Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Activitati anti plictiseala care nu implica folosirea ochilor?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Deci, problema sta in felul urmator, ieri am patit un mic accident care m-a lasat timp de 5-7zile cu un ochi bandajat, si acum trebuie sa-mi pun niste picaturi in ochi din 2 in 2 ore Posted Image . Mi-am luat concediu medical si urmeaza sa stau acasa pana ma vindec, dar nu prea vreau sa-mi folosesc vederea foarte mult pentru ca e destul de greu sa stau cu un ochi inchis si unul deschis, cel putin pana ma obisnuiesc... Am nevoie de niste idei de activitati ca sa mai treaca timpul, si care nu implica folosirea ochilor :) Pana acum m-am gandit ca pot asculta muzica, pot vorbi la telefon, etc. Ma gandeam sa incerc sa "ascult" niste filme, dar nu cred ca o sa inteleg mare lucru oricum, fara imaginile aferente.

#2
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Poti incerca niste carti in format audio.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ochiul prin natura lui capteaza din mediul inconjurator, nu-l "oboseste" asta niciodata.

#4
brokedheart

brokedheart

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.07.2016
Sex. Eat. Sleep. Repeat.

#5
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006
radio, podcast. Ai o perioada propice pentru asa ceva.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Audiobooks clar. Exista destule si in romana (chiar daca de obicei nu-s citite in modul cel mai profesionist cu putinta), plus o groaza de piese de teatru/ecranizari radiofonice de obicei foarte misto.
Continutul in limbi de circulatie internationala este insa mult mai mare desigur.

#7
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Stand up comedy de pe Youtube

#8
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
1. Fazan pe denumiri geografice. Ai nevoie de un partener si de cunostinte de geografie.
2. Navigare imaginativa pe marile si oceanele lumii. Iar ai nevoie de geografie ...

#9
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Du-te intr-o piata si joaca baba-oarba !

#10
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004
Mp3 player, muzică din plin, până revii la computer.

#11
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postbrokedheart, on 01 august 2016 - 10:33, said:

Sex. Eat. Sleep. Repeat.

Pentru oameni sau  ptr animale?  :)))

#12
zyraxes27

zyraxes27

    connaisseur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,112
  • Înscris: 31.01.2010

View Postrola_ocb, on 01 august 2016 - 10:24, said:

Deci, problema sta in felul urmator, ieri am patit un mic accident care m-a lasat timp de 5-7zile cu un ochi bandajat, si acum trebuie sa-mi pun niste picaturi in ochi din 2 in 2 ore Posted Image . Mi-am luat concediu medical si urmeaza sa stau acasa pana ma vindec, dar nu prea vreau sa-mi folosesc vederea foarte mult pentru ca e destul de greu sa stau cu un ochi inchis si unul deschis, cel putin pana ma obisnuiesc... Am nevoie de niste idei de activitati ca sa mai treaca timpul, si care nu implica folosirea ochilor :) Pana acum m-am gandit ca pot asculta muzica, pot vorbi la telefon, etc. Ma gandeam sa incerc sa "ascult" niste filme, dar nu cred ca o sa inteleg mare lucru oricum, fara imaginile aferente.

Sex, masturbare in functie de "posibilitati".

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdark, on 01 august 2016 - 13:01, said:

Mp3 player, muzică din plin

Citat de la http://philip.greens...vel/long-drives

Ceea ce e mai spooky e ca mi-am amintit de asta ACUM dupa ce am citit mai tot ce avea omul pe site (photo.net pe atunci) acum 20 ani.

A se nota ca asta vine din timpuri unde mp3-urile erau in viitor iar mp3 playerele (adica o scula care nu-i calculatorul) inca intr-un viitor si mai indepartat (nu mai spunem de smartphone-uri). Cind ca sa faci rost de audiobook-uri cumparai un teanc de (deseori 10+) casete.

Quote

Avoid Stupidity

Your soul isn't going to be improved by listening to the Eagles' Hotel California for the 1000th time. You probably won't be able to appreciate the subtleties of the Bartok String Quartets above the noise of the road. Interstates don't have to be wastelands. Listen to a book on tape. Listen to a lecture.
I prefer abridged books on tape. You can only listen about 1/3rd as quickly as you can read. Something that might be compelling if read for three hours can be boring if drawn out to nine hours. Most modern novels are badly written but have very interesting plots. An abridgment preserves the plot and skips some flowery prose that was probably not up to Henry James standards anyway.
I even like abridgments of classics. I listened to Ulysses for six hours while driving across Kansas in Travels with Samantha. It didn't need to be longer.
If you really decide to get serious about learning while on the road, a good thing to do is stock up on foreign language tapes. My favorite by far is the Pimsleur series:
To hear a lot of unfamiliar words, but still be listening to what is nominally English, the Teaching Company sells audio and video tapes of America's most dynamic university professors. You'd be surprised how compelling history, literature, and philosophy lectures can be. Check these Teaching Company reviews for specific course recommendations.



#14
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006

View Postrola_ocb, on 01 august 2016 - 10:24, said:

Deci, problema sta in felul urmator, ieri am patit un mic accident care m-a lasat timp de 5-7zile cu un ochi bandajat, si acum trebuie sa-mi pun niste picaturi in ochi din 2 in 2 ore Posted Image . Mi-am luat concediu medical si urmeaza sa stau acasa pana ma vindec, dar nu prea vreau sa-mi folosesc vederea foarte mult pentru ca e destul de greu sa stau cu un ochi inchis si unul deschis, cel putin pana ma obisnuiesc... Am nevoie de niste idei de activitati ca sa mai treaca timpul, si care nu implica folosirea ochilor Posted Image Pana acum m-am gandit ca pot asculta muzica, pot vorbi la telefon, etc. Ma gandeam sa incerc sa "ascult" niste filme, dar nu cred ca o sa inteleg mare lucru oricum, fara imaginile aferente.
Exista si carti audio. Gasesti mai multe in engleza sub denumirea de audiobooks.
Daca esti femeie poti dansa, daca esti barbat.. la fel...  cred...
Poti gati, face sport, etc.

Pt ca ai CM stiu ca teoretic nu prea poti pleca de acasa, ca poate ai un angajator mai idiot si te verifica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate