s-a intamplat acest lucru, ci pur si simplu printr-o combinatie a genelor ( e putin mai complicat sa explic unor persoane care nu pot stapani nici macar grupele de sange genetica). Si acum am ajuns la cireasa de pe tort, "abilitatile iesite din comun al omului cu Rh negativ". Un copil care are mama cu Rh negativ si tata cu Rh pozitiv va avea, datorita dominantei genei care codifica sinteza aglutinogenului D, Rh pozitiv. La nastere, datorita rupturilor de vase sangvine care au loc in momentul dezlipirii placentei de uter, este perfect normal ca sange de la copil sa "evadeze" in corpul mamei. In mod normal si natural, in corp nu exista anticorpi anti Rh, dar in momentul patrunderii sangelui cu Rh pozitiv in corpul unei persoane cu Rh negativ, se stimuleaza productia de aglutinine anti-Rh. De abia la o noua sarcina, aceste aglutinine anti-Rh formate precedent in corpul mamei pot traversa capilarele placentare si, patrunzand in circulatia fetala, distrug hematiile fatului (logic, anticorpul se intalneste cu antigenul, il considera strain corpului si il distruge).
Ca sa inchei, ma bucur ca traiesc intr-o tara de oameni culti. Nu e de mirare ca bisericile sunt mai frecventate (si mai moderne) decat spitalele.


#4
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Extras din comentariu:
"Un copil care are mama cu Rh negativ si tata cu Rh pozitiv va avea, datorita dominantei genei care codifica sinteza aglutinogenului D, Rh pozitiv."

Mama are RH NEGATIV, tata pozitiv, eu am RH NEGATIV.

#5
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,778
  • Înscris: 06.09.2004

 Kalos14, on 01 august 2016 - 16:56, said:

... cei cu RH negativ, cum ar fi si familia regala a Marii Britanii, au sange cu RH NEGATIV.
indubitabil.

#6
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

 born2lose, on 01 august 2016 - 17:34, said:

indubitabil.

Am vrut sa scriu ceva si am ajuns la aceiasi idee.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,530
  • Înscris: 03.04.2013
Bah, 'jnebun! Pai si ce te faci?

#8
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Nimic, prietene.
Era o simpla curiozitate.
Am vrut sa vad de la cei care mai studiaza paranormalul, ezoterismul si conspiratiile ce pareri au.

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005
de P.I.   •   13 Noi 2014   •   07:22

Dragi copii luati seama ....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9LGTRaypFTI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Exista impartirea in 4 grupe sangvine, plus impartirea apoi in RH negativ / RH pozitiv, dar in realitate sangele nu este compatibil de la un om la altul, existand mai multe elemente care marcheaza si diferentiaza sangele, care este recunscut ca un corop strain de alta persoana si este respins puternic chiar daca prezinta aceeasi grupa sangvina si RH similar negativ sau pozitiv, iar in cazul in care cel care a primit transfuzia supravietuieste si are organe functionale, tot sangele primit este inlocuit in maxim 24 de ore, altfel moare.

Sangele transfuzat este un lichid vital folosit numai temporar, in caz ca pacientul a pierdut mult sange si nu poate rezista altfel.

Edited by loock, 01 August 2016 - 17:57.


#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,416
  • Înscris: 10.08.2005

 Mizu, on 01 august 2016 - 17:15, said:

Am vrut sa vad de la cei care mai studiaza paranormalul, ezoterismul si conspiratiile ce pareri au.
jurnalistii intelectuali o dau in bara nu este paranormal

 loock, on 01 august 2016 - 17:54, said:

Sangele transfuzat este un lichid vital folosit numai temporar, in caz ca pacientul a pierdut mult sange si nu poate rezista altfel.
problema asta o sa o rezolve Radu Silaghi-Dumitrescu

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,903
  • Înscris: 18.12.2007
Cam asa:

Attached File  9189283.jpg   41.68K   25 downloads

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Lasati RH-ul, cel mai important e alcoolul din sange!

#14
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

 JurasikMan, on 01 august 2016 - 18:26, said:

Ar cam fi timpul sa iti cauti adevaratul tata biologic . Posted Image

Ai putea sa te abtii de la elucubratii, mistocaresti, ieftine.
In familia mamei mele multi au RHul negativ.
Matusa mea (sora mamei mele), are exact grupa mea de sange.
Mama are b negativ, unchiul, fratele mamei are tot b negativ.
Bunica mea are tot 0 negativ, iar bunica din partea tatalui are 0 pozitiv.
Strabunica a avut nevoie in '90 de o interventie medicala si avea b negativ.
Pentru ai mei a fost tare greu, ca n-au avut voie decat la un copil, medicii in anii '80 le-au spus ca la RH negativ al femeii nu poti avea mai mult de un copil, restul ii faci pe riscul tau.

Edited by Kalos14, 01 August 2016 - 22:05.


#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
JurasikMan, te rog sa te abtii de la comentarii neregulamentare (atacuri la persoana, comentarii asupra deciziilor moderatorilor in alta parte decat pe PM sau aria de Abuzuri etc.). Nu as vrea sa incep sa aplic sanctiuni.

#16
Plotin

Plotin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 28.02.2012

 Kalos14, on 01 august 2016 - 17:44, said:

Am vrut sa vad de la cei care mai studiaza paranormalul, ezoterismul si conspiratiile ce pareri au.



Dacă nu ai coadă(gen maimuță) și părul roșu,e bine să te comporți normal. Conspirațional...dacă ai fost născut la momentul potrivit ,o să vezi.În acestă viață....

#17
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

 Kalos14, on 01 august 2016 - 21:54, said:

Ai putea sa te abtii de la elucubratii, mistocaresti, ieftine.
In familia mamei mele multi au RHul negativ.
Matusa mea (sora mamei mele), are exact grupa mea de sange.
Mama are b negativ, unchiul, fratele mamei are tot b negativ.
Bunica mea are tot 0 negativ, iar bunica din partea tatalui are 0 pozitiv.
Strabunica a avut nevoie in '90 de o interventie medicala si avea b negativ.
Pentru ai mei a fost tare greu, ca n-au avut voie decat la un copil, medicii in anii '80 le-au spus ca la RH negativ al femeii nu poti avea mai mult de un copil, restul ii faci pe riscul tau.


Rh negativ inseamna absenta factorului Rh si nu un anume tip de factor. Nu toata lumea a mostenit de la matusa (nu e greseala de scriere) Rhesus acest factor (antigenul D si antigenul C).
Din un parinte Rh+ si unul Rh- sunt 50% sanse sa se nasca un copil Rh+
Factorul Rh nu este legat de grupa de sange
Persoanele Rh-  pot avea probleme daca primesc transfuzii repetate cu sange Rh+
Mamele Rh- pot avea cati copii doresc cu parteneri Rh-, daca insa au nascut copii Rh+ pot produce anticorpi antiRh si o alta sarcina Rh+ ar putea fi problematica dar medicina moderna rezolva usor asta.



Ca sa incheiem pe o nota umoristica: Alienul, uitati Alienul

[ http://www.nature.com/news/2009/090826/images/news.2009.860-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




O lectura interesanta:

http://medmovie.com/...-sensitization/

Edited by bullterrorist, 02 August 2016 - 20:12.


#18
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

 bullterrorist, on 02 august 2016 - 20:05, said:

Rh negativ inseamna absenta factorului Rh si nu un anume tip de factor. Nu toata lumea a mostenit de la matusa (nu e greseala de scriere) Rhesus acest factor (antigenul D si antigenul C).
Din un parinte Rh+ si unul Rh- sunt 50% sanse sa se nasca un copil Rh+
Factorul Rh nu este legat de grupa de sange
Persoanele Rh-  pot avea probleme daca primesc transfuzii repetate cu sange Rh+
Mamele Rh- pot avea cati copii doresc cu parteneri Rh-, daca insa au nascut copii Rh+ pot produce anticorpi antiRh si o alta sarcina Rh+ ar putea fi problematica dar medicina moderna rezolva usor asta.
Ideea subiectului, era ca RHul negativ a aparut printr-o rasa non terestra.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate