Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Dezinformare la TV - CNA le vede?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostDany_Darke, on 31 iulie 2016 - 12:55, said:

atunci de ce au facut-o si au si dat-o pe post?
Era live.

#20
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,562
  • Înscris: 13.06.2004
Vorbă de duh de la 1989: "Aţi minţit poporul cu televizorul".

#21
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Temperatura se masoara la umbra, la o imaltime de 2m de la sol. Statiile meteo au niste cotețe cocotate in care stau termometrele.

La nivelul solului temperatura poatr fi putin mai mare sau mai mica. daca jos e iarba e una, daca jos e pamant sau betob sau mai rau, asfalt  temperatura e alta, suprafata poate sa se incinga si apoi sa degaje caldura in plus.

De asemenea, la soare poti avea temperaturi mult mai mari in sensul ca un corp lasat in soare poate atinge multe grade peste temperatura masurata standard.
Cand temperatura e peste 35C in general, practic, resimti mult mai mult, te topesti de cald.


Umiditatea nu are treaba cu temperatura, nicio legatura.
Indicele de confort termic e cel influentat de umiditate.
Daca aerul e uscat are loc mult mai usor evaporarea, prin urmare transpiratia se evapora si ea mult mai usor si corpul se racoreste, e mecanismul natural de reglare a temperaturii.
Daca insa umiditatea aerului e mare, peste 90 si ceva la suta, adica aerul e aproape saturat cu vapori de apa ( posibil pt acea temperatura) transpiratia nu se mai evapora cu usurinta, corpul nu se poate raci prin acest mecanism, in plus senzatia aia de ud/naclait contribuie si ea la cresterea disconfortului.

Tocmai de aceea astia anunta uneori doar ca e si disconfort crescut, uneori temperatura e mare umiditatea e mica, asa se intampla de regula pentru ca odata cu cresterea temperaturii, aerul poate primi mai multi vapori de apa, la 10 grade in plus "au loc" de 2 ori mai multi vapori de apa in unitatea de volum.

Uneori insa, mai ales dupa o ploaie( sau cand aerul adus de vant are umiditate), apa se evalora din sol foarte rapid si in aer creste umiditatea odata cu temperatura, crescand astfel si indicele de confort termic.

Deci nu minte nimeni, de ce ar face-o,  meteorologii doar masoara si eventual prognozeaza, uneori gresit dar in geberal in ultimii ani cam au dreptate.

In ultimele zile, in sudul tarii, aproape de lunca dunarii, a fost jale...mai ales ieri  luni, a fost dezastru...si eu vorbesc despre zona rurala, la tara, unde e verdeata, umbra, e si un rau prin proximitate...in camp dupa ora 10 era crima, la 14 deja era chiar periculos sa ai treaba, nu manrefer la munca, ma refer efectiv la deplasat cu ceva vehicul sau pe jos.



#22
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Cei mai penibil sunt RomaniaTV, nu de putine ori am fost plecat si primesc apel de la ai mei ca vedeau prapad in zona unde ma aflam eu. Le trimitea. O poza sau un apelSkype si dupa cateva experiente de genul, nici nu mai pomenesc de postul ala de doi bani.

#23
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dupa cerere si oferta
Daca publicul nu ar mai urmari astfel de stirii ( de senzatie ) , atunci automat televiziunile respective ar disparea sau s-ar ''reprofila''
La fel ca si la ''ziarele de scandal'' , cum lumea cauta ''can-can-uri'' despre diferiti/e vedete si ziarele in cauza au cautare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate