Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Postliceala cu bac sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mirifikk

Mirifikk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 03.11.2014
Salutare! Vreau sa fac postliceala de Analist programator sau Proiectant decoratiuni interioare, la FEG din Iasi. Intrebarea mea este:
Trebuie sa ai bacul luat? Vad ca peste tot spune ca poti face postliceala fara bac, dar aud si pareri ca trebuie sa ai bacul neaparat. Deci, cum e procedura? Trebuie bac sau nu?

#2
Egosoette

Egosoette

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 28.12.2015
E greu sa cauti informatii direct de la sursa...

Cine se poate inscrie?
Absolventii de liceu, cu sau fara diploma de bacalaureat, in conformitate cu prevederile Legii Educatiei Nationale nr. 1 din 2011. De asemenea, toate persoanele indiferent de varsta si formatie profesionala (conditia minima - absolvirea unui liceu)

http://www.feg.ro/ro..._iasi/isia.html

In cazul in care mai ai alte nelamuriri:

http://blog.feg.ro/i...bari-frecvente/

Edited by Egosoette, 01 August 2016 - 00:55.


#3
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Din cate stiu, iti trebuie diploma de Bacalaureat pentru a profesa (cu cea primita de la F.E.G nu faci mai nimic fara BAC), de aia te sfatuiesc postlicealele sa treci examenul.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_Claudiu_, on 01 august 2016 - 01:08, said:

Din cate stiu, iti trebuie diploma de Bacalaureat pentru a profesa
Indica si o lege. Ca eu nu stiu ca existe. COR, ultima varianta, nu mai face referire la nivelul de studii. Iar in legea cu profesiile reglementate, programarea nu intra.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2016 - 07:40.


#5
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Scoala o faci fara diploma dar pentru eliberarea diplomei de la scoala respectiva, ai nevoie de dimploma de bac...
Pe scurt, mergi 2-3-4 ani la scoala si daca pana la final nu-ti iei bac-ul, ai facut scoala postliceala degeaba.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Poti indica o lege ? Eu din regulamentul de acces la sustinerea examenului de absolvire, nu vad o conditionare de diploma de bacalaureat !
Stiu doar la cei cu sanitara, ca nu-s acceptati de nu stiu ce organism al asistentilor medicali dar asta-i caz particular si oricum nu de postliceala tine.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2016 - 08:47.


#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Tre sa iei bacul pana la terminarea postlicealei. Te poti inscrie fara bac, dar daca nu il ai luat cand termini, nu poti profesa.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ce nu poti profesa, programator cum vrea initiatorul sau povesti cu decoratiuni interioare ? Sigur ca poti.

Edited by neagu_laurentiu, 01 August 2016 - 08:51.


#9
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Cel mai bine ar fii sa intrebe direct la F.E.G

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Raspunsurile sunt deja in pagia FEG-ului, indicate si in postul #2.

#11
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
de pe blog:

21.In baza diplomei obtinute la absolvirea Scolii Postliceale pot practica meseria de asistent medical generalist, chiar daca nu am promovat examenul de bacalaureat?
Raspuns:
Nu exista obligativitatea sustinerii examenului de bacalaureat sau a promovarii acestuia
pana la finalizarea studiilor scolii postliceale.Obtinerea certificatului de competente profesionale in urma absolvirii Scolii Postliceale nu este conditionata de promovarea examenului de bacalaureat.
Puteti practica meseria de asistent medical generalist, la eliberarea avizului de libera practica fiindu-va necesar doar certificatul de competente profesionale obtinut in urma promovarii examenului de absolvire a Scolii Postliceale.


Hmm, s-o fi schimbat legislatia, inainte parca era nevoie de bac daca vroiai diploma de absolvire postliceala... anyway, cred ca e un pic bizar sa zici ca au diploma de postliceala, dar nu de bac(daca-i trece prin cap cuiva sa ti-o ceara)

#12
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013
Uite ce zic cei de la OAMGMAMR (de la care ai nevoie de aprobarea de libera practica ceruta de Cabinete Medicale/Spitale din Romania)

Absolvi, dar nu ți se dă dreptul de liberă practică
Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaştelor şi Asistenţilor Medicali din România (OAMGMAMR) spulberă iluziile celor nepregătiți să ia bacalaureatul: dacă nu-ţi iei bacul, degeaba ai diploma că ai absolvit postliceala sanitară, pentru că nu-ţi vor da dreptul la liberă practică. Până când asistentul nu-și va lua bacalaureatul, nu va putea profesa ca asistent sau moaşă și nici ca asistent farmacist. În trei ani cât durează postliceala, sigur au timp să se pregătească și pentru bacalaureatul picat!

Sursa

Edited by _Claudiu_, 01 August 2016 - 12:24.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
La asistenti medicali e necesara. Au fost in decursul timpului legi si legi, unele au permis si fara dar ultima, OUG 144 / 2008, cere diploma de bacalaureat.
Insa initiatorul nu doreste asistent medical !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate