Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Electrica N - repozitionare contor

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
DauYau

DauYau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2016
Salut ! Posted Image

Problema mea : Electrica a mutat contorul de pe vechiul amplasament ( era pe primul stalp de la intrarea pe proprietatea mea) la altul nou (postul de control din centrul satului) care se afla cam la aproximativ 400 m de vechiul amplasament adica

de proprietatea mea. Precizez ca din 1980 de cand a fost facuta instalatia , nu au aparut astfel de manevre. Ma gandesc ca actiunea poate e influentata de  "fascinanta" taxa pe stalp. Eu sunt singurul client pe acea linie si poate ca cei de la

Electrica vor sa faca economie stergand din calcul restul instalatiei prin mutarea contorului.

Intrebare: Unde trebuie amplasat LEGAL contorul ? Eu stiam ca la limita proprietatii clientului dar nu sunt sigur (nici cei de la ANPC nu au habar) . Vreau sa fiu sigur inainte sa depun o plangere (cum am fost sfatuit de ANPC).

Multumesc ! Posted Image




#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Legal este unde vor ei. Pana la contor se considera echipamentele lor, de la contor incolo, sunt echipamentele tale.
Probabil consumul inregistrat va creste datorita pierderilor pe cablu.

#3
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Mai nou , UE ii obliga  sa "investeasca" in contoare inteligente care vor transmite index-ul . Afacere banoasa !
Ei pot legal , ca sa nu te mai "deranjeze cind te debranseaza" , pe domeniu public !

Am observat "manevra" la astia cu gazele , au mutat sa aiba acces in strada , nu in curte .

Edited by tidicristi, 01 August 2016 - 13:21.


#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Care Electrica?

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
BMPT sau BMPM-urile se monteaza la limita proprietatii,in varianta pe sol sau varianta pe stalp/gard/etc.
Ceva nu-i in regula acolo.
Ai primit ceva de la Electrica aia N ca va avea loc miscarea contorului?Erau obligati sa te instiinteze pentru ca aceasta manevra necesita decuplarea de la retea,care NU SE POATE realiza fara anuntarea consumatorului.

#6
sctnicu

sctnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 26.02.2016
mai sunt in rezidente care enelul a montat toate contoarele, la intrarea pe poarta in rezidenta (grupare de mai multe case/vile)
Daca bransamentul este corect facut, n-ar trebui sa te deranjeze acest lucru.
La blocurile noi de exemplu, toate contoarele sunt puse pe un perete lateral al blocului

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
A spus bine colegul adisz, la limita proprietatii.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 DauYau, on 01 august 2016 - 12:54, said:

Salut ! Posted Image

Problema mea : Electrica a mutat contorul de pe vechiul amplasament ( era pe primul stalp de la intrarea pe proprietatea mea) la altul nou (postul de control din centrul satului) care se afla cam la aproximativ 400 m de vechiul amplasament adica

de proprietatea mea. Precizez ca din 1980 de cand a fost facuta instalatia , nu au aparut astfel de manevre. Ma gandesc ca actiunea poate e influentata de  "fascinanta" taxa pe stalp. Eu sunt singurul client pe acea linie si poate ca cei de la

Electrica vor sa faca economie stergand din calcul restul instalatiei prin mutarea contorului.

Nu e economie, e politica standardizata in zone mai izolate, inclusiv pe langa Bucuresti cum ar fi pe sos Odai asa se face. Practic ei deroga responsabilitatea traseului intre post si casa iar acolo hotii de cablu isi pot face de cap... ei fac citirea de regularizare de acolo nu mai bat drumul pana la casa.
Un alt motiv mai putin cunoscut este pentru a limita furturile, daca postul e langa proprietate se pot face manevre daca e departe e neconvenabil ca orice manevra trece prin contor oricum.

Edited by andreic, 01 August 2016 - 14:44.


#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si la Eon e la fel am inteles . Se  muta contoare pe la tara  intr-o veselie si se scot de pe proprietati, chiar la distanta mare . O parere personala ? Ajuta hotii care  te pot decupla intr-o  noapte si intra dupa aia  peste tine in casa linistiti . Sunt diverse firme particulare  are maharilor de la ei care nu aveau de lucru . Acum au !

#10
DauYau

DauYau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.08.2016

 Razvan_N, on 01 august 2016 - 13:23, said:

Care Electrica?

Societatea Electrica Furnizare sa - Sucursala de Furnizare a Energiei Electrice Transilvania Nord – Cluj


 adisz, on 01 august 2016 - 13:32, said:

BMPT sau BMPM-urile se monteaza la limita proprietatii,in varianta pe sol sau varianta pe stalp/gard/etc.
Ceva nu-i in regula acolo.
Ai primit ceva de la Electrica aia N ca va avea loc miscarea contorului?Erau obligati sa te instiinteze pentru ca aceasta manevra necesita decuplarea de la retea,care NU SE POATE realiza fara anuntarea consumatorului.

nu am primit nimic, nu eram prezent si au facut mutarea ; am intrebat echipa care mai lucra in sat care e motivul - pentru a se putea face citirea mai usor si daca vreau amanunte sa ma duc in audienta la ceva director........

Edited by DauYau, 01 August 2016 - 20:57.


#11
Molcom

Molcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.07.2016

 pasilla, on 01 august 2016 - 13:07, said:

Legal este unde vor ei. Pana la contor se considera echipamentele lor, de la contor incolo, sunt echipamentele tale.
Probabil consumul inregistrat va creste datorita pierderilor pe cablu.

Creste rezistenta, scade curentul.

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003

 pasilla, on 01 august 2016 - 13:07, said:

Probabil consumul inregistrat va creste datorita pierderilor pe cablu.
Nope.

 GingisHan2015, on 01 august 2016 - 17:00, said:

Si la Eon e la fel am inteles . Se  muta contoare pe la tara  intr-o veselie si se scot de pe proprietati, chiar la distanta mare . O parere personala ? Ajuta hotii care  te pot decupla intr-o  noapte si intra dupa aia  peste tine in casa linistiti . Sunt diverse firme particulare  are maharilor de la ei care nu aveau de lucru . Acum au !
S-ar putea si in strainatate... hotii pot intra si fara decuplare daca n-ai alarma cu acumulator.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 andreic, on 01 august 2016 - 21:45, said:

Nope.

Esti foarte sigur, dar eu nu sunt, dar ce stiu, eu. Poate exista reglementari ?
http://lege5.ro/Grat...re-din-29042015

Edited by pasilla, 01 August 2016 - 21:51.


#14
Molcom

Molcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.07.2016

 pasilla, on 01 august 2016 - 21:48, said:

Esti foarte sigur, dar eu nu sunt, dar ce stiu, eu.
Problema e ca marirea tensiunii la 230 V a dus la cresterea consumului Posted Image

Attached Files


Edited by Molcom, 01 August 2016 - 22:00.


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Molcom, on 01 august 2016 - 21:59, said:

Problema e ca marirea tensiunii la 230 V a dus la cresterea consumului Posted Image
Nici asta nu are legatura. Pentru a praji un cartof sa zicem ca ai nevoie de 1 Kwh. Nu conteaza ca obtii cenergia  ala la 110 v, ori la 230 v.
Un bec cu aceiasi putere x randament, nu consuma mai mult la 110 v decat la 230 v.

#16
Molcom

Molcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.07.2016

 pasilla, on 01 august 2016 - 22:06, said:

Nici asta nu are legatura. Pentru a praji un cartof sa zicem ca ai nevoie de 1 Kwh. Nu conteaza ca obtii cenergia  ala la 110 v, ori la 230 v.
Un bec cu aceiasi putere x randament, nu consuma mai mult la 110 v decat la 230 v.
Un bec de 230 alimentat la 110 consuma jumate. Te las....

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Molcom, on 01 august 2016 - 22:11, said:

Un bec de 230 alimentat la 110 consuma jumate. Te las....
Si produce exact jumate.....Poti sa alimentezi becurile tale [de 230 v], din casa, la 12 v, este alegerea ta.

#18
Molcom

Molcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.07.2016
Deci scazi tensiunea, scazi consumul. Ma opresc aici, mi-e somn.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate